Správa hodnotí viaceré opatrenia v boji proti korupcii ako vágne. Na druhej strane, pokrok sme dosiahli vo zvyšovaní transparentnosti vo verejnom obstarávaní a štátnych podnikoch.
Európska komisia od našich politikov očakáva dva kľúčové zákony - o konflikte záujmov a o špeciálnom prokurátorovi. Oba sú v programových tézach novej vlády. Zahraniční politici Slovensko viackrát upozornili, že naším najväčším problémom je korupcia. Premiér Dzurinda ju nechce dramatizovať, ale západní predstavitelia o nej budú hovoriť čoraz častejšie. Slovensko je a bude prijímateľom predvstupovej pomoci z Európskej únie a objavili sa podozrenia, že sa s ňou nenakladá príliš transparentne. Amerika zase plánuje veľké investície na Slovensku a podľa informácií SME má Biely dom obavy z nejasných tendrov. (miš)
Nový štátny tajomník Pado: Niečo pravdy na tom bude
O korupcii sme hovorili s novým štátnym tajomníkom ministerstva vnútra MARTINOM PADOM.
Je kritika Európskej komisie oprávnená?
„Dostávam informácie od ľudí, že tam a tam treba zaplatiť. Preto mám pocit, že niečo pravdy na tom bude.“
Problém veľkých korupčných škandálov sa vám nezdá vážny?
„Škandály boli vždy, len sa o nich takto otvorene nehovorilo. Verím, že ich bude stále menej a menej bude aj príležitostí o nich hovoriť.“
Čo s tým budete na ministerstve vnútra robiť?
„Vládny program boja proti korupcii nebol zlý, len ho treba lepšie naplniť. Zároveň treba vniesť transparentnosť do štátnych zákaziek. Pretože hoci privatizovať sa už nedá, politici sa budú biť práve o ne.“ (miš)