Okná - oči domu

Okná - sú obdĺžnikové, štvorcové, kruhové alebo nepravidelných tvarov, vyrobené z dreva, kovu a plastov. Otváracie, výklopné, posuvné či pevné sú časťou exteriéru aj interiéru bytových i rodinných domov a zabezpečujú kontakt vnútorného prostredia budov .

Okná - sú obdĺžnikové, štvorcové, kruhové alebo nepravidelných tvarov, vyrobené z dreva, kovu a plastov. Otváracie, výklopné, posuvné či pevné sú časťou exteriéru aj interiéru bytových i rodinných domov a zabezpečujú kontakt vnútorného prostredia budov s vonkajším priestorom.

* Okno - architektonický prvok

Okno je výrazným architektonickým prvkom fasády a strechy budovy. Rovnako významne sa podieľa aj na spoluvytváraní interiéru v jednotlivých miestnostiach. Opticky člení plnú konštrukciu obvodovej steny a umožňuje tak pohľad do exteriéru. Pri navrhovaní objektu posudzujeme a vyberáme vhodný rozmer a tvar okna, jeho členenie, materiál i farebnosť. Veľkosť a radenie okien v horizontálnej alebo vertikálnej osi na priečelí objektu dáva tušiť, aké priestory sa za nimi ukrývajú. V obývacej izbe by mala byť plocha okien najväčšia s dostatočným výhľadom do exteriéru. V rodinných domoch je vhodné priame prepojenie obývacej izby so záhradou prostredníctvom presklených stien s posuvnými alebo otváracími dverami. Intímnu atmosféru v spálni vytvoríme menšou plochou okien, naopak v kuchyni a pracovni, kde potrebujeme dostatočné intenzívne a rovnomerné osvetlenie, radíme okná v pásoch vedľa seba. Maximálna miera denného osvetlenia nesmie chýbať v detskej izbe. Vertikálna presklená časť objektu je zdrojom svetla napríklad pre schodiskový priestor a výrazne člení celkovú hmotu fasády. Výška okna v obytnej miestnosti by mala byť minimálne 120 - 150 cm, optimálna šírka 90 - 150 cm. Menšie okná zvolíme do hygienických miestností, šatníkov a komôr. Parapet umiestňujeme vo výške 80 - 90 cm. V kuchyni nad spodnou časťou kuchynskej linky počítame s jedným až dvomi radmi keramického obkladu medzi parapetom a kuchynskou linkou. Nesmieme zabudnúť na optický kontakt s vonkajším prostredím, a preto by výška parapetu nemala presahovať 125 cm. Strešné okno osadzujeme tak, aby výška spodnej hrany nepresahovala 120 cm a aby nebránila pohodlnej manipulácii. Okná slúžiace v prevažnej miere na prevetranie v komorách a menších priestoroch môžu mať parapet aj vyššie, musí však byť zabezpečená ich obsluha.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Okno svojím tvarom a farebným i materiálovým prevedením dotvára vzhľad budovy a zasahuje do celkovej kompozície fasády. Najpoužívanejším typom je otváravé obdĺžnikové alebo štvorcové okno. Kompozične môžeme tieto tvary vyvážene a bez problémov použiť na obytných budovách. Kruhové, eliptické alebo trojuholníkové okná musíme zakomponovať tak, aby vytvárali súlad interiéru a exteriéru. Zvážiť by sme mali najmä ich funkčnosť aj s ohľadom na cenu, ktorá býva spravidla vyššia vzhľadom na atypický tvar výrobku.

* Okno - funkčný prvok

Okno je stavebný prvok, ktorý zabezpečuje dostatok denného osvetlenia interiéru, jeho oslnenie a prirodzené prevetranie. Nemenej dôležité je aj vizuálne prepojenie interiéru s exteriérom. Chráni, podobne ako obvodový plášť, vnútorný priestor pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi a hlukom. Výber okna preto ovplyvňujú jeho tepelno-technické parametre, zvukovoizolačné vlastnosti a trvanlivosť materiálu. V poslednom období sa zabezpečuje aj jeho ochrana proti násilnému vniknutiu.

