
Šéf Sinn Fein Garry Adams včera v Dubline s kyticou agitoval za akciu „Nie referendu o Zmluve z Nice.“ FOTO - REUTERS
LONDÝN - Británia musí podporiť kroky na vylúčenie republikánskej strany Sinn Féin zo severoírskej vlády alebo bude svedkom toho, ako sa celý experiment katolícko-protestantskej spolupráce rozpadne. Vyhlásil to včera premiér severoírskej regionálnej vlády David Trimble po rokovaniach s britským ministerským predsedom Tonym Blairom v Londýne, ktorý hovorí o veľmi vážnej situácii.
Vláda prežíva veľmi vážnu vládnu krízu. Polícia podozrieva stranu Sinn Féin, ktorá je politickým krídlom Írskej republikánskej armády (IRA), zo špionáže na britskom ministerstve pre záležitosti Severného Írska a z odovzdania tajných dokumentov teroristom. Podľa britskej tlače sa do rúk IRA takto dostali okrem iných aj zápisky z rozhovorov medzi Blairom a americkým prezidentom Georgom W. Bushom. Sekretár Sinn Féin Denis Donaldson sa pre tieto obvinenia dostal do vyšetrovacej väzby. Úrady v tejto súvislosti zatkli ďalších troch členov republikánskej strany.
Trimble po rokovaní s Blairom zdôraznil, že jeho Ulsterská unionistická strana (UUP) nebude ďalej po špionážnych obvineniach spolupracovať so stranou spájanou s IRA. V prípade, že Sinn Féin nebude vylúčená z kabinetu do budúceho utorka, „nezostane nám iná možnosť, len odísť“, dodal Trimble. Tento odchod znamená pád celej koalície pozostávajúcej zo štyroch subjektov zastupujúcich obe znepriatelené komunity - protestantov a katolíkov. Radikálna protestantská Demokratická unionistická strana (DUP) duchovného Iana Paisleyho pritom už ohlásila na piatok odstúpenie svojich dvoch ministrov z kabinetu. Koalícia sa sformovala na základe severoírskej mierovej dohody z roku 1998.
(tasr)