Prvého novembra tohto roka vstúpi do platnosti nový zákon o rodičovskom príspevku. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie starostlivosti o dieťa do troch rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, do šiestich rokov. Doba poskytovania príspevku sa pri dlhodobo chorých deťoch predĺžila. Príspevok získava rodič aj v prípade, že pracuje, alebo študuje, a dieťa je umiestnené v škôlke, jasliach, alebo sa oň stará iná plnoletá osoba. Príspevok dostane rodič, aj keď dieťa ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie, alebo je v ústavnej starostlivosti najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace. Príspevok dostávajú aj adoptívni rodičia.
Rodičovský príspevok za kalendárny mesiac je 3790 korún. Suma sa teda zvýšila z predošlých 2740 korún. Jediným platiteľom sú okresné úrady - odbory sociálnych vecí. Tie môžu kontrolovať, či sa rodičia dostatočne starajú o dieťa, navštíviť ich a prípadne zastaviť vyplácanie príspevku. Ak rodič v období, keď sa stará o dieťa, zároveň vykonáva aj zárobkovú činnosť, alebo poberá dávku nemocenského poistenia, rodičovský príspevok za kalendárny mesiac je 1200 korún.
Novinkou je iná pozícia otca. Zákon totiž umožňuje, aby príspevok získali na jeden mesiac obaja rodičia na to isté dieťa, aj keď je jeden z nich (najčastejšie otec) zárobkovo činný. Výška príspevku pre druhého rodiča je 1200 korún, vypláca sa len za jeden kalendárny mesiac do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Podľa Zákonníka práce potom rodičia majú nárok na čerpanie rodičovskej dovolenky súčasne. Zamestnávateľ by to mal rešpektovať, ako to bude skutočne v praxi, ukáže čas.
Úrad vypláca rodičovský príspevok mesiac pozadu, a to najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli splnené podmienky na príspevok. Rodičovský príspevok bude vyplatený za celý mesiac, aj keď podmienky boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.