
Jedna z nákladných lodí čaká na vyloženie kontajnerov v Elliott Bay, Seattle. FOTO - ČTK/AP
protestovali proti zavádzaniu nových technológií do prístavov, ktoré by priniesli prepúšťanie.
Bush vyhlásil, že diskusia okolo zavádzania novej technológie sa musí skončiť, pretože ohrozuje ekonomiku krajiny a stojí v ceste národnej bezpečnosti. „Súčasná situácia ohrozuje naše zdravie a bezpečnosť,“ vyhlásil Bush. Nepriamo tak naznačil, že v čase príprav na vojnu na Strednom východe je zatvorenie prístavov na západnom pobreží pre krajinu neprijateľné.
Jeho vyhlásenie podporil aj súd. Bolo to prvýkrát za posledné štvrťstoročie, čo sa prezident dovolával legislatívneho práva známeho ako Taft-Hartley Act a priamo intervenoval v riešení problémov priemyslu. Zamestnanci prístavov síce uvítali túto intervenciu, no odbory sa hnevajú, že prezident zasiahol len v záujme veľkého biznisu. Už včera sa však prístavy otvorili a robotníci začali s vykladaním dvesto lodí.
Bushovu intervenciu legislatívne potvrdil federálny sudca William Alsup. Ten súhlasil s argumentmi Washingtonu, že prístavy sú plné nevyložených lodí a hnijúcich potravín, ktoré sa rýchlo kazia. Federálna vláda volá z východného pobrežia po osemdesiatdňovej lehote na dohodu medzi odbormi a manažmentom.
Ak sa však nedohodnú, hrozí, že podobná situácia sa bude opakovať aj o pár mesiacov. Odbory sa toho boja. „Ešte žiadny prezident nebol tak zjavne na strane manažmentu,“ povedal pokladník najväčšieho pacifického odborového zväzu Richard Trumka.