
Viktor Hulík pri inštalovaní výstavy v Galérii Komart.
FOTO SME - PAVOL MAJER
pím na prílišné špekulovanie nad názvami jednotlivých diel, keďže u mňa vlastne ide o obmieňanie dvoch, troch či štyroch motívov.“ Aj teraz vystavuje mutanty grafík, programovo sa vracajúc k pôvodným kompozíciám, ktoré dotvára a pretvára.
Niečo podobné sa deje aj v prípade jeho známych posúvačov - variabilných reliéfnych objektov, s ktorými možno manipulovať na základe využitia systému skladacieho metra. „Posúvačom sa venujem od osemdesiatych rokov a popri grafikách paralelne aj pri nich riešim problém variovania, poriadku a chaosu, konštrukcie a deštrukcie, možnosti transformovania východiskového motívu do iných.“ Práve s posúvačmi ho pred desiatimi rokmi pozvali do špičkovej spoločnosti Duchampa, Arpa, Schwittersa, Raya, Ernsta a ďalších velikánov na výstavu Náhoda ako princíp v umení 20. storočia, konanej v nemeckom Ludwigshafene. Účasť na tejto expozícii je nielen doterajším Hulíkovým najvýraznejším medzinárodným úspechom, ale aj trvalou miestenkou v medzinárodnom kontexte konštruktivistického a geometrického umenia, kde autor dosahuje symbiózu očarujúcej náhodilosti s vyznávaním logickej postupnosti jednotlivých tvorivých krokov.
Výtvarník, ktorý má na konte desiatky domácich i zahraničných samostatných výstav a účasť na takmer tristo kolektívnych prezentáciách, pripravil tentoraz spolu s kurátorkou Evou Trojanovou okolo dvadsať počítačových grafík vrátane tých, ktoré vznikli počas štipendijného pobytu na univerzite v anglickom Sunderlande. Grafiky dopĺňajú štyri objekty, ktoré uvádza vo vstupnej hale najnovší veľký posúvač.
Zhodou okolností sa momentálne Hulík spolu s ďalšími piatimi slovenskými umelcami predstavuje počítačovou grafikou aj na netradičnej výstave s názvom 6G v neďalekej Galérii Z v Zichyho paláci, ktorú organizačne a producentsky zabezpečuje. S touto jeho aktivitou súvisí aj organizovanie úspešného projektu Socha a objekt, ktorý má za sebou už siedmy ročník.
„To sú, samozrejme, tiež moje srdcové záležitosti, no teraz, chvalabohu, prevláda výtvarná aktivita nad organizačnými činnosťami. Mojím snom je tráviť viac času v ateliéri.“