Musíte sa vzdelávať celý život. Otrepané?

Stále viac mladých ľudí považuje štúdium v zahraničí za zaujímavú skúsenosť. Aj príležitostí spojiť spoznávanie inej krajiny so štúdiom na renomovanej univerzite je už dostatok – ak človek nečaká, že všetko dostane na podnose

Stále viac mladých ľudí považuje štúdium v zahraničí za zaujímavú skúsenosť.  Aj príležitostí spojiť spoznávanie inej krajiny so štúdiom na renomovanej univerzite je už dostatok – ak človek nečaká, že všetko dostane na podnose a pravdaže, ak má primerané vzdelanie a jazykové znalosti zodpovedajúce svojim ambíciám a dobe. O niektorých možnostiach štúdia v zahraničí sa dozvedajú študenti priamo na školách, o ďalších sa môžu informovať na kultúrnych inštitútoch jednotlivých krajín, zaujímavé štipