MADRID, RÍM – V Španielsku začal od polovice januára platiť nový imigračný zákon. Na jeho základe by mali úrady vyhostiť približne 30-tisíc ilegálnych prisťahovalcov. Prijatie tohto zákona sprevádzali v Španielsku masové demonštrácie prisťahovalcov z arabských štátov, ale i Latinskej Ameriky, Balkánu či krajín bývalého Sovietskeho zväzu.
Oficiálne miesta však argumentujú tým, že nové zákony zlepšia životný štandard legálnych prisťahovalcov, ktorí do čoraz ekonomicky silnejšieho Španielska prišli v čase najväčšieho ekonomického rozmachu v druhej polovici minulého desaťročia.
Člen vládnej Ľudovej strany (PP) José María Robles Fraga povedal, že starý zákon už bolo treba modifikovať, pretože imigráciu zákony do prijatia novej legislatívy nechápali ako spoločenskú a ekonomickú otázku. Napokon zapôsobil aj tlak zo strany Európskej únie, ktorá od Madridu požadovala zosúladenie práva s eurolegislatívou. Nový zákon však vytvára väčšie rozdiely medzi legálnymi a ilegálnymi imigrantmi. Premiér José María Aznar síce pripúšťa, že ilegálni robotníci vykonávajú v Španielsku prácu, ktorú by žiaden Španiel nerobil, no na druhej strane je presvedčený, že nová legislatíva zlepší postavenie legálne pracujúcich cudzincov.
Podobný problém pred rokom malo i Taliansko. Tam však nové imigračné zákony, ktoré sú podobné španielskym, spôsobili nemálo problémov humanitárnym organizáciám. Podľa politických analytikov prílev cudzincov spôsobil nárast averzie proti cudzincom a politického populizmu. V severotalianskom Turíne dokonca tamojšia Liga Severu Umberta Bossiho v minulom roku organizovala niekoľko „žalobabských“ misií. Ich cieľom bolo sledovať aktivity imigrantov, predovšetkým ilegálnych. Liga Severu totiž tvrdí, že pouličná kriminalita, drogy či prostitúcia sa v bohatých talianskych mestách šíria vďaka ilegálnym prisťahovalcom.
Paradoxne oba štáty majú stále väčší nedostatok pracovných síl. V snahe predísť takémuto stavu sa Madrid krátko po prijatí nového prisťahovaleckého zákona rozhodol vytvoriť tzv. kvótový systém, na základe ktorého dostanú niektoré krajiny stanovený počet pracovných povolení.
Minulý týždeň takéto dohody podpísal španielsky minister vnútra Jaimé Mayor Oreja so svojimi partnermi z Ekvádoru, Maroka a z Poľska.
(taa)