t Martin Pavelek. Pod dve petície sa podpísalo približne 400 obyvateľov sídliska, ktorí bývajú v domoch tesne pri stavbe. „Sídlisko je už teraz neúmerne zaťažené. Domy sú na seba natlačené, deti sa nemajú kde hrať, chýba asi 100 parkovacích miest,“ sťažujú sa.
V novom štvorposchodovom paneláku by do konca roka malo vzniknúť 36 malometrážnych sociálnych bytov. Podľa pôvodného plánu tu mal stáť dom služieb, mesto vlani požiadalo stavebný úrad o zmenu stavby pred dokončením. V stavebnom konaní však vôbec neakceptovali námietky, uvedené v petícii. V podobnom duchu so stavbou nesúhlasili miestni poslanci ani bytové družstvo, jeho námietky však stavebný úrad zamietol.
Námietky neboli uznané ani v odvolacom konaní na krajskom úrade. Odporcovia stavby sú však presvedčení, že čiastkový úkon, akým je zmena stavby, bol nedostatočný. „Bolo jednoznačne potrebné opätovne posúdiť aj vplyv stavby na okolie a okolitú zástavbu, čiže vydať nové územné rozhodnutie. Mali sa spracovať nové prieskumy a rozbory, ktoré by preukázali, či je vôbec možná takáto zmena v kontexte fungovania celej obytnej zóny,“ tvrdí architekt Pavelek. „Pri posudzovaní domu služieb a obytného bloku totiž platia úplne iné predpisy.“
Spomínané rozbory však kompetentí preskočili, pretože zámena funkcií budovy nie je podľa nich taká závažná, aby sa musel robiť úplne nový územný plán sídliska.
„Nespochybňujeme potrebu nových bytov, v tomto prípade sa však jednoznačne porušujú predpisy a zákony. Celý postup bol neštandardný, napríklad v schválenom projekte sa dodatočne robili úpravy,“ hovorí Pavelek. Pri osobných stretnutiach mu vraj samotní štátni úradnici dali za pravdu, napriek tomu sa od marca na Hájiku stavia.
Sociálne byty mali stáť pôvodne na kraji sídliska. Tam však nie sú vybudované inžinierske siete, a tak mesto chcelo stavať lacnejšie, priamo vo dvore medzi panelákmi.
Na procesné chyby štátnych úradov poukázala aj krajská prokuratúra, prípadom sa zaoberá aj ministerstvo životného prostredia.
ANDREA HARMANOVÁ