Vízia: úniu dobehneme pomaly

BRATISLAVA - Ekonomika Európskej únie je dnes približne dvojnásobne silnejšia ako ekonomika Slovenska a v najbližších dvoch desaťročiach sa tento pomer bude meniť najmä v závislosti od riadenia spoločnosti. V objeme hrubého domáceho produktu na jedného ..

BRATISLAVA - Ekonomika Európskej únie je dnes približne dvojnásobne silnejšia ako ekonomika Slovenska a v najbližších dvoch desaťročiach sa tento pomer bude meniť najmä v závislosti od riadenia spoločnosti. V objeme hrubého domáceho produktu na jedného obyvateľa dosahuje Slovensko 48 percent z priemeru únie. Ak sa naplnia predpoklady rozumnej hospodárskej politiky, integrácie a reforiem, tak v roku 2020 by tento ukazovateľ mohol dosiahnuť tri štvrtiny európskeho priemeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myslia si to autori štúdie Vízia Slovenska do roku 2020 z Inštitútu pre verejné otázky. Ich vízia je jedným z dvoch dokumentov, ktoré sa stanú východiskom na vypracovanie oficiálnej vízie krajiny na vládnej úrovni. Konkurenčnú víziu predstaví Prognostický ústav SAV.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci dosiahnutie trojštvrtinovej úrovne Európy je v štúdii predstavené ako „žiaduci“ scenár, Ivan Mikloš je presvedčený, že je úplne reálne. „Je šanca, že scenár, ktorý je uvádzaný ako optimálny, by mohol byť realizovaný. Tu je to skôr brané pesimistickejšie. Porovnáva sa len miera rastu a rozdiel v ekonomickom raste v EÚ a na Slovensku a neuvažuje sa o reálnom zhodnocovaní meny. (…) Pri ňom je miera približovania rýchlejšia,“ povedal Mikloš. Takýto žiaduci vývoj podmieňuje vízia „rozumnými“ protrhovými a proreformnými vládami.

Na rozdiel od Mikloša považuje vízia za najviac pravdepodobný taký scenár, ktorý hovorí o pomalšom dobiehaní únie. Podľa neho dosiahneme v roku 2020 v spomenutom ukazovateli 62 percent z európskeho priemeru. Ekonomický rast by mal byť rýchly predovšetkým v úvodnom období, pretože bude ťažiť z výhod vstupu Slovenska do únie. Slabinou, ktorá spôsobí spomalenie, je nízka schopnosť podnikov a ekonomiky prispôsobiť sa konkurencii na jednotnom európskom trhu. Nakoniec sa však členstvo v únii prejaví poklesom úrokových sadzieb, transakčných nákladov či stabilným kurzom, čo opäť rast ekonomiky zrýchli.

SkryťVypnúť reklamu

Za najhoršiu cestu považujú autori štúdie takú, ktorú budú regulovať nedemokratické a nereformné vlády. To by znamenalo, že úloha verejných financií v ekonomike zostane rovnako veľká ako dnes, nezmení sa ani závislosť od sociálnych dávok, bude vládnuť pasivita a neochota podnikať a politika sa spojí s ilegálnymi štruktúrami. V objeme HDP na obyvateľa by to spôsobilo prehĺbenie doterajšieho rozdielu.

Vízia do roku 2020

Je takmer 400-stranový dokument vypracovaný Inštitútom pre verejné otázky, ktorý bude jedným z dvoch zdrojov na vypracovanie vládnej vízie. „Nebude to programové vyhlásenie krajiny, ktoré bude záväzné pre politické strany alebo rezorty. Vplyv takejto vízie môže byť ten, že väčšia časť ľudí si uvedomí dôležitosť potrebných zmien a tie nájdu väčší priestor v programoch politických strán,“ povedal o budúcej vízii Ivan Mikloš.

SkryťVypnúť reklamu

TRI CESTY PODĽA VÍZIE

žiaduci scenár

V HDP na obyvateľa dosiahneme 75 percent priemeru EÚ a rýchlosť európskeho ekonomického rastu predbehneme o 2,5 percenta. Vlády musia byť proreformné a protrhové, musí prebehnúť racionalizácia a decentralizácia verejnej správy, pravidlá „hry“ budú štandardné a prehľadné, znížia sa dane a odvody, klesne význam verejných financií v ekonomike. Problémom môže byť odpor časti ľudí a záujmových skupín.

pravdepodobný scenár

V HDP na obyvateľa dosiahneme 62 percent a rýchlosť európskeho rastu predbehneme o 1,5 percenta. Rýchlosť bude limitovaná schopnosťou prispôsobiť sa európskej konkurencii, osobnou zodpovednosťou a pružnosťou, vymáhateľnosťou práva a morálkou. Ceny mnohých tovarov sa priblížia európskym cenám, naďalej vysoký bude rozdiel v cene práce.

SkryťVypnúť reklamu

rizikový scenár

Vinou nedemokratických vlád, neschopných reforiem bude prevládať pasivita, rozrastie sa korupcia a klientelizmus. Ekonomický rast sa bude spomaľovať a za celé obdobie do roku 2020 bude oproti EÚ nižší v priemere o 0,5 percentuálneho bodu. Zaostávanie za ekonomikou EÚ sa prehĺbi a slovenský HDP na obyvateľa bude 42 percent priemeru EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu