
Ján Filc.
ŠTARTFOTO – PETER POSPPÍŠIL
Po zlatom finále hokejového šampionátu vo Švédsku tréner slovenských majstrov sveta JÁN FILC oznámil, že pri reprezentácii definitívne končí. Komplikovaný proces hľadania jeho nástupcu však vyústil do inej polohy – J. Filc ostáva minimálne rok v novej funkcii štátneho trénera. Tento dosiaľ neštandardný postup vyvolal v tlači i v hokejových kuloároch množstvo rozporných reakcií.
Ako ste to vnímali?
„Raz som mal sto chutí odísť.“
Pri výbere vašich nástupcov ste zdôrazňovali, aby garantovali kontinuitu systému a filozofie práce vášho realizačného tímu. V novom zložení však nezostal z vašich bývalých asistentov Ernest Bokroš ani Vladimír Šťastný. Bol to jeden z motívov prečo ste sa nechali prehovoriť prezidentom zväzu Jurajom Širokým a ostali ste pri reprezentácii?
„Áno. Naozaj mi najviac záleží na udržaní kontinuity, na ktorú môžem z pozície štátneho trénera operatívnejšie vplývať. Prezidentovi zväzu som opakoval, že skutočne nechcem byť trénerom v klasickom zmysle. Ja som ním vlastne nikdy ani nebol. V tomto súhlasím s názorom bývalého funkcionára Pavla Učna. Moja trojročná činnosť bola kombináciou koučingu a manažmentu. Keby som chcel pokračovať ako tréner, mohol som prijať niektorú z lukratívnych zahraničných ponúk a zarobiť väčšie peniaze.“
Považujete zmenu svojho rozhodnutia za istý ústup od pôvodného presvedčenia?
„Dosť dlho som sa s tým vyrovnával, ku kompromisu ma však donútili okolnosti. Naozaj mi nie je ľahostajné, či reprezentácia bude pokračovať v línii, ktorú sme tri roky presadzovali. Niekedy sa mi zdá, že názov mojej funkcie nie je šťastný, najmä v podmienkach nášho chápania demokracie.“
Počas slovenského hokejového leta v Piešťanoch sa v neformálnych debatách kľúčové osobnosti z NHL ako Pálffy, Šatan, Bondra vyjadrili, že najlepšie by bolo, keby sa na zložení realizačného tímu nič nemenilo.
„Hoci sa to počúvalo dobre, v danej fáze som už chcel od nich návrhy nových mien.“
Spočiatku ste sa orientovali na trénerov so skúsenosťami zo zahraničia. Predstaviteľ tejto skuppiny Peter Ihnačák nakoniec z vašej ponuky sám vycúval. Boli aj iní zahraniční adepti pred vyhlásením šestice kandidátov?
„Napríklad Jano Jaško, ktorý je však dvojnásobne zmluvne viazaný v Maďarsku. Rozmýšľal som aj o Jozefovi Čaplovi, Slavomírovi Lenerovi. Reálne sa to ukázalo nepriechodné. Výsledkom orientácie do zahraničia bol Peter Ihnačák. Keďže on sám nebol vnútorne presvedčený, či to robiť chce, nemalo význam ho do toho tlačiť nasilu.“
Šupler?
„Po vypadnutí Ihnačáka sa mi javil ako najvhodnejší typ. Odpor jeho zamestnávateľa bol však jednoznačný.“
Bokroš?
„Aj o ňom som uvažoval ako o jednotke. Odlišný názor mal však Výkonný výbor, ktorého som síce členom, ale nemôžem ovplyvniť všetko.“
Ako sa bude uberať spôsob práce so našou reprezentáciou?
„Musíme sa zmieriť s tým, že máme dva reprezentačné výbery. A hráčmi z európskych klubov, môžu tréneri pracovať trošku tesnejšie. Na svetovom šampionáte však budú mať znovu prevahu hokejisti zo zámoria, kde je za renomovanými osobnosťami NHL pomerne široký okruh ľudí, ktorí bojujú o miesta v prvých tímoch NHL.“
VOJTECH JURKOVIČ