BRATISLAVA – Nový minister zdravotníctva Rudolf Zajac plánuje rozbehnúť reformu zdravotníctva. Na niektoré oblasti však už ministerstvo nemá dosah – podľa kompetenčného zákona už prešli na obce a samosprávne kraje.
Pod vyššie územné celky budú už od 1. januára patriť menšie zdravotnícke zariadenia – nemocnice I. a II. typu, polikliniky, samostatné ambulancie, liečebne pre dlhodobo chorých, hospice a psychiatrické liečebne. Samosprávne kraje prevezmú zodpovednosť za ich fungovanie a ekonomiku. Samosprávne kraje už majú vymenovaných lekárov samosprávneho kraja a zriadené zdravotnícke odbory. Tieto majú už od júla právo vydávať licencie na vykonávanie zdravotníckych služieb – povolenie na otvorenie novej ambulancie, zriadenie nemocnice alebo agentúry ošetrovateľskej starostlivosti. Obce podľa kompetenčného zákona môžu dnes v zdravotníctve len určovať ordinačné hodiny lekárom, ktorí v obci pôsobia.
Ministerstvu aj po 1. januári zostáva významná kompetencia – právo tvoriť sieť. Ministerstvo určuje, kde, koľko a akých lekárov je optimálne mať vzhľadom na počet obyvateľov. Podľa zákona len s poskytovateľom zaradeným do siete môže poisťovňa uzavrieť zmluvu. „My môžeme vydať licenciu na činnosť, ale lekár, ktorý nedostane z ministerstva rozhodnutie o zaradení do siete, bude môcť pracovať len na priame platby, nedostane zmluvu s poisťovňou,“ hovorí MUDr. Oľga Veselá, lekárka Bratislavského samosprávneho kraja.
Uvoľnenie siete je jedným z cieľov Zajacovej reformy – každý poskytovateľ zdravotníckych služieb by mal mať rovnaké podmienky, teda rovnakú šancu uzavrieť zmluvu s poisťovňou. Štát by mal len stanovovať minimálny počet poskytovateľov pre istý región, nie však maximálny. Ten by mal určiť trh – ak pacienti v niektorom regióne uživia viac lekárov istého typu, mali by mať šancu pôsobiť.
Ministerstvu zostáva priamy dosah na veľké nemocnice – Fakultné nemocnice a nemocnice III. typu a nemocnice s celoslovenskou pôsobnosťou – rôzne špecializované odborné ústavy. Pri týchto je stále zriaďovateľom – minister vymenuje a odvoláva riaditeľov týchto nemocníc, má tak dosah na ich štruktúru a fungovanie. Z rozhodnutia ministra sa napríklad vlani zlúčili dve veľké bratislavské nemocnice do jednej. Ministerstvo tiež rozhoduje o tom, ktorá nemocnica získa postavenie nemocnice III. typu alebo názov fakultná – v poslednom období sa fakultnými nemocnicami stali napríklad nemocnica v Nitre a Prešove.
Kompetentní na samosprávnych krajoch očakávajú, že nový minister sa postará najmä o to, aby z ministerstva prichádzali jasné predpisy – vyhlášky, metodické usmernenia, vykonávacie predpisy, ktoré ku zdravotníckym zákonom niekedy chýbajú. „Očakávame, že nás čo najskôr po nástupe zvolá a povie nám svoju predstavu. Jeho štúdiu poznám, ale je skôr akademická,“ hovorí lekár Prešovského samosprávneho kraja Andrej Bega.
(mar)