Trhy s elektrickou energiou v Európskej únii sú v súčasnosti otvorené v priemere na 66 percent. Sú krajiny, ako napríklad susedné Rakúsko, ktoré sa už pre zahraničnú konkurenciu otvorili na sto percent. Na druhej strane Francúzsko či Grécko zatiaľ nedosiahli ani Bruselom požadované minimálne otvorenie na 33 percent.
BRATISLAVA - Slovenský trh s elektrinou sa začína otvárať aj pre konkurentov zo zahraničia. Od prvého októbra platí vyhláška ministerstva hospodárstva, podľa ktorej si môžu najväčší odberatelia nakúpiť dvanástinu svojej spotreby v zahraničí. Do tejto kategórie patrí dvadsať priemyselných podnikov. Reálne využitie možnosti dovozu však bude možné až o nejaký čas.
Každý, kto by chcel doviezť elektrinu z cudziny, musí o to požiadať Slovenskú elektrizačnú a prenosovú sústavu. „Zatiaľ sme žiadny dovoz na základe tejto vyhlášky nerealizovali,“ potvrdil Ľubomír Gajda, vedúci oddelenia analýz trhu prenosovej sústavy. „Pretože technické podmienky týchto dovozov majú byť zverejnené až koncom októbra,“ vysvetľuje riaditeľ sekcie energetiky ministerstva hospodárstva Jozef Urmín. Bez presných podmienok nedokážu odberatelia posúdiť výhodnosť prípadného dovozu.
Podľa Urmína sú tiež veľkí odberatelia v otázke dovozu konzervatívni. „Nevyužívali ani možnosti, ktoré mali podľa starej vyhlášky,“ skonštatoval. Trh sa totiž formálne otvoril už v januári tohto roka. Veľké podniky tak mohli požiadať o licenciu a potom sa dohodnúť s prenosovou sústavou.
Rozdiel je však v tom, že doteraz nebola prenosová sústava povinná elektrinu previezť. „Teraz má povinnosť vyhovieť odberateľovi do mesiaca, ak ide o celoročný dovoz, a v prípade dovozov na jeden týždeň by mala vyhovieť behom dňa. Môže to odmietnuť, iba ak nemá voľné kapacity,“ povedal Urmín.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa dovozy okamžite nerozbehnú, môžu byť aj celoročné zmluvy odberateľov s elektrárňami. Zmena dodávateľa by v takom prípade bola aktuálna až v januári budúceho roka. Zatiaľ by mohli dovážať iba elektrinu nad rámec dohodnutých dodávok. Tento dôvod nevylúčila ani hovorkyňa Slovenských elektrární Alena Melichárková, s tým, že o obsahu jednotlivých zmlúv informovať nemôže. Samotné elektrárne obsluhujú iba štyroch odberateľov z tejto kategórie - OFZ Istebné, Slovalco, Duslo Šaľa a U.S. Steel. Ostatní majú zmluvy s rozvodnými energetickými podnikmi, teda s SSE, ZSE, VSE.
Možnosť dovozu dvanástiny spotreby sa týka odberateľov s ročnou spotrebou nad sto gigawatthodín. Ak by túto možnosť využili všetci najväčší odberatelia, otvoril by sa podľa Urmína trh až na 29 percent. To sa už blíži minimálnej požiadavke Európskej únie, ktorá stanovila pre svoje členské krajiny minimálne otvorenie na 33 percent. Ďalšia etapa príde už v januári budúceho roka, keď by sa mal trh otvoriť na 60 percent. Postupne do roku 2005 by mali mať možnosť výberu dodávateľa všetci odberatelia okrem domácnosti. Tie sú v zvláštnej kategórii takzvaných chránených odberateľov.
Otváranie trhov v Európe
aktuálny stav úplné otvorenie trhu
Belgicko 35 % 01/2007 Dánsko 90 % r. 2003 Francúzsko 30 % ??? Taliansko 45 % ??? Grécko 30 % ??? Írsko 30 % 01/2005 Luxembursko bez úpravy ??? Holandsko 33 % r. 2004 Portugalsko 30 % ??? Španielsko 54 % r. 2003 Švédsko 100 % Veľká Británia 100 % Nemecko 100 % Rakúsko 100 % Fínsko 100 % Česko 30% 01/2006 Maďarsko 0 ??? Poľsko 10 GWh* 12/2005 Slovensko 29% ??? * Poľský trh zatiaľ nie je otvorený pre zahraničné dodávky
Zdroj: MH SR