Zimná záhrada je výnimočnou možnosťou byť prírode na dosah po celý rok a pritom byť chránení pred nepriazňou počasia. Aby sme s ňou boli maximálne spokojní, musí byť jej výstavba urobená dôkladne a bez kompromisov. Nie sú výnimočné prípady, že na prvý pohľad bezchybne vyzerajúca a funkčná stavba sa v priebehu času stane miestom, ktoré sa nedá používať. Prípadné nedostatky sa totiž neobjavia hneď po zastrešení, ale po čase. Na stavbe zimnej záhrady je rozhodujúci výber systému a okrem voľby profilov je dôležitá aj zručnosť a skúsenosť montážneho tímu.
Hlavným nepriateľom zimnej záhrady je vlhkosť. Keď je zimná záhrada stavaná súčasne s novostavbou, vlhkosť sa stane vašim dlhodobým spolubývajúcim. Väčšina stavebných technológií v novom dome sa nezaobíde bez vody a nezostáva iné, než vetrať a vetrať. Zimná záhrada absorbuje vlhkosť okolitého prostredia novostavby, ktorá vysychá až dva roky a až potom sa klíma v záhrade stabilizuje na bežnú úroveň, čo je 55 - 65 vzdušnej vlhkosti. Konkrétny údaj o vzdušnej vlhkosti závisí od spôsobu, ako je zimná záhrada používaná. Pri väčšom počte rastlín vlhkomer ukáže, že len ich poliatie zvýši vlhkosť až o 10 %.
Zásadnou podmienkou pre zimné záhrady je správne vetranie a to aj v zime. Naň sa zabúda a výnimkou nie sú realizácie, kde je celkom zabudnuté. Trvale vlhké prostredie je pritom živnou pôdou pre plesne, ktoré môžu poškodiť silikónové tesnenie záhrady natoľko, že do nej začne zatekať. (md)