Bratislava 10. októbra (TASR) - Strach zo straty zamestnania, zvýšené pracovné nároky, narušené medziľudské vzťahy a nedorozumenia s nadriadenými patria medzi hlavné príčiny, ktoré spôsobujú stres na pracovisku.
Práve stres v zamestnaní, v ktorom strávi človek podstatnú časť dňa, je jeden z hlavných problémov, na ktorý upozorňujú psychológovia pri príležitosti dnešného Svetového dňa zdravia. Podľa psychologičky Lýdie Fižovej stresovým faktorom je i práca, ktorá neprináša uspokojenie, ale takisto ohováranie spolupracovníkov, rôzne podrazy a závisť. Na zamestnancov pôsobí stresujúco i povýšenecký postoj vedúcich.
Psychoteror, vojna na pracovisku, tzv. mobbing sa podľa odborníkov postupne rozširuje aj na Slovensku. Spočiatku sa prejavuje nenápadným podpichovaním a ironickými poznámkami. Nevhodná komunikácia sa postupne stupňuje, spochybňuje sa vážnosť dotyčnej osoby a manipuluje sa s jej pracovnými úlohami. Prenasledovanej osobe život strpčujú rôzne "nehody", napríklad zámerne pozmenené údaje v počítači, pokazené kancelárske prístroje, stratené vypracované podklady a správy. Zatajujú sa pred ňou dôležité informácie.
Práca v takýchto podmienkach môže podľa odborníkov spôsobovať viaceré zdravotné problémy. Najčastejšie je to bolesť hlavy, priam fyzická nevoľnosť už pri myšlienke na pracovisko, búšenie srdca, vysoký krvný tlak, ale tiež tráviace ťažkosti, potenie a pretrvávajúca únava a nespavosť. Zvyšuje sa náchylnosť na infekcie a nádorové ochorenia. Vo zvýšenej miere vypadávajú vlasy.
Na to sa môžu napájať i negatívne psychické prejavy ako sú strach, úzkosť, podráždenosť, smútok, zlosť, pocit bezmocnosti, časté zmeny nálady niekedy končiace neodôvodneným plačom a depresie. U postihnutého jedinca sa môže objavovať aj prejedanie alebo naopak nechuť do jedla, nadmerné konzumovanie sladkostí, alkoholu alebo cigariet. Vyskytuje sa tiež zanedbávanie samého seba i rodiny, zvýšené používanie utišujúcich liekov či liekov na spanie.
Najúčinnejšími metódami na zredukovanie a odstránenie stresu je podľa odborníkov dlhý spokojný spánok, pohybová aktivita, dychové cvičenia a správna výživa. V žiadnom prípade by sa stresovaný človek nemal uchyľovať k zvýšenej konzumácii alkoholu, cigariet a kávy.