
FOTO - AUTORKA
V jeseni, keď sa stromy chystajú na zimný odpočinok, zakvitli ako na jar. Aj v Arboréte Mlyňany ako jedinečnej zbierke stálozelených drevín v strednej Európe, sa počasie zbláznilo. Môžu za to výkyvy teplôt. Kvitne rododendron, magnólia je v puku, žltými kvetmi sa predčasne obsypal aj hamamel japonský. Patria k zbierke vždyzelených drevín, ktoré pred stodesiatimi rokmi preniesol z južného Talianska do Viesky nad Žitavou gróf Ambrózy Migazzi. Jeho experiment sa po krutej zime v rokoch 1928-29 takmer skončil neúspechom. Postupne sa u nás zeleň udomácnila. Pomáha jej aj globálne otepľovanie.
„Postupne sa naše podnebie posúva k prímorskému. O niekoľko desaťročí bude u nás možné pestovať pod šírym nebom možno aj teplomilný oleander,“ konštatuje riaditeľ Arboréta Mlyňany Slovenskej akadémie vied Juraj Kuba. O semená tamojších stromov už majú záujem záhrady severských krajín.
Podľa technika záhradníka Miroslava Koločaia, ktorý pracuje v parku šestnásť rokov, vlani prvý raz neprežili zimu vysoké porasty aukuby japonskej. Výkyvy počasia, najmä zimné, sa podpisujú pod ekonomiku arboréta. Údržba parku si po krutých zimách vyžaduje viac zásahov a potrebuje vyšší počet pracovníkov.
Zima sa prehupla rovno do leta a život rastlín sa preto oproti kalendáru o mesiac ponáhľa.
„Napriek tomu sú dreviny schopné odolávať vplyvom počasia. Neprišlo k výpadku rodov či druhov. Niektoré, povedzme bambusy, sa nielen udomácnili, ale aj premnožili,“ povedal riaditeľ Kuba.
Jeseň je v arboréte atraktívna sfarbovaním listov. Tohtoročná je bohatá na vlahu, to znamená, že aj na farby. Návštevníci ich obdivujú najmä na rozsiahlej zbierke japonských javorov.
JANA BEŇOVÁ