
Jean-Philippe Toussaint. FOTO - ČTK
S knihami je to vo Francúzsku ako s lístím. Padnú na hlavy čitateľov spolu s jeseňou. Tento rok nakladatelia počas jesene vyvrhnú na pulty viac ako šesťsto nových titulov. Najpočetnejšia má byť opäť domáca produkcia. Je to veľká a napínavá lotéria najmä pre tých, ktorí knihy na trh posielajú s jediným cieľom: zaujať kritiku, nachytať čo najviac kníhkupcov, až v poslednom rade potom naozaj ide o čitateľov. Asi tak päťdesiat kníh vyjde z tohto kolotoča nakoniec so ziskom: píše sa o nich, predávajú sa, možno aj čítajú.
Zároveň sa rozpúta aj súboj o literárne ceny, kde ide o veľké peniaze. Prvé z mračien recenzií ukazujú, že aj tentoraz sa bude losovať medzi menami Bon, Toussaint, Volodine. Ale možno príde aj prekvapenie.
Každoročne sa kritika snaží vypátrať tendencie, spoločné témy tých stoviek literárnych diel. Tento rok spisovatelia údajne najčastejšie písali o láske (bisexuálov, transsexuálov aj homosexuálov, literárneho spracovania sa dočkal aj incest a cudzoložstvo) a rodine, populárny je aj triler.
Podľa prvých ohlasov sa medzi najsľubnejšie tohtoročné tituly určite zaradí napríklad román Dondong od Antoina Volodina (Seuil), spisovateľa, ktorý sa za posledné desaťročie presadil ako zaujímavý autor pre náročného čitateľa: Volodine píše svojským jazykom a ani námety jeho kníh nie sú tuctové.
Takmer všetky kultúrne periodiká chvália román Rolling Stones, jeden životopis. Jeho autorom je Francois Bon. Skvelý sedemstostránkový text, ktorý šetrne mieša realitu s fikciou, zachytáva legendárnu kapelu pohľadom chlapca z provinčného mestečka. Ďalším osvedčeným autorom je Jean-Philippe Toussaint - jeho romány Fotoaparát a Televízia majú k dispozícii aj slovenskí čitatelia a Autoportrét v cudzine sa už tiež prekladá do češtiny. Iróniou nešetriaci rozprávač v Toussaintovom podaní nám má tentoraz hovoriť, aké to je Milovať sa (Faire l‘amour). Autorovi sa v knihe odohrávajúcej sa v Japonsku a popisujúcej rozchod manželov, majstrovsky podarilo navodiť atmosféru ázijských filmov pracujúcich s okamihom.
Nakladateľstvo Minuit si vybralo nového mladého autora. Volá sa Laurent Mauvignier a vlani zažiaril románom Naučiť sa skončiť. Tentoraz má jeho román názov Tí odvedľa (Ceux d‘a côté) a jeho vydanie sprevádza lakonický slogan: Privlastniť si príbeh iných ľudí znamená prinajmenšom začať trošku žiť. Popisuje osudy troch náhodne sa stretávajúcich mladých ľudí: znásilnenej ženy, jej susedky a násilníka.
Tvorbou populárneho spisovateľa Michela Houellebecqa (Mladá fronta práve vydáva jeho román Rozšírenie bojového poľa) sa inšpiroval hudobný kritik Michka Assayas: román Exhibition mu vydáva slávny Gallimard. Hovorí o štyridsiatnikovi, ktorý nie je schopný fungovať v spoločnosti, nevyhovuje mu pozícia manžela a nedokáže byť ani dobrým otcom.
V kritických ohlasoch však už zazneli náreky - publicisti sa pýtajú, či naozaj všetkých tých 663 kníh, z toho 442 pôvodných textov bolo nutné vydávať. Iní zasa súčasným autorom vyčítajú, že sú príliš sebeckí, zaujatí sebou, zaoberajú sa čisto osobným bedákaním a vŕtajú sa vo vlastnej nenávisti - a úplne zabúdajú na čitateľov.
Autor: LUC REGNIER, Paríž