EUROSERVIS: Súhrn správ z 10. októbra

BRATISLAVA 10. októbra (SITA) - RE: Konferencia o posilnení bezpečnosti a politickej stabilityKonferenciu Posilnenie bezpečnosti a politickej stability prostredníctvom ekonomickej spolupráce: pokrok v Pakte stability pre strednú a východnú Eur

ópu organizuje Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) v albánskej Tirane od 14. do 16. októbra 2002. Podujatie je výsledkom iniciatívy Parlamentnej trojky Paktu stability pre strednú a východnú Európu (v ktorej sú zastúpené PZ RE, OBSE a Európsky parlament). Rada Európy predsedá Parlamentnej trojke v rámci rotujúceho predsedníctva až do konca roku 2002. Cieľom konferencie je umožniť poslancom zosumarizovať súčasný stav pokroku v projektoch implementovaných v rámci Paktu stability, s dôrazom na ekonomiku a infraštruktúru a posilniť náležité spravovanie krajiny povzbudením parlamentnej činnosti na elimináciu organizovaného zločinu a korupcie.
BARTENSTEIN: Rozšírenie EÚ v záujme Rakúska
Rakúsky minister hospodárstva Martin Bartenstein zdôraznil vo štvrtok, že rozšírenie Európskej únie je v záujme krajiny. "Rakúsko získalo už z otvorenia hraníc na Východ roku 1989," povedal Bartenstein v rozhovore pre rakúsku rozhlasovú stanicu ORF. Poukázal pri tom na pozitívnu štatistiku v exporte. V minulom roku išlo 80 percent priamych investícií Rakúska do kandidátskych krajín. Minister upozornil na to, že hospodársky rast v kandidátskych krajinách je výrazne nad priemerom EÚ. Podľa neho by Rakúsko bolo rado, keby dosahovalo taký rast ako Maďarsko a Slovinsko. Ďalej zdôraznil, že kandidáti musia zosilniť svoje úsilie pri zdolávaní korupcie. Nevie však o tom, že by v nejakej kandidátskej krajine korupcia brzdila rakúske hospodárstvo.
EÚ: Poľsko chce prijať euro roku 2006
Poľský minister financií Grzegorz Kolodko povedal vo štvrtok, že Poľsko, kandidát na vstup do Európskej únie, by mohli byť pripravené na prijatie eura roku 2006. Podporil tak výzvu národnej banky na určenie termínu vstupu do eurozóny, ktorá by mohla mobilizovať vládu, aby urýchlila potrebnú fiškálnu reformu. "Myslím si, že by srne mohli byť pripravení do roku 2006," uviedol Kolodko pre verejnoprávny rozhlas. Poľsko sa bude snažiť prijať euro po získaní členstva v Európskej únii v roku 2004 tak, ako to predpokladá výročná správa o kandidátoch, ktorú vydali v stredu. Spoločná komisia poľskej centrálnej banky a ministerstva financií uviedla tento týždeň, že Poľsko sa bude snažiť splniť Maastrichtské kritériá, čo je podmienka vstupu do eurozóny, roku 2005. Jeden z popredných predstaviteľov centrálnej banky uviedol, že Poľsko by chcelo byť členom od roku 2006. Predstavitelia finančných trhov sú však opatrnejší a vstup predpokladajú na roky 2007 až 2008, keďže splniť prísne kritéria si vyžiada čas.
NEMECKO: Toaletný papier s básňami
Nemci, ktorí radi čítajú na toalete si už nemusia nosiť so sebou noviny, ale namiesto toho môžu čítať básne alebo dokonca celé romány vytlačené na toaletnom papieri, uviedol v stredu šéf nemeckého vydavateľstva Klo (Záchod) Georges Hemmerstoffer. "Chceme, aby sa naše knihy čítali. To je naša filozofia," uviedol Hemmerstoffer, ktorý vydáva literatúru na toaletnom papieri. Podľa neho polovica ľudí rada číta na toalete. Na toaletnom papieri možno nájsť básne nemeckých velikánov Heinricha Heineho či Christiana Morgensterna ako aj poviedky a detektívky, povedal Hemmerstoffer pre agentúru Reuters počas knižného veľtrhu v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.