SkryťVypnúť reklamu

Okno tvorí pevná časť - rám a pohyblivé okenné krídla uchytené do rámu závesmi a kovaním. Okno sa ako súčasť obvodového plášťa ukotví do vopred pripraveného otvoru v konštrukcii obvodovej steny. Škára medzi oknom a murivom sa musí dôkladne utesniť. V prípade zatepľovania fasády je dôležité zateplenie ostenia a parapetu tak, aby okno vytváralo s tepelnou izoláciou obvodového plášťa súvislú tepelno-izolačnú vrstvu. Pre šikmé strechy sú určené strešné okná kyvné a výklopno-kyvné, ktoré sa osádzajú medzi krokvy a splývajú s rovinou strechy. Oplechovanie, tzv. krytinový rám, na spodnej strane je súčasťou okna alebo sa dodáva samostatne v závislosti od druhu strešnej krytiny. Podkrovné priestory môžu byť presvetlené aj pevnými oknami špecifických tvarov, alebo sa v konštrukcii strechy vybudujú vikiere, ktoré okrem toho že zabezpečia dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu v podkroví, dotvárajú strechu a celý objekt aj architektonicky. Vikiermi dokážeme zvýšiť podchodnú výšku v šikmej časti podkrovia a tým zlepšiť jeho využiteľnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalitu a fyzikálne vlastnosti okennej konštrukcie ovplyvňuje materiál a typ okenného profilu, druh kovania a skla. Výber okna ovplyvňuje aj charakter objektu, iné okno zvolíme do novostavby a iné je vhodné pre rekonštrukciu, kde musíme dodržať pôvodný typ a členenie okna. Drevené profily okenného rámu sa vyrábajú z trojvrstvovej lepenej lamely z ihličnanov alebo z tvrdých drevín s hliníkovým odkvapným profilom v spodnej časti, ktorý odvádza zrážkovú vodu na parapet. Plastové a hliníkové okenné profily sa skladajú z niekoľkých tepelnoizolačných komôr a tie vzhľadom k tomu, že vzduch má dobré tepelnoizolačné vlastnosti, zlepšujú parametre okien. Každá z komôr má svoju mikroklímu, ktorá výborne izoluje najmä v zimných mesiacoch pri veľkých rozdieloch medzi vonkajšou a vnútornou te-plotou. Pre krídla štandardných okien sa používajú profily s tromi až piatimi komorami s príslušnou normou, požadovaným koeficientom prestupu tepla. Optimálnu tesnosť zabezpečuje tesnenie natiahnuté po obvode okenného rámu. Aby sa zabezpečilo v miestnostiach stále vetranie a správna mikroklíma, výrobcovia okien vyvinuli prídavné zariadenia na okná - vetracie mriežky, vetracie lišty, prieduchy a pod. Pri nárazovom vetraní s dokorán otvoreným oknom sa vzduch v miestnosti vymení za pomerne krátky čas. Vo vykurovacom období má prudké vetranie nevýhody. Vzduch v miestnosti sa rýchlo ochladí a klesne teplota, čím sa zhorší tepelná pohoda a preto je výhodnejšia jeho pravidelná výmena cez niekoľko milimetrovú štrbinu prídavného vetracieho zariadenia. Sklená výplň sa upevňuje zasklievacou lištou do drážky s použitím alebo bez trvalo pružného tmelu, prípadne gumeného tesnenia. Styk skla s okenným rámom je dôležitým článkom z hľadiska tepelných, hydroizolačných a zvukovoizolačných parametrov. Ukotvenie sklenej výplne musí byť z bezpečnostného hľadiska dostatočne pevné a pružné. Špeciálne fólie na sklá chránia pred škodlivým UV žiarením, redukujú prienik tepla v letných mesiacoch a prispievajú k úsporám energie. Bezpečnostné fólie sú dokonca považované za bezpečnejšie ako mreže. Druh kovania ovplyvňuje manipuláciu s oknom a pri výbere treba mať na zreteli aj jeho estetickú stránku.

SkryťVypnúť reklamu

* Drevo, plast alebo kov?

Výrobcovia dnes ponúkajú rozmanitý sortiment okien z drevených, plastových či kovových profilov. Kým ešte v nedávnej minulosti sa používali drevené, ojedinelé kovové okná, dnes sa veľkej obľube tešia okná plastové.

Profily plastových okien sú vyrobené zo špeciálne upraveného PVC s hrúbkou steny minimálne 3 mm. Povrchová úprava sa realizuje nástrekom, farbením, alebo lepením farebnej fólie alebo fólie s imitáciou dreva. Plastové okná majú vynikajúce tepelnoizolačné a zvukové vlastnosti. Jednoduchá údržba, farebná a tvarová stálosť, variabilita a priaznivá cena ich zaraďuje medzi naj-obľúbenejšie typy okien v súčasnosti.

Drevené okná sa vyrábajú najčastejšie z borovice, smreku alebo buku. Vyžadujú väčšiu starostlivosť ako plastové či hliníkové okná. Na výrobu drevených okien sa dnes používajú tzv. europrofily spevnené lepidlom. Dôležitá je ich povrchová úprava kvalitnými najmä akrylátovými UV lakmi, ktorá ovplyvňuje ich životnosť. Drevo je materiál s malou tepelnou vodivosťou a nepotrebuje prerušenie tepelného mostu. Tepelno-technické vlastnosti okna závisia od druhu použitého zasklenia. Drevo je tradičný prírodný materiál, estetický a príjemný na pohľad. V niektorých, najmä historických objektoch, nie je možné pôvodné drevené okná nahradiť iným druhom. Nevýhodou drevených okien je ich vysoká cena v porovnaní s plastovými.

SkryťVypnúť reklamu

Hliníkové okná si veľmi dobre zachovávajú pôvodný tvar, sú maximálne pevné a odolné. Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou, subtílnosťou profilov a sú vhodné na zasklenie veľkých plôch. Ich tvarové riešenie je v podstate obmedzené. Kruhové alebo oblúkové okná sú síce technicky možné, ale veľmi náročné na spracovanie. U nás sa v individuálnej bytovej výstavbe používajú ojedinelo, napríklad na vybudovanie zimných záhrad, vhodnejšie sú pre objekty občianskych budov. Ich cena je podobne ako pri drevených oknách pomerne vysoká.

* Ako si vybrať?

Pri spracovaní projektovej dokumentácie rodinných a bytových domov navrhujeme výplň okenných otvorov vzhľadom k účelu miestnosti. Okno by malo spĺňať aj estetické požiadavky v súlade s celkovým architektonickým riešením fasády. Pri výbere dodávateľa rozhoduje kvalita výrobkov, termín dodávky a cena. Je lepšie osloviť viacerých výrobcov, prezrieť si ich výrobky, všimnúť si konštrukčné detaily a nechať si spracovať ponuku. Nie vždy platí, že najvýhodnejšia je najlacnejšia ponuka. Musíme mať na zreteli, že okná by mali slúžiť dlhé roky a dodávateľská firma by mala poskytovať záručný a pozáručný servis. *

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu