BRATISLAVA - Slováci vypijú viac vína, ako sú schopní vyprodukovať. Rozdiel, približne 200-tisíc hektolitrov, sa dováža, a to napriek tomu, že podmienky na vypestovanie viniča a výrobu vína sú na Slovensku dobré. Do konca roka sa môže dovážať aj mušt, ale od januára platí regulácia prevzatá od Európskej únie, ktorá zakazuje akýkoľvek dovoz muštov z iných ako členských a asociovaných krajín.
Podľa sekčnej šéfky rezortu pôdohospodárstva Mariety Okenkovej chce Bratislava s Bruselom dosiahnuť maximálnu výmeru viničov nad 22-tisíc hektárov, k čomu podľa štatistických údajov i podľa zistení tzv. cenzu fariem chýba asi 6-tisíc hektárov. Do budúceho roku by sa malo spriehľadniť pestovanie viniča aj vďaka registru vinohradov, ktorý predpisuje Európska únia. „Prítomnosť v registri je podmienkou speňaženia viniča. Len registrovaný vinohradník môže na trhu ponúkať hrozno, prípadne víno, neregistrovaní môžu pestovať len na vlastnú potrebu,“ povedal denníku SME šéf kontrolného a skúšobného ústavu v poľnohospodárstve Pavel Filkorn.
Podľa Filkorna je možné, že rozdiel medzi odhadovanými a skutočnými výmerami sa zmenší po registrácii. Dôležité to je aj kvôli kvótam. Zvyšovanie rozlohy na pestovanie vína je po vstupe do EÚ prakticky nemožné. „Európa má hory masla, jazerá vína a mlieka, je tam obrovská nadprodukcia, tak sa vinohradníctvo prísne reguluje,“ povedal predseda zväzu vinohradníkov Ivan Jung. Podľa jeho názoru je však regulácia otázkou prechodného času a aj Európska komisia upustí od obrovských dotácií a obmedzení. „Na to však prvovýrobcovia a producenti musia myslieť už teraz, na trhu sa totiž objavili noví hráči z Austrálie, Nového Zélandu, Južnej Afriky ponúkajúci kvalitné a lacné vína,“ zdôraznil.
Slovensko pestovanie viniča zatiaľ dosť štedro dotuje. V roku 2001 boli priame dotácie vo výške 81 miliónov korún, v tomto roku je pre 74 pestovateľov vyhradených 141 miliónov z kapitoly ministerstva pôdohospodárstva.
Vinohradníctvo v číslach
požiadavka SR na kvótu po vstupe do EÚ 22 227 hektárov
obrábaná pôda podľa cenzu fariem 16 221 hektárov
pomer vinohradov k celkovej ornej pôde 0,9 percenta
podiel vinárstva na HDP v rezorte 2 percentá
ročná spotreba vína 650-tisíc hektolitrov
ročná produkcia vína 400- až 450-tisíc hektolitrov