Udalosť oživila diskusiu o úlohe žien v katolíckej cirkvi. "Súhlasím s ich konaním, veď nemá zmysel byť neustále ticho," povedal hovorca nemeckého reformného hnutia My sme cirkev Christian Weisner. Aj mnohí kritickí katolíci v Rakúsku začali žiadať kroky k "otvoreniu brán pre ženy vo všetkých cirkevných oblastiach". Rakúšanka Christina Mayrová-Lumetzbergerová, jedna z exkomunikovaných kňažiek, považuje svoju vysviacku naďalej za platnú a v budúcnosti plánuje v kruhu svojich prívržencov celebrovať aj omše.
Pre nemeckých katolíkov to zrejme nebude dôvod na rozhorčenie. Až 71 percent praktizujúcich nemeckých katolíkov nemá podľa výsledkov nedávnej ankety nič proti povolávaniu žien na kňazské posty. A až 58 percent samotných kňazov v Nemecku, Rakúsku, Poľsku, vo Švajčiarsku a v Chorvátsku považuje vysviacku žien z teologického hľadiska za možnú. Jeden z tých, ktorí boli prítomní na vysviacke na výletnej lodi Passau, dokonca povedal, že "o dvesto rokov budú tieto ženy vyhlásené za blahoslavené".
Najprísnejší trest
Momentálne sa však nedá povedať, že akcia siedmich žien z Nemecka, Rakúska a USA na lodi medzi nemeckým Pasovom a rakúskym Linzom bola okrem splnenia osobných túžob vysvätených žien skutočným úspechom. Reformná katolícka iniciatíva Cirkev zdola napríklad odvolala svoju pomoc pri vysviacke, keď sa dostali na verejnosť podrobnosti. "Šou" totoiž uskutočnil z cirkvi exkomunikovaný Romulo Braschi. Tento Argentínčan sa označuje za arcibiskupa apoštolskej cirkvi Krista kráľa, ktorú Vatikán neuznáva. Pochybnosti vyvolala aj výška vstupného na podunajské bohoslužby - 100 eur. Bolo v ňom však zahrnuté aj pohostenie.
Pre mnohých nemeckých pozorovateľov je aféra s kňažkami absurdným divadlom: absurdná akcia pritom prinútila Vatikán k nepriamemu priznaniu absurdity vzťahu katolíckej cirkvi k ženám. Exkomunikácia, teda okamžité vylúčenie z cirkevnej obce, predstavuje predsa najprísnejší trest katolíckej cirkvi. A ten teraz vyniesli nad ženami, ktoré o sebe tvrdia, že sú kňažkami. Z cirkvi ich vylúčili v auguste, krátko po vysviacke. Naďalej oficiálne dobrými katolíkmi sú však rôzni politickí zločinci vo vysokých štátnych funkciách všade na svete. Exkomunikovaní neboli ani duchovní - pedofili.
Na druhej strane tieto ženy nemohli očakávať nič iné. Pápež už v roku 1994 vyhlásil diskusie o ženách -kňažkách v katolíckej cirkvi za skončené. Zákaz Jána Pavla II. sa stal určitou dogmou a z hľadiska vatikánskej Kongregácie pre vieroučné otázky otriasli neprávom vysvätené ženy základmi celej cirkvi. No s tým výsledkom, že ako slabý sa ukázal sám Vatikán - sedem aktérok dokázalo v jedinej akcii dať do pohybu obrovský aparát Svätej stolice.