Bratislava 4. októbra (TASR) - Vo vyše sto krajinách sveta vrátane Slovenska si v sobotu 5. októbra pripomenú Svetový deň učiteľov, ktorý vyhlásilo v roku 1993 UNESCO.
Minister školstva Peter Ponický uznáva, že učiteľské povolanie u nás "zatiaľ nie je vnímané v spojení s napredovaním spoločnosti", čo podľa neho treba zmeniť. Aj vyhlásenie 5. októbra, teda dňa, keď bola v Paríži v roku 1966 prijatá tzv. Charta učiteľov, ku ktorej sa hlási aj SR, poukazuje na potrebu nielen výrazne zvýšiť úroveň vzdelávania sa spoločnosti, ale aj postavenie učiteľov, tvrdí šéf rezortu školstva, ktorého slová TASR tlmočila hovorkyňa ministerstva Michaela Bolečková.
Oslavy učiteľov sa spájajú s rôznymi dátumami. Najmladším z nich je práve nadchádzajúci Svetový deň učiteľov, ktorý vyhlásil generálny riaditeľ UNESCO Federico Mayor na Medzinárodnej konferencii o vzdelávaní v Ženeve v roku 1993. Svet si ho pripomína na počesť 5. októbra 1966, teda dňa, keď prijali v Paríži medzinárodný dokument UNESCO, ktorý obsahuje odporúčania týkajúce sa postavenia učiteľov - tzv. Chartu učiteľov. K dodržiavaniu tohto dokumentu sa prihlásila aj Slovenská republika a ďalších vyše 100 krajín, pričom ich počet stále rastie. Ďalšími dátumami, keď majú učitelia príležitosť na oslavu svojho povolania, sú 20. november a 28. marec. Na Slovensku má tradíciu druhý z nich a oslavuje sa ako deň narodenia "učiteľa národov" Jána Amosa Komenského. Dňa 20. novembra 1957 prijali na Svetovej konferencii učiteľov vo Varšave výzvu všetkým učiteľským organizáciám, aby tento deň oslavovali ako Svetový deň učiteľov.
*ds na