či technickí pracovníci.
„Nechcem ublížiť nikomu, ale niektorí ľudia majú predstavu, že budú na obecnom úrade sedieť, žiť si tam, robiť to, čo si zmyslia, za nie najhorší zárobok,“ hovorí starosta horehronskej obce Valaská Dušan Sliačan, ktorý po rokoch starostovania odchádza do dôchodku.
Ľudí láka plat, v mnohých prípadoch služobné auto, do práce netreba cestovať a navyše v pokojnejších dedinách nie je pre starostu veľa roboty. Okrem mzdy, ktorá sa vypočítava podľa počtu obyvateľov, môžu poslanci miestneho zastupiteľstva schváliť starostovi odmeny do výšky päťdesiat percent platu.
„Neviem, či si uvedomujú, čo bude od januára na pleciach obecného úradu,“ hovorí Sliačan. „Je to také náročné, že si človek naozaj musí dobre prepočítať, či ten 15-tisícový, vo veľkých obciach možno 25-tisícový plat, je primeraný práci, ktorú treba odviesť.“ Do včerajšieho poludnia priniesli na jeho obecný úrad sedem prihlášok a hovorí, že ešte ďalšie prídu. Pred štyrmi rokmi kandidovali na starostu piati.
„Ľudia nechápu, že starosta je v práci stále. Keď majú susedia problém medzi sebou, prvého volajú starostu, je jedno, či je noc, alebo deň, streda, alebo nedeľa,“ hovorí starosta väčšej obce na juhu Slovenska. „Keď zdvihnú ceny za elektrinu, kde sa ide človek sťažovať? Na obecný úrad. Ak sú v dedine neprispôsobiví obyvatelia, tak sú starostovia v pohotovosti 24 hodín denne.“
V obci Závod v okrese Malacky kandidoval v minulých voľbách len jeden človek. Včera ešte nebola na stole ani jedna prihláška, ale miestni čakajú, že si budú vyberať najmenej z troch. V Skýcove v okrese Zlaté Moravce bol takisto minule len jeden kandidát, včera už oficiálne traja a pribudne možno ďalší. V Hucíne pri Revúcej je prihlášok zatiaľ päťkrát viac ako pred štyrmi rokmi – päť.
Menej kandidátov bolo v Liptovských Revúcach. „V minulých voľbách boli piati kandidáti, teraz traja. Určite ešte prídu ďalšie prihlášky,“ povedala pracovníčka obecného úradu.
Odborník na verejnú správu Viktor Nižnanský upozorňuje, že čím ďalej, tým viac úloh sa presúva na obce. „Preto je dôležité, aby si ľudia zvolili takých, čo môžu zaručiť zvládnutie úloh. Mali by to byť dobrí manažéri a niektoré veci tak či tak nebudú môcť starostovia zabezpečovať sami, budú ich musieť robiť v medziobecnej spolupráci,“ hovorí.