
Trenčianskeho rodáka Zdena Cháru trápilo v príprave na novú sezónu boľavé koleno, niekoľko zápasov pre zranenie vynechal, ale vo štvrtok večer by mal byť najvyšší hráč NHL v kabíne Ottawy pripravený na úvodné stretnutie tímu Senators proti New Jersey Devils. FOTO PRE SME - JANA CHYTILOVÁ
Do kempov 30 klubov Národnej hokejovej ligy nastúpilo pred touto sezónou rekordných 58 hokejistov zo Slovenska, tesne pred začiatkom súťaže zostalo v kádroch 26 našich hráčov. Je medzi nimi aj dvanástka reprezentantov SR zo zlatého tímu z majstrovstiev sveta vo Švédsku. Najviac - šesť Slovákov je v Severovýchodnej divízii, kde má každý klub najmenej jedného slovenského obrancu či útočníka. Naši hokejisti sú zastúpení v šestnástich tímoch, pričom Phoenix (Suchý, Nagy, Radivojevič) a Minnesota (Sekeráš, Gáborík, Rastislav Pavlikovský) majú v zozname po troch slovenských hráčoch. Ďalší hokejisti čakajú na svoju príležitosť vo farmárskych mužstvách. V minulom ročníku si v NHL zahralo 32 Slovákov, historickú brankársku premiéru absolvoval Ján Lašák v Nashville Predators. Oproti vlaňajšku chýba v Severnej Amerike Zdeno Cíger, naposledy hráč Tampy, ktorý si po zdravotných ťažkostiach doprial voľno, a návratu do Európy dali prednosť pred farmami ďalší dvaja útočníci Marián Cisár aj Stanislav Gron - pôsobia v českej Extralige.
Švehlova výnimočná zmluva
Úspech na svetovom šampionáte otvoril dvere do zámorskej profesionálnej ligy útočníkom Radoslavovi Somíkovi a Rastislavovi Pavlikovskému. Kým prvý z nich v kempe usilovne bojoval o miesto v zostave Philadelphie, druhý sa po operácii ramena zapája do prípravy len postupne. Somík sa v tíme Flyers stretol so spoluhráčom z reprezentácie Michalom Handzušom, ktorého letci získali v lete výmenou z Phoenixu. Klub zmenil aj obranca Branislav Mezei (z New York Islanders na Floridu), v zostave panterov si našiel miesto spolu s nováčikom v NHL Igorom Majeským, ktorý predtým dve sezóny hral vo fínskej lige v Ilves Tampere. O najzaujímavejší prestup sa postaral skúsený obranca Róbert Švehla, keď Toronto na rozdiel od Floridy pristalo na jeho podmienky, v ktorých myslel aj na svoj bývalý ligový klub v Trenčíne. Dukla by mala v priebehu piatich rokov dostať Švehlových 1,25 mil. USD (cca 53 mil. Sk), určených na rozvoj mládežníckeho hokeja. Róbert zamenil svoje tradičné číslo 24 z Floridy za 67, ktoré by malo novým spoluhráčom v Toronte pripomínať rok 1967, keď mužstvo Maple Leafs naposledy vybojovalo Stanley Cup.
Z našich najviac cenený Pálffy
National Hockey League predstavuje obrovský biznis, v ktorom sa večer čo večer zapĺňajú 20-tisícové arény a najbohatšie kluby vynakladajú na platy hráčov v sezóne viac než 60 miliónov dolárov. Dvojici najlepšie platených hráčov Petrovi Forsbergovi z Colorada a Keithovi Tkachukovi zo St. Louis pribudne na konte po 11 miliónov dolárov. Zo Slovákov je aj v tomto ročníku najvyššie cenený kráľ Žigmund Pálffy z Los Angeles, klub mu ročne vyplatí 7,25 mil. dolárov, čo je v prepočte 348 miliónov korún. Dovedna trinásť našich hokejistov má zmluvu na viac než 1 milión dolárov.
Dlháň Chára má istý primát
Špičkoví slovenskí hokejisti patria vo svojich kluboch k oporám, Pavol Demitra bol vlani siedmym najproduktívnejším hráčom základnej časti súťaže a viedol produktivitu v St. Louis. Buffalo sa spolieha na strelca Miroslava Šatana, Washington na Petra Bondru, Los Angeles na Žigmunda Pálffyho. Dvadsaťročný Marián Gáborík z Minnesoty patrí medzi najväčšie nádeje NHL, Boston sa môže spoľahnúť na skúseného Jozefa Stümpela a v zostave Ottawy nemôžu chýbať Marián Hossa so Zdenom Chárom. Obranca Chára má každoročne ešte pred otvorením sezóny jeden primát istý - s 205 centimetrami je najvyšším hráčom v histórii NHL.
Mikita čaká na nasledovníkov
Najcennejšiu klubovú trofej v hokeji držal doteraz nad hlavou zo slovenských rodákov iba Stan Mikita, jeho tím Chicago Black Hawks získal Stanley Cup v roku 1961. Hokejista z Liptova sa narodil v roku 1940 ako Stanislav Guoth v dedine Sokolče a ako 8-ročného ho adoptoval strýko Joe Mikita z Kanady, po ktorom prevzal meno.
Odvtedy sa do finále Stanley Cupu dostala Švehlova Florida (1996), Bondrov a Zedníkov Washington (1998) i Šatanovo Buffalo (1999), no Mikitovi nasledovníci vždy zostali tesne pod hokejovým Everestom. Azda naň vystúpia v nadchádzajúcom ročníku.