Košice 4. októbra (TASR) - Kým donedávna bol pri trestných činoch tzv. domáceho násilia potrebný súhlas poškodeného s trestným stíhaním jeho blízkeho príbuzného, po najnovšej novele Trestného poriadku, ktorá nadobudla účinnosť 1. októbra, už orgány činné v trestnom konaní takýto súhlas nepotrebujú.
Pre TASR to dnes povedal prokurátor Okresnej prokuratúry (OP) Košice II Ivan Vanko. Ako príklad uviedol týranie či znásilnenie ženy jej vlastným manželom alebo druhom, prípadne klasické domáce bitky.
"Dosiaľ vyšetrovateľ nemohol začať trestné stíhanie násilníka, ak poškodená k tomu nedala výslovný súhlas, prípadne musel jeho trestné stíhanie zastaviť, ak dobitá či znásilnená žena svoj predošlý súhlas vzala späť," uviedol Vanko. Ako ďalej dodal, zákon jej umožňoval urobiť tak kedykoľvek v priebehu celého trestného stíhania, a to až dovtedy, kým sa odvolací súd neodobral na záverečnú poradu.
"Od utorka 1. októbra už táto právna úprava neplatí a v plnšej miere ako dosiaľ sa začína uplatňovať zásada legality, ktorá v právnej teórii znamená, že prokurátor je povinný stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel," uviedol Vanko.
Ako ďalej dodal, súhlas poškodeného sa donedávna vyžadoval pri celom rade trestných činov. Okrem znásilnenia ženy jej druhom či manželom sa týkal aj nebezpečného vyhrážania sa, vydierania, ublíženia na zdraví, obmedzovania osobnej slobody či porušovania domovej slobody. V súčasnosti sa výrazne zredukoval počet trestných činov, pri ktorých sa súhlas poškodeného vyžaduje. Sú nimi napríklad ohováranie, ublíženie na zdraví spáchané z nedbanlivosti či majetkové trestné činy medzi blízkymi príbuznými.
V trestnom práve sa blízkym príbuzným rozumie manžel - manželka, druh - družka, rodič, syn, dcéra, súrodenec a podobne.
*fur rč
NNNN