BBC: EK súhlasí s prijatím 10 členov, vrátane Slovenska
Výkonný orgán Európskej únie, Európska komisia, odsúhlasil správu o rozšírení EÚ, ktorá otvorí cestu desiatim novým krajinám, aby sa stali v roku 2004 členmi Európskej únie. V dôsledku rozšírenia sa počet obyvateľov EÚ zvýši zo 400 miliónov na 475, no jej bohatstvo sa zvýši iba o päť percent. Správa konkrétne spomína Poľsko, Maďarsko, Českú republiku, Slovensko a Slovinsko, pobaltské krajiny - Estónsko, Litvu a Lotyšsko ako aj Maltu a Cyprus. Toto rozšírenie bude najväčším v histórii EÚ a hranice zjednotenej Európy rozšíri na východe k Rusku a Ukrajine, na juhu až do Stredomoria začlenením Malty a Cypru. Únia sa prijatím nových členov výrazne zmení vo viacerých ohľadoch, najvýraznejším bude zrejme vytvorenie najväčšieho vnútorného trhu na svete. Európska komisia však upozoruje, že stále treba ešte vykonať veľa práce. Od kandidátov očakáva pokrok v oblasti justičných reforiem, boji proti korupcii a ekonomickej zločinnosti. Vysokú korupciu a nezamestnanosť vyčíta najmä Slovensku.
BRITÁNIA: Blair s Adamsom o Severnom Írsku
Za silnejúcich náznakov, že Londýn opäť zavedie priamu vládu v Severnom Írsku, sa vo štvrtok stretne britský premiér Tony Blair s Gerrym Adamsom, lídrom strany Sinn Fein, ktorá je politickým krídlom Írskej republikánskej armády (IRA). Gerry Adams sa vyjadril, že vystúpi proti rozpusteniu štvorročného Severoírskeho zhromaždenia, v ktorom sa delia o moc katolíci a protestanti. Líder hlavnej protestantskej Unionistickej strany David Trimble, ktorý sa už skôr stretol s premiérom Blairom, však vyhlásil, že ak strana Sinn Fein nebude zo zhromaždenia vylúčená, vystúpi zo severoírskej administratívy. Dochádza k tomu po policajnom vyšetrovaní údajných špionážnych operácií IRA v úrade britskej vlády. Tieto problémy vážne narušili krehkú dôveru medzi republikánskymi a unionistickými stranami. Uviedla britská rozhlasová stanica BBC.
SCHUSTER: Sme medzi najlepšími, ale ešte sme nevyhrali
Korupcia, nezamestnanosť a riešenie rómskej otázky sú podľa prezidenta SR Rudolfa Schustera najdôležitejšie otázky, ktorými by sa mala nová vláda čo najskôr zaoberať. Uviedol to vo štvrtok po stretnutí s vedúcim Delegácie Európskej komisie (EK) Ericom van der Lindenom pri príležitosti zverejnenia pravidelnej hodnotiacej správy o pokroku SR na vstup do Európskej únie (EÚ) a Strategického dokumentu komisie. Ocenil jej pozitívne hodnotenie, ale pripomenul, že ešte pred vstupom do bloku treba vykonať množstvo náročnej práce. "Sme medzi najlepšími, ale ešte sme nevyhrali, pred nami je referendum i ratifikačný proces EÚ," dodal Schuster. Ako podčiarkol Linden, správa pomenúva oblasti, v ktorých je nutné zlepšenie, vyzdvihol však jej pozitívny charakter. "Nemožno si ale teraz sadnúť a čakať na rok 2004," uviedol.
EÚ: EK zverejnila hodnotiace správy 13 kandidátov
Európska komisia (EK) v stredu zverejnila správy o pokroku 13 kandidátskych krajín v prípravách na vstup do Európskej únie, pričom uviedla, že desať z nich, vrátane Slovenska, bude v roku 2004 pripravených na členstvo v únii. Zároveň odporučila, aby boli vstupné rokovania so Slovenskom, ČR, Poľskom, Maďarskom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maltou, Cyprom a Slovinskom ukončené do konca tohto roku. EK stanovilo rok 2007 ako možný dátum vstupu Rumunska a Bulharska do únie, neurčila však termín začatia vstupných rokovaní s Tureckom. Bulharsko musí podľa EK bojovať proti korupcii, zlepšiť podmienky v zdravotných zariadeniach, najmä pre mentálne postihnutých a reformovať systém detskej opatery. Je tiež nevyhnutné prijať antidiskriminačnú legislatívu, čo umožní zlepšiť podmienky rómskej komunity.
SR: EÚ spolufinancuje multikulturálny vzdelávací projekt
Prepojenie výtvarného, elektronického a divadelného umenia vo vzdelávaní študentov nad 16 rokov je hlavnou myšlienkou projektu Európskej únie Sokrates a Leonardo da Vinci 2. Projekt, The Big Picture Network, má za úlohu preskúmať a experimentovať so spôsobmi, ktorými je možné variabilne kombinovať oblasť výtvarných, divadelných a múzických umení v súvislosti s poskytovaním umeleckého vzdelania v tejto oblasti. Sieť The Big Picture Network zahŕňa 12 partnerov z 9 európskych krajín - Bulharska, Grécka, Írska, Talianska, Litvy, Lotyšska, Slovenska, Španielska a Veľkej Británie. Na tomto multimediálnom a komunikačnom projekte spolupracuje viacero špecializovaných inštitúcií ako školy pre vyššie vzdelávanie, umelecké školy, hudobné konzervatóriá a súkromné organizácie, ktoré poskytujú výuku v rozličných umeleckých oblastiach – animácia, počítačový dizajn, tanec, dráma, hudba, grafický dizajn, multimédiá a video. Slovensko v projekte participuje prostredníctvom bratislavskej Súkromnej strednej priemyselnej školy animovanej tvorby.
WIERSMA: Nič sa neskončilo, je to iba začiatok veľkého finále
Spravodajca Európskeho parlamentu (EP) pre Slovensko Jan-Marinus Wiersma vyjadril vo štvrtok v Bruseli presvedčenie, že nová slovenská vláda bude schopná doriešiť aj zostávajúce problémy spojené so vstupom do EÚ. Napriek tomu si myslí, že do únie nebude Slovensko môcť vstúpiť pripravené na 100 percent. "Je veľmi dôležité si uvedomiť, že dnes sa celá vec nekončí. Je to iba začiatok veľkého finále," povedal Wiersma v súvislosti s odporúčaním Európskej komisie, aby sa rokovania so SR a ďalšími deviatimi kandidátmi uzavreli do konca roka. Podľa Wiersmu je aj v prípade Slovenska ešte veľa nevyriešených otázok. Odpoveď na ne zaujíma i EP, ktorý sa prípravou kandidátskych krajín bude opäť zaoberať v novembri. "Požiadali sme vašu vládu, aby predložila správu o Rómoch a dúfam, že ju ešte v tomto roku dostaneme. Pozrieme sa tiež na problém s korupciou, lebo Slovensko je medzi prvými na zozname Transparency International ," uviedol Wiersma podľa ktorého je aj otázka nestrannosti a nezávislosti súdov veľmi dôležitá.
PRODI: Slovensku nič nestojí v ceste do EÚ, musí si však veriť
Slovensku už nič nestojí v ceste k členstvu v EÚ, a preto si musí veriť. Uviedol predseda Európskej komisie Romano Prodi, ktorý je nadšený pokrokom Slovenska od začiatku rokovaní. "Ak nezaspíte, budete vnútri. Som ozaj presvedčený, že Slovensko sa stane členom EÚ," povedal Prodi novinárom. Jediné problémy, ktoré sú však riešiteľné a ktoré sú spoločné pre všetky kandidátske krajiny, vidí Prodi v budovaní administratívnych štruktúr potrebných na uplatňovanie európskej legislatívy v praxi. Na strane EÚ nevidí okrem potreby schválenia Zmluvy z Nice v írskom referende nijaký osobitný problém. Slovensko podľa Prodiho už nič závažné neohrozuje. "Je to ťažká práca, ktorej 80 až 90 percent ste už urobili a musíte ešte urobiť zostávajúcich 10 až 20 percent. Nevidím v tom nijaký problém ," dodal.
