ok spomalenia hospodárskeho rastu, ozdravovania ekonomickej štruktúry a nedostatkov vo fungovaní trhu práce.
Deficit bežného účtu, ktorý je výsledkom vysokého rozdielu medzi slovenským vývozom a dovozom, si komisia vysvetľuje spomalením ekonomického rastu v Európe, čo sa prejavilo aj na poklese záujmu o slovenské výrobky. Druhou príčinou je rastúca kúpyschopnosť domácností. Hodnotiaca správa však dodáva, že vďaka peniazom z privatizácie Slovensko zatiaľ nemá problém tento deficit utiahnuť.
Najviac kritiky adresovala komisia verejným financiám. Hoci ocenila prijatie balíčka úsporných opatrení z rokov 1999 a 2000, upozornila, že neskôr sa rozpočtová politika vlády odklonila od stanovených cieľov. (jj)
Ak nebude všetko zadarmo, štát ušterí
Hovorili sme s analytikom Istrobanky MARKOM SENKOVIČOM.
Kedy prestane byť nezamestnanosť najväčším problémom?
„Nezamestnanosť je dedičstvom minulosti a bude nás trápiť ešte dlho. Výraznejší skok môžeme čakať až od vstupu do Európskej menovej únie. Investori si pri jednotnom trhu a v jednotnej mene dokážu ľahko spočítať, že pri výrobe na Slovensku dosiahnu nižšie náklady.“
Ako má Slovensko riešiť problém vo verejných financiách?
„Deficit sa môže vyriešiť len prenesením zodpovednosti zo štátu na ľudí. Ak nebude zadarmo školstvo, zdravotníctvo a vysoké dôchodky bez ohľadu na prácu, štát ušetrí a ľuďom zostane viac peňazí. Na to je nevyhnutné zbaviť sa filozofie, že štát supluje súkromný sektor a je zodpovedný za každého občana. Nová vláda má na to najlepšie šance.“ (jj)