V indickom Bhudži chýba jedlo a voda, obchody sú prázdne

BHUDŽ, NAÍ DILLÍ - Ľudia v západoindickom meste Bhudž, ktorí prežili mohutné piatkové zemetrasenie, včera prehľadávali obchody a pátrali po potravinách a vode. Pomoc obetiam jedného z najničivejších zemetrasení v Indii za posledných sto rokov totiž prichá


Noha školáka, ktorého zavalili trosky budovy pri piatkovom ničivom zemetrasení v indickom Ahmadábáde. FOTO - TASR/EPA

dza len pomaly. Dva dni po otrasoch sa ľudia v najhoršie postihnutom meste Bhudž vracali do zničených domov a hľadali svoje veci. „Nie je žiadne jedlo, žiadna voda, ľudia si berú z obchodov, čo sa dá,“ vypovedal jeden z nich - Jusuf.

Podľa slov zástupcu Červeného kríža dopravili do mesta 10 ton prikrývok a plastikových prístreškov. „Prioritou je jedlo, pretože obchody boli vyprázdnené,“ povedal zástupca ČK Patrick Fuller. Bhudž leží asi 20 kilometrov od epicentra zemetrasenia, ktoré zničilo západoindický štát Gudžarát. V ruinách zostávali včera tisícky tiel. Hromady trosiek zo železa a betónu dosahovali v meste viac než desaťmetrovú výšku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Úrady včera varovali pred vážnym nebezpečenstvom epidémií v prípade, že telá urýchlene nevytiahnu von. Na mnohých miestach horeli pohrebné hranice s mŕtvymi, ktoré podľa indického zvyku pochovávali kremáciou. Teploty v oblasti môžu cez deň dosiahnuť až 30 stupňov Celzia, v noci sa však prudko ochladzuje. „Všetky dediny v okolí Bhudža zmizli z povrchu zemského,“ uviedol Prithivraj Jadeja, ktorý doputoval do mesta zo svojej dediny, vzdialenej 50 kilometrov.

Chirurgovia operovali v otvorených stanoch vo vojenskej nemocnici, preplnenej pacientmi. Mnohých z nich priniesli ich príbuzní v náručí. Sedemročný chlapec so zmrzačenou nohou v bolesti opakoval: „Tatko, tatko.“ „Väčšina má zranenú hlavu a chrbticu, časť prišla so zmrzačenými údmi,“ uviedol hlavný chirurg, podplukovník G. K. Lahiri.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia úraduje na ulici

Panika sa znovu objavila včera ráno, keď sa zem opäť na 10-12 sekúnd zatriasla. Ľudia vybiehali z improvizovaných prístreškov a snažili sa dostať z dosahu zničených budov. Bytovky, ktoré dosiaľ stoja, sú opustené. V Gudžaráte zaznamenali najmenej 200 následných otrasov. Policajní dôstojníci vyniesli stoly a stoličky z policajných staníc na ulicu. Tri dni po zemetrasení tu nemajú elektrinu. Polícia v Bhudži má len jednu vysielaciu frekvenciu - na nej komunikuje s okolitým svetom a organizuje záchranné práce. Pomoc dopravujú na leteckú základňu, námorníctvo poslalo do neďalekého prístavu Kandla štyri lode s viac než 300 tonami materiálu. Na leteckej základni v Bhudži zahynulo viac než 150 príslušníkov indického vojenského letectva a ich príbuzných. Niekoľko budov bolo poškodených, ale letecký park zostal neporušený a základňa ďalej normálne funguje, oznámil hovorca.

SkryťVypnúť reklamu

Kusam sa usmiala

Indickí vojaci včera vytiahli z trosiek živú ženu, ktorá prežila v závale 56 hodín. Tridsiatnička Kusam D. Soniová bola doslova prišpendlená stropným ventilátorom. Sikhskí vojaci ju vytiahli z trosiek osemposchodovej budovy. Používali všetko - aj skrutkovače a sochory. Jej manžel, ktorý na mieste bdel od piatka, stál vedľa s veľkým šálom. Keď ju vojaci napokon vytiahli, Kusam sa zoširoka usmiala.

V súkromnej klinike v Ahmadábáde, ďalšom ťažko postihnutom meste, sa v nedeľu narodil chlapec, ktorému dali rodičia meno Bhukamp. V hindčine to znamená - zemetrasenie. „Až keď sme vyšli von (z operačnej sály), zistili sme, čo sa stalo,“ citovali miestne noviny pôrodníka Rajana Joshiho. (reuters, bj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu