BRATISLAVA – Slovenské ministerstvo zahraničia včera zopakovalo svoje výhrady voči zákonu o zahraničných Maďaroch, ktorý v utorok prijal maďarský parlament. Podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana v zákone neboli zohľadnené slovenské pripomienky, ktoré nekonkretizoval. Povedal len, že ide o „zložité právne záležitosti“.
„Zákon reaguje iba na niektoré z nich, nie na všetky a predpokladá, že na realizáciu budú potrebné ešte dvojstranné dohody s tými štátmi, kde by sa mal uplatňovať. Predpokladáme, že budeme ďalej s maďarskou stranou rokovať,“ povedal pre SME.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva Jána Figeľa zákon nepredstavuje moderné európske riešenie pre menšiny. „Je to skôr krok dozadu,“ povedal pre agentúru SITA. „Európske právne normy znamenajú nediskriminačný prístup a rovnaké podmienky zaobchádzania s občanmi,“ zdôraznil Figeľ. Takýto model je podľa neho najlepšou odpoveďou pre menšinovú oblasť, maďarský zákon však ide opačným smerom. Kritizoval, že „vytvára väzby a podnety, ktoré majú vplyv na sociálnu a finančnú politiku suverénnych štátov“. „Na Slovensku sa budú používať iba zákony SR a medzinárodné záväzky, do ktorých sme dobrovoľne a suverénne vstúpili,“ pripomenul Figeľ.
Výhrady voči zákonu vyjadrila v minulosti aj Európska únia. Európska komisia k nemu pravdepodobne vydá stanovisko neskôr. „Skúmame vývoj, ktorý viedol k prijatiu tohto zákona … ešte sme nemali možnosť dôkladne ho preštudovať,“ uviedol hovorca komisie pre rozšírenie Jean-Christophe Filori.
Zákon o zahraničných Maďaroch, ktorý prijal maďarský parlament, by mal zabezpečiť Maďarom žijúcim v Rumunsku, na Slovensku, v Juhoslávii, Chorvátsku a Slovinsku isté výhody v oblasti kultúry, sociálnej oblasti, zdravotníctva a zamestnávania v materskej krajine. Budú sa udeľovať držiteľom preukazov, o vydávaní ktorých by mali rozhodovať príslušné organizácie menšín. Na Slovensku to bude pravdepodobne Csemadok a ďalšie občianske organizácie. Zákon zefektívňuje pomoc inštitúciám, ktoré sa podieľajú na uchovaní identity menšín v krajinách, v ktorých žijú. (sita, tasr, mar, fw)