BRATISLAVA - Len niekoľko rokov si na Slovensku zjednodušujeme život používaním bankových platobných kariet. Nová generácia čipových kariet, nazývaných aj smart alebo inteligentné karty, zatiaľ dorazila iba ku klientom najväčšej banky. V roku 2005 už budú mať čipy všetky platobné karty u nás, rovnako ako vo zvyšku Európy. Viaceré slovenské banky chcú svojim klientom modernejší platobný nástroj ponúkať od budúceho roka.
Čip je malým počítačom, ktorého pamäť je niekoľkonásobne väčšia oproti magnetickému prúžku. Vďaka tomu môže väčšina transakcií prebehnúť bez odosielania údajov do centra. Používanie takejto karty je preto bezpečnejšie a rýchlejšie.
Čip sa začal využívať v bankovníctve len v minulom desaťročí. Ako prvé začali čipové karty zavádzať banky vo Francúzsku. Do čipu sa dajú zadefinovať aj ďalšie aplikácie a víziou budúcnosti je, že na jednej kartičke bude všetko od peňazí po pas. Informácie sa pritom dajú do karty doplniť, a tak ju netreba vymieňať.
Od roku 1998 vydáva čipové platobné karty Maestro Slovenská sporiteľňa. Podľa Evy Güttlerovej zo sporiteľne záujem o ne stále rastie a v súčasnosti má banka vydaných štyristotisíc týchto kariet. Klienti s nimi za mesiac priemerne urobia milión transakcií za jednu miliardu korún. To je skoro polovica všetkých operácií s kartami tejto banky.
Od budúceho roka chcú na čipovú technológiu prechádzať aj ďalšie banky na Slovensku. Zvažujú pritom vydávanie kariet od Visa International. „V prvých rokoch sa na kartách bude ešte nachádzať čip spolu s magnetickým prúžkom,“ povedal Marián Horváth z VÚB. Najskôr tak budeme mať v peňaženkách hybridné platobné karty. Visa predpokladá, že magnetický prúžok sa bude spolu s čipom používať ešte ďalších päť až desať rokov od januára 2006, kedy by mali používať karty obe technológie.
Banky teraz pracujú na tom, aby sa dalo postupom času platiť kartou s čipom všade, pretože bankomaty a obchodné miesta má úplne prispôsobené len sporiteľňa. Práve finančná náročnosť tohto procesu oddialila masívnejšie vydávanie čipových kariet ostatnými bankami.
JANA BRONDOŠOVÁ