GRÉCKO: EÚ by mala určiť dátum vstupných rokovaní s Tureckom
Podľa Grécka neexistuje dôvod, aby Európska únia (EÚ) netanovila dátum odštartovania prístupových rokovaní s Tureckom na svojom decembrovom summite v Kodani. Uviedol to grécky minister zahraničných vecí George Papandreu deň po zverejnení hodnotiacich správ Európskej komisie (EK) o pokroku kandidátskych krajín. V správe o Turecku komisia konštatovala, že stále nie je na otvorenie rokovaní pripravené. "Myslím si, že pozitívne posolstvo Turecku musí byť vyslané z Kodane," uviedol vo štvrtok minister pre grécky rozhlas. Za posledné roky Grécko a Turecko, ktoré sú členmi NATO, smerujú k zlepšovaniu svojich napätých vzťahov.
TURECKO: Krajina, ktorá musí preklenúť vlastné extrémy
V malom východotureckom meste Baskale pri iránskych hraniciach je v uliciach vidno ženy len zriedkavo. Podľa tradície musia zostávať doma, kým ich muži chodia do práce, na nákupy alebo popíjajú čaj so svojimi priateľmi. Kontrast s ulicami Istanbulu, kde sú Turkyne oblečené podľa najnovšej európskej módy, popíjajú pivo, tancujú v kluboch, sú vzdelané a pracujú v bankách či médiách, je ako deň a noc. Sen Turecka vstúpiť do Európskej únie (EÚ) môže závisieť od preklenutia týchto extrémov. Parlament schválil balík reforiem týkajúci sa ľudských práv, ktorých cieľom je splnenie kritérií pre členstvo v bloku. Domáci predstavitelia sa hnevajú na hodnotenie Európskej komisie, ktorá v správe konštatovala, že Ankara vo svojom pokroku stále neurobila dosť. V Baskale ani nič iné neočakávali. "Keby som bol Európan, Turecko by som nebral, veď prečo?," povedal nezamestnaný otec troch detí Sadik Aytek. Ďalší sa pridali so slovami, že korupcia a chudoba sú hlavné problémy.
KOŠICE: TU chce prezentovať akademické aktivity v Bruseli
Technická univerzita (TU) v Košiciach sa chce podieľať na budovaní spoločného zastúpenia Košického a Prešovského samosprávneho kraja v v Bruseli. Mala by sa tam venovať marketingu akademických aktivít regiónu. Zastúpenie TU v Bruseli by malo zabezpečiť priamy prísun informácií o programoch Európskej únie pre školy v regiónoch pristupujúcich krajín. Zároveň by malo plniť funkciu lobbingu v mene týchto škôl v Bruseli. Na tlačovej besede to uviedol rektor TU Juraj Sinay. EÚ totiž podľa neho poskytuje veľké možnosti doplnkového financovania univerzít v SR. Mnohé ich však dostatočne nevyužívajú preto, že o nich nevedia, alebo nie sú schopné pripraviť konkurencieschopné projekty. V tejto súvislosti TU tiež vybudovala na svojej pôde Inštitút komunálneho a regionálneho rozvoja. Ten by mal okrem iného budovať spoluprácu so samosprávnymi krajmi ako aj s inštitúciami EÚ.
SR: Samosprávne kraje by mali od EÚ dostať 1,8 miliardy eur
Po vstupe SR do Európskej únie (EÚ) by slovenské samosprávne kraje mali v rokoch 2004-2006 dostať podporu zo štrukturálnych fondov únie vo výške približne 1,8 miliardy eur. Časť tejto sumy však SR zrejme nevyužije, uviedol dnes v Trnave pre agentúru SITA riaditeľ bratislavského Domu Európy Roman Lauko počas seminára Európa pre nové regióny. Finančné zdroje z fondov získajú kraje na základe projektov, ktoré samé vypracujú. Podľa Lauka však pracovníci úradov samosprávnych krajov doteraz ešte nevedia, akú formu by ten-ktorý projekt mal mať, preto sa všetky pripravené prostriedky zrejme nevyčerpajú. Približne 20 percent zdrojov na projekt si budú musieť hradiť kraje zo svojho rozpočtu, informoval Lauko a dodal, že treba urýchliť reformu daňového systému, keďže samosprávne kraje dnes fungujú ako rozpočtové organizácie štátu.
