Mnohým už jej meno nič nehovorí, hoci najmä v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch napísala viacero úspešných kníh pre deti a mládež, slovenskú beletriu obohatila troma knihami próz, je autorkou televíznych hier a rozhlasovými hrami sa dostala aj do sveta. Neobyčajnú pozornosť vyvolala svojho času Tanskej kniha Vyznáte sa v tlačenici? (1967) a záujem vzbudilo i jej dielo Mužsko-ženský slovník (1991).
Ak sa v prvej knihe autorka zaoberá fenoménom úspechu žien v zamestnaní, manželstve a živote vôbec a „radí“ im, často nie bez irónie, ako ho dosiahnuť - prototyp takejto ženy označuje za šťuku a prieskum jej taktík a stratégií za „šťukológiu“ - a ak v druhej uvádza v abecednom poradí slovník špecifických pojmov a ich mužské a ženské definície, v tejto tretej, zatiaľ iba v češtine vydanej, vystupujú tiež zväčša ženy, ale už v tzv. neproduktívnom veku, mimo zamestnania, dôchodkyne, azda aj bývalé šťuky, ale dnes na suchu, bez vody.
Tanská, bystrá pozorovateľka života, zahŕňa do názvového plurálu evidentne aj vlastnú generáciu (1929) a už pozitívna formulácia otázky dosahuje, že o lezení na nervy nepochybuje. Ide len o to zistiť prečo. S intelektuálnym nadhľadom, no aj ľudským porozumením rozoberá všetky vonkajšie prejavy stavu, keď sa ľudia ocitajú bez zamestnania, teda bez každodenných návykov, povinností, profesionálnych i personálnych väzieb a v tomto sociálnom vákuu majú zrazu pocit zbytočnosti. Z neho potom vyplýva ich rôznorodá aktivita, ktorú najbližšie okolie často vníma ako rušivú, denervujúcu a dáva to patrične najavo, čo zasa na druhej strane len znásobuje vedomie spomenutej zbytočnosti, a môže preto po čase viesť k takisto neželanej absolútnej pasivite.
Celá kniha rozoberá tento neľahký jav z najrozličnejších strán maximálne ľahkým, až hovorovým štýlom. Napriek tomu, že Tanská nie je povolaním psychologička ani sociologička, dokázala pristupovať k tomuto navýsosť odbornému problému i z tohto hľadiska; nejde však o nijaký populárno-vedecký text, naopak, autorka veci nadľahčuje, často zľahčuje, humorizuje a satirizuje, neraz vidno jej výstražne zdvihnutý prst, ale ani v jej mentorstve niet mravokárstva, skôr pochopenie a niekedy až smútok, lebo vie, že tie kritizované konfliktné situácie nebývajú vždy produktom individuálnych pováh, ale daného veku.
Tanskej kniha by mala vyjsť aj na Slovensku, tým skôr, že zároveň s ňou pripravili v Čechách už druhé vydanie jej úvodu do „šťukológie“.
JOZEF BŽOCH
(Autor je literárny kritik)