
FOTO – NASA/JPL/MSSS

Na obrázkoch zhotovených kamerou MOC, ktorá je umiestnená na sonde Mars Global Surveyor, sú svahy dvoch nepomenovaných kráterov na južnej pologuli Marsu. Je predpoklad, že priehlbeniny na ich svahoch vyhĺbila v dávnej minulosti voda. Na snímke vľavo sa pod kráterom rozprestiera rozsiahla oblasť piesočných dún. Vpravo je snímka, ktorá má zo všetkých marťanských záberov najvyššie rozlíšenie, teda je najostrejší.

Valentínske srdiečko možno nájsť aj na susednej planéte – v oblasti južnej polárnej čiapočky.

Takto dramaticky sa zmenil pohľad na tvár Marsu počas celoplanetárnej prachovej búrky v októbri 2001.

Mozaika popraskaného povrchu južnej polárnej čiapočky sa najjasnejšie dá rozlíšiť na jar, keď sa do trhlín, tvoriacich mnohouholníky, ukladá hojná osuheľ. Zobrazený terén leží na 75 stupni južnej dĺžky a na 331 stupni západnej šírky.

Vyhasnuté sopky, riečištia vyschnutých riek i dopadové krátery v oblasti Certholus.

Na tejto pätine severnej hemisféry Marsu možno nájsť prakticky všetky druhy geologických útvarov.

Zem a Mars (vpravo) majú veľmi veľa spoločného, hoci sa na prvý pohľad vôbec nepodobajú.
Ementál, mesto Inkov, prachový diabol. Čo majú spoločné? Sú to len tri z množstva priliehavých názvov, akými astronómovia označujú útvary na povrchu Marsu. V pondelok 7. októbra sprístupnili na internete ďalších 18 812 obrázkov povrchu nášho vesmírneho suseda. Mars už päť rokov snímkuje sonda Mars Global Surveyor. Databáza obrázkov prekročila magickú hranicu 100-tisíc položiek. Dnes si na adrese http://www.msss.com/mars_images/moc možno prezrieť až 112 218 záberov, ktoré ukazujú, že Mars nebol vždy len mŕtvym telesom.