
Anglickí fanúšikovia tvrdia: Rowdies sa zmenili. Holanďania alebo Turci sú teraz oveľa horší. Pouličné zrážky s nimi sú však napriek tomu bežné. Pred dvomi rokmi takto pokrikovali po belgických policajtoch pri zrážkach s nemeckými fanúšikmi v Charleroi pred zápasom Anglicko - Nemecko. FOTO - ARCHÍV TASR
Britské úrady tvrdia, že nebezpeční výtržníci ostali doma. Slovenská polícia hlási: sme pripravení.
Priamo na štadióne Slovana bude poriadok strážiť približne 500 ľudí. Policajná hovorkyňa Marta Bujňáková povedala, že ide o elitné poriadkové jednotky, dve stovky tvoria kukláči. „Sú špeciálne vycvičení a nasadzujeme ich na najťažšie akcie.“
Policajti o stratégii pre kritické okamihy nechceli hovoriť, aby nedali dôležité informácie druhej strane. Bujňáková iba prezradila, že okolie štadióna bude obkolesené kordónmi policajtov v nepriestrelných vestách. Vyzbrojení budú aj strelnými zbraňami, na hlavách budú mať prilby.
Skutočné problémy polícia čaká v centre mesta. „Na ihrisku je zvyčajne najmenej problémov, pretože tam sú všetci policajti. Najväčšie nepokoje bývajú v centre,“ povedal pre SME Mark Steels, hovorca britskej Národnej kriminálnej spravodajskej agentúry, ktorá sa venuje výtržníkom na štadiónoch. „Nepokoje zvyčajne vzniknú pred zápasom, po ňom chcú ísť všetci čo najrýchlejšie domov,“ tvrdí.
Steels tvrdí, že obyčajní anglickí fanúšikovia nebudú začínať bitku. „Sú len hluční a trochu si vypijú. Ale závisí aj od výsledku zápasu. Faktom je, že keď budú Slováci provokovať, tak Angličania sa pobijú.“
Bujňáková potvrdzuje, že slovenskí fanúšikovia môžu ľahko vyvolať konflikt. „Tiež to nie sú žiadni anjeli,“ povedala.
Tvrdé jadrá fanúšikov sa bežne pred zápasmi cez internet dohadujú na miestach bitiek a násilností. Pred dnešným zápasom zatiaľ polícia podobné náznaky nezachytila.
„Niekedy sa stáva, že anglickí fanúšikovia využívajú príležitosť cestovať do zahraničia, aby si riešili vlastné spory, pretože každý z nich je fanúšikom iného anglického klubu,“ povedal Steels.
Výtržnosti na futbalových štadiónoch sú dnes veľkou európskou témou. Podozrivých fanúšikov sledujú tajné služby po celom kontinente. Medzi tisíckami fanúšikov je vždy len niekoľko výtržníkov. Tí však musia prekonať mnoho prekážok, aby sa dostali až do Bratislavy.
„Zaistili sme, aby tí najnebezpečnejší ani neopustili Anglicko,“ povedal Steels. Briti zalarmovali rakúsku aj českú políciu, aby podozrivých nepúšťala na Slovensko.
„Česi už vrátili asi 1200 ľudí na nemecko-českých hraniciach. O to menej roboty máme my,“ oznámil Miroslav Kolčar z Úradu hraničnej a cudzineckej polície. Včera nevedel o žiadnom podobnom prípade na slovenských hraniciach.
„Aj keď sa niektorým podarilo prejsť až na slovenskú hranicu, vieme ich mená, takže slovenskí colníci ich nepustia cez hranicu,“ povedal Steels. „Jeden-dvaja môžu prejsť, ale príliš veľa ich nebude.“
MICHAL FRIŠ
ROMAN PATAJ