naskytne nevídaný pohľad na ladu alebo škodu s evidenčným číslom Rimavskej Soboty. Posádka vyberie z batožinového priestoru hudobné nástroje – husle, harmoniku, staré oblečenie, barlu i kartóny určené na kľačanie. O niekoľko minút ich už v prestrojení vidieť na niekoľkých miestach pešej zóny žobrať.
Približne 45-ročný muž sedí pri Slovenskej sporiteľni a má pri sebe barlu. Ešte ráno ju nemal. Ako priznáva, denne vyžobre 100 až 120 korún. Predavačka v neďalekom stánku partiu žobrákov už dobre pozná. Zamieňajú si u nej drobné a kupujú cigarety. Muž, ktorý chodieva pravidelne ráno venčiť psa, má o „podnikateľoch“ z juhu prehľad. Podľa neho chodievajú do Martina raz až tri razy do týždňa asi od začiatku letných prázdnin. „Niekedy zostávajú v Martine dva dni a prespia v aute,“ dodal muž. Medzi profesionálnymi žobrákmi sú muži i ženy vo veku približne od 30 do 50 rokov.
Mestská polícia nemôže zakročiť, ako povedal hovorca Mestskej polície v Martine Sebastián Andrášik, žobranie nie je trestný čin. „Môžem jedine odporučiť občanom, aby týmto žobrákom neprispievali,“ dodal. (tasr)