TALIANSKO: Banky plánujú masívne prepúšťanie
Masívne prepúšťanie talianskeho automobilové koncernu Fiat neovplyvňuje v taliansku len priemysel, ale aj bankový sektor, ktorý rovnako plánuje výrazné znižovanie stavu zamestnancov. Podľa odborového združenia CISL je v talianskom bankovom sektore ohrozených 20 tis. pracovných miest. Združenie bánk ABI plánuje budúci týždeň krízové stretnutie s talianskymi odbormi. Najväčšia talianska banka Banca Intesa plánuje prepustiť až 7 800 pracovníkov, čo je 15 % z celkového počtu zamestnancov. Podľa riaditeľa banky Corrada Passeru umožnila fúzia s peňažným inštitútom Banca Commercial Italiana synergie, ktoré si vyžadujú prepustenie niekoľko tisíc so súčasných 53 tis. zamestnancov. Banka od prepúšťania očakáva do roku 2005 úspory vo výške 500 mil. eur.
EÚ: EK plánuje opatrenia na ochranu trhu po rozšírení EÚ
Európska komisia (EK) navrhla uplatňovanie dočasných opatrení na ochranu vnútorného trhu Európskej únie (EÚ) po rozšírení EÚ na východ. EK uviedla, že špeciálny mechanizmus na ochranu trhu by mal fungovať počas dvoch rokov od rozšírenia EÚ. Opatrenia umožnia doterajším členským krajinám EÚ, ako aj novým členom, ochraňovať svoje trhy pred nepredvídateľnými vplyvmi rozšírenia únie. "Je to spôsob, ako riešiť neočakávané problémy. Plánované rozšírenie EÚ je totiž bezprecedentné," povedal prezident EK Romano Prodi. "Táto klauzula, ktorá by sa mala zahrnúť do prístupovej zmluvy, bude pôsobiť oboma smermi, a mala by umožniť konať rýchlo a korektívne kedykoľvek v prípade výskytu akéhokoľvek problému," dodal komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen. Podľa klauzuly bude každý súčasný alebo nový člen EÚ môcť požiadať EK o povolenie pre limity alebo zákaz na import určitých produktov v prípade ohrozenia príslušného sektora ekonomiky.
NEMECKO: Augustový export medziročne vzrástol
Podľa predbežných informácií nemeckého štatistického úradu Destatis dosiahol augustový export Nemecka 52,2 mld. eur. Import v sledovanom období predstavoval 41,6 mld. eur. V medziročnom porovnaní vzrástol export o 1 % a import sa znížil o 2,7 %. Bilancia zahraničného obchodu tak zaznamenala v auguste prebytok vo výške 10,5 mld. eur. V auguste 2001 dosiahlo pozitívne saldo obchodnej bilancie 8,8 mld. eur. Do členských štátov Európskej únie vyviezlo Nemecko v auguste tohto roka tovar v celkovej hodnote 27,6 mld. eur pri medziročnom raste o 1,3 %. Import z členských štátov únie dosiahol v sledovanom období 22,5 mld. eur pri medziročnom poklese o 1,9 %. Do nečlenských štátov Európskej únie exportovalo Nemecko v auguste tovar v hodnote 24,6 mld. eur pri medziročnom raste o 0,7 %. Import z nečlenských krajín medziročne klesol o 3,6 % na 19,1 mld. eur.
