
Noha školáka, ktorého zavalili trosky budovy pri piatkovom ničivom zemetrasení v indickom Ahmadábáde. FOTO - TASR/EPA
dza len pomaly. Dva dni po otrasoch sa ľudia v najhoršie postihnutom meste Bhudž vracali do zničených domov a hľadali svoje veci. „Nie je žiadne jedlo, žiadna voda, ľudia si berú z obchodov, čo sa dá,“ vypovedal jeden z nich - Jusuf.
Podľa slov zástupcu Červeného kríža dopravili do mesta 10 ton prikrývok a plastikových prístreškov. „Prioritou je jedlo, pretože obchody boli vyprázdnené,“ povedal zástupca ČK Patrick Fuller. Bhudž leží asi 20 kilometrov od epicentra zemetrasenia, ktoré zničilo západoindický štát Gudžarát. V ruinách zostávali včera tisícky tiel. Hromady trosiek zo železa a betónu dosahovali v meste viac než desaťmetrovú výšku.
Úrady včera varovali pred vážnym nebezpečenstvom epidémií v prípade, že telá urýchlene nevytiahnu von. Na mnohých miestach horeli pohrebné hranice s mŕtvymi, ktoré podľa indického zvyku pochovávali kremáciou. Teploty v oblasti môžu cez deň dosiahnuť až 30 stupňov Celzia, v noci sa však prudko ochladzuje. „Všetky dediny v okolí Bhudža zmizli z povrchu zemského,“ uviedol Prithivraj Jadeja, ktorý doputoval do mesta zo svojej dediny, vzdialenej 50 kilometrov.
Chirurgovia operovali v otvorených stanoch vo vojenskej nemocnici, preplnenej pacientmi. Mnohých z nich priniesli ich príbuzní v náručí. Sedemročný chlapec so zmrzačenou nohou v bolesti opakoval: „Tatko, tatko.“ „Väčšina má zranenú hlavu a chrbticu, časť prišla so zmrzačenými údmi,“ uviedol hlavný chirurg, podplukovník G. K. Lahiri.
Polícia úraduje na ulici
Panika sa znovu objavila včera ráno, keď sa zem opäť na 10-12 sekúnd zatriasla. Ľudia vybiehali z improvizovaných prístreškov a snažili sa dostať z dosahu zničených budov. Bytovky, ktoré dosiaľ stoja, sú opustené. V Gudžaráte zaznamenali najmenej 200 následných otrasov. Policajní dôstojníci vyniesli stoly a stoličky z policajných staníc na ulicu. Tri dni po zemetrasení tu nemajú elektrinu. Polícia v Bhudži má len jednu vysielaciu frekvenciu - na nej komunikuje s okolitým svetom a organizuje záchranné práce. Pomoc dopravujú na leteckú základňu, námorníctvo poslalo do neďalekého prístavu Kandla štyri lode s viac než 300 tonami materiálu. Na leteckej základni v Bhudži zahynulo viac než 150 príslušníkov indického vojenského letectva a ich príbuzných. Niekoľko budov bolo poškodených, ale letecký park zostal neporušený a základňa ďalej normálne funguje, oznámil hovorca.
Kusam sa usmiala
Indickí vojaci včera vytiahli z trosiek živú ženu, ktorá prežila v závale 56 hodín. Tridsiatnička Kusam D. Soniová bola doslova prišpendlená stropným ventilátorom. Sikhskí vojaci ju vytiahli z trosiek osemposchodovej budovy. Používali všetko - aj skrutkovače a sochory. Jej manžel, ktorý na mieste bdel od piatka, stál vedľa s veľkým šálom. Keď ju vojaci napokon vytiahli, Kusam sa zoširoka usmiala.
V súkromnej klinike v Ahmadábáde, ďalšom ťažko postihnutom meste, sa v nedeľu narodil chlapec, ktorému dali rodičia meno Bhukamp. V hindčine to znamená - zemetrasenie. „Až keď sme vyšli von (z operačnej sály), zistili sme, čo sa stalo,“ citovali miestne noviny pôrodníka Rajana Joshiho. (reuters, bj)