RAKÚSKO: Viedenské letisko s poklesom počtu pasažierov
Rakúske letisko Flughafen Wien zaznamenalo za prvých deväť mesiacov roka pokles počtu prepravených pasažierov. V období od januára do septembra evidovalo letisko 9,138 mil. pasažierov, čo zodpovedá 2,6-percentnému medziročnému poklesu. Informovali o tom predstavitelia spoločnosti. Počet letových pohybov poklesol v sledovanom období o 1,1 % na 140 250 vzletov a pristátí. Objem prepraveného nákladu sa znížil o 3,2 % na 115 832 mil. ton. Do septembra stúpol medziročne iba počet transferových pasažierov, konkrétne o 8,7 % na 3,159 mil. osôb. V samotnom septembri zaznamenalo letisko 2,7-percentný nárast počtu prepravených cestujúcich. Počet letových pohybov sa v septembri zvýšil o 0,8 %, vzrástol aj objem prepraveného nákladu o 13,7 %.
EK: HDP eurozóny vzrástol výraznejšie, ako sa očakávalo
Ekonomika eurozóny vzrástla v druhom štvrťroku oproti prvému štvrťroku o 0,4 %, teda výraznejšie ako sa očakávalo. Medziročne zaznamenala rast o 0,7 %. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat. Pôvodne oznámil Eurostat rast ekonomiky medzikvartálne o 0,3 % a medziročne o 0,6 %. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali, že pôvodné údaje nebudú revidované. Pre porovnanie sa uvádza, že hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov amerických vzrástol v druhom štvrťroku medzikvartálne o 0,3 % a medziročne o 2,2 %. V druhom štvrťroku sa zaznamenal medzikvartálny rast ekonomiky vo všetkých členských krajinách, ktoré poskytli údaje. Fínsko zaznamenalo najväčšiu mieru rastu HDP na úrovni 2,1 %.
ÍRSKO: EÚ chce deklaráciu podpory rozšírenia v prípade írskeho "nie"
Európska únia chce požiadať írsky parlament, aby v prípade opätovného odmietnutia Zmluvy z Nice v referende prijal deklaráciu o podpore rozširovania. Takýmto spôsobom chce únia zabezpečiť, že proces rozšírenia bude pokračovať napriek tomu, že by Íri hlasovali proti zmluve, ktorá rozšírenie umožňuje. EÚ však podľa írskeho denníka Irish Times pripúšťa, že tento krok by neodstránil všetky prekážky spôsobené írskym "nie". Dúfa však, že deklarácia zabráni sťažnostiam, že prijatím nových členov únia ignoruje demokraticky prejavenú vôľu írskych občanov. "Myšlienkou je, aby nám Íri poskytli vlastnú interpretáciu, čo výsledok hlasovania vlastne znamená. Pôjde o deklaráciu, že Írsko neodmieta rozšírenie," uviedol nemenovaný predstaviteľ únie.
MAĎARSKO: Hodnotenie EK veľkú pozornosť nevzbudilo
Už niekoľko rokov dostáva Maďarsko od Európskej komisie (EK) prevažne pozitívne hodnotenie. Tento rok nebol výnimkou, píšu české Hospodářské noviny. V hodnotiacej správe sa opakujú viaceré výčitky únie a tradíciou je aj to, že aktuálne hodnotenie komisie nevyvoláva v Maďarsku prehnanú pozornosť, ani nepatrí medzi najdôležitejšie témy médií. Napríklad v utorňajšom hlavnom večernom spravodajstve verejnoprávnej televízie, ktorá mala podľa slov hlásateľa text hodnotenia už k dispozícii, bol jeho obsah až štvrtou správou v poradí. Dôvodom nezáujmu je podľa denníka pravdepodobne to, že Maďarsko si je isté svojou účasťou v prvom kole rozširovania, že sa obsah hodnotenia v posledných niekoľkých rokoch výrazne nemení a neprináša veľké prekvapenia.
POĽSKO: V hodnotení EK síce posledné, ale spokojné
Poľsko si vydýchlo. Varšava je síce v hodnotení Európskej komisie na poslednom, desiatom mieste, ale napriek tomu je na zozname krajín, ktoré budú môcť podľa posudku v roku 2004 vstúpiť do únie. Píšu Hospodářské noviny. Ako dodávajú, tomuto pohľadu zodpovedajú aj prvé reakcie vlády a médií, ktoré obchádzajú skutočnosť, že Varšava bola z desiatky kandidátov najviac kritizovaná. "Umiestnenie nie je dôležité," povedal podľa denníka už v utorok prezident Aleksander Kwasniewski. "Podľa môjho názoru je správa dobrá," cituje denník ministerku pre európsku integráciu Danutu Hübnerovú. Nevnímame pasáže, v ktorých sa hovorí, čo ešte treba urobiť, ako kritiku Poľska, ale ako povzbudenie, dodala. Podľa ministerky má tohtoročná správa mimoriadnu dôležitosť, pretože obsahuje odporúčania, ktoré z kandidátskych krajín môžu ukončiť v tomto roku rozhovory s EÚ a byť v roku 2004 do únie prijaté.
EÚ: Kadlečíková vyhlásila víťazov novinárskej súťaže
Motivovať novinárov k informovaniu o Európskej únii (EÚ) bolo cieľom súťaže pod názvom Slovensko na ceste do EÚ, ktorej víťazov vo štvrtok v Bratislave slávnostne vyhlásila podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková. Súťaž vypísali v januári tohto roku Úrad vlády SR a Literárny fond. Ako pri tejto príležitosti uviedla Kadlečíková, o EÚ treba hovoriť a písať tak, aby to bolo pochopiteľné a jasné. "V problematike EÚ sa treba vedieť orientovať a práve novinári to musia vedieť, aby mohli zrozumiteľne informovať," povedala vicepremiérka. V tejto súvislosti pripomenula, že podpora vstupu do únie na Slovensku dosahuje až 78 percent, k čomu prispeli aj médiá a to podľa nej ukazuje, že kvalita informácií je na dobrej úrovni.
AGRO: Agrárne komory krajín V4 hovorili v Poľsku o integrácii
Integrácia do Európskej únie (EÚ) dominovala štvrtkovému 9. summitu predstaviteľov agrárnych komôr krajín Visegrádskej štvorky, ktorý sa uskutočnil spolu s medzinárodným veľtrhom Polagra-Farm v poľskej Poznani. Delegácie agrárnych komôr jednotlivých krajín sa navzájom informovali o aktuálnej situácii v prístupovom procese. Vstup do únie označili predstavitelia komôr za nevyhnutný, ale zároveň poukázali na potrebu rovnakého zaobchádzania s tými poľnohospodármi, na ktorých sa po rozšírení únie budú vzťahovať princípy spoločnej agrárnej politiky. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SPPK Stanislav Nemec. Poľskí predstavitelia na stretnutí informovali o rozhodnutí zmeniť vyjednávacie pozície pre ďalšie rozhovory o podmienkach vstupu do EÚ v kapitole poľnohospodárstvo. Nový postoj zaujali predovšetkým k možnostiam podpory poľnohospodárov, keď nedostatočné európske fondy na priame dotácie chcú doplniť z národného rozpočtu.
SVOBODA: Pravidelná správa je vstupenkou ČR do EÚ
Za "vstupenku" Českej republiky do Európskej únie (EÚ) označil v stredu šéf českej diplomacie Cyril Svoboda pravidelnú hodnotiacu správu Európskej komisie (EK) o pripravenosti ČR na vstup do EÚ. Správa, ktorú v stredu dopoludnia komisia schválila a zverejnila, je podľa Svobodu "objektívna" a je "zrkadlom vývoja Českej republiky od roku 1997". "Správa jasne hovorí, že Česká republika patrí medzi pripravené krajiny, ktoré sú schopné stať sa členom EÚ k 1. januáru 2004," uviedol Svoboda. Rovnaký optimizmus vyjadril krátko na to aj veľvyslanec EÚ v ČR Ramiro Cibrián. Poukázal na stredajšie rozpravu k pravidelným správam v Európskom parlamente (EP), z ktorej podľa Cibriána vyplynula podpora európskych zákonodarcov rozšíreniu EÚ okrem iného aj o Českú republiku.
EÚ: Zmeny vyplývajúce z členstva pocítia noví členovia postupne
Do 1. januára 2004 sa najskôr Česi prebudia s poriadnou bolesťou hlavy. Oslavy Silvestra budú totiž asi pred plánovaným vstupom do únie búrlivejšie. "Slnko bude naďalej svietiť rovnako, aj keď už budeme v únii," cituje český internetový denník iDnes Pavla Černocha z Inštitútu medzinárodných štúdií pri Karlovej univerzite. "Pre politikov a podnikateľov sa zmení veľa, ale v živote bežného občana sa nič dramaticky nezmení. Až časom sa prejaví, že celý politický a ekonomický život sa bude odrazu odohrávať v rámci celého priestoru v Bruseli." Česká republika by sa mala stať členom únie práve k 1. januáru 2004, avšak väčšinu slastí a strastí života v jednotnej Európe postúpi obyvatelia nových členských krajín postupne. A sú už také, ktoré už zažívajú bez toho, aby ich s členstvom v EÚ nejako spájali.
EÚ: EP podporil plán predaja skleníkových plynov
Európsky parlament (EP) podporil vo štvrtok plán, ktorý obmedzí množstvo "skleníkových plynov" a ktorý ich povzbudzuje, aby kupovali a predávali právo znečisťovať. Táto iniciatíva je základným kameňom stratégie Európskej únie (EÚ) na redukciu emisií plynov zadržiavajúcich teplo v atmosfére, ktorých objem by sa mal podľa Kjótskeho protokolu z roku 1997 postupne znižovať. Komisárka Európskej únie (EÚ) pre životné prostredie Margot Wallströmová označila túto iniciatívu za "hlavný krok vpred k implementácii Kjótskeho protokolu v EÚ." Podľa tejto legislatívy od roku 2005 vlády jednotlivých členských krajín vymerajú väčšine podnikov ťažkého priemyslu limity emisií. Ak ich prekročia, budú si môcť kúpiť extra kredity od menej znečisťujúcich firiem. O návrhu zákona by mali rokovať ministri životného prostredia budúci týždeň. Vlády členských štátov sa o spoločné legislatívne právomoci v tejto otázke delia s EP.
FRANCÚZSKO: Nadšene víta integračný pokrok Poľska
Francúzsko vo štvrtok nadšene privítalo plán Európskej únie (EÚ) na prijatie nových členov v snahe presvedčiť kandidátske krajiny, že sa k projektu európskej integrácie nestavia vlažne. Šéf francúzskej diplomacie Dominique Villepin podporil budúce rozšírenie únie pri svojej návšteve Poľska, najväčšieho z kandidátov, deň po tom, ako Európska komisia (EK) definitívne odporučila vstup desiatich krajín do únie v roku 2004. Hodnotiace správy EK zreálnili nádeje kandidátov na ukončenie rozdelenia, zapríčineného studenou vojnou, 13 rokov po páde komunistickej diktatúry a nastúpení bolestivej cesty ekonomických reforiem. "Moja návšteva hlavného mesta najväčšej krajiny Novej Európy nie je náhodná. Správa EK jasne definovala budúcnosť vašej krajiny vo vnútri EÚ," povedal novinárom vo Varšave de Villepin. "Hovoríme: konečne a bravo!" dodal.
FISCHLER: Reforma agrárnej politiky dôležitá pre úspech WTO
Reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) Európskej únie (EÚ) posilní pozíciu európskej pätnástky v rokovaniach o svetovom obchode, vyhlásil vo štvrtok komisár EÚ pre poľnohospodárstvo, rybolov a rozvoj vidieka Franz Fischler. Komisia chce reformu, ktorá by postupne znížila priame platby farmárom založené na produkcii a miesto toho im chce prispieť na udržiavanie rozvoja vidieckych regiónov. "Nový systém príspevkov, ktorý nebude založený na výške produkcie, nebude mať deformatívne účinky na obchod a preto ani negatívny dopad na rozvojové krajiny," vyhlásil Fischler na tlačovej konferencii. Mnohé chudobné krajiny tvrdia, že pomoc únie poľnohospodárom, ktorá odčerpáva takmer polovicu jej rozpočtu, vedie k nespravodlivej súťaži na svetových trhoch s poľnohospodárskymi komoditami.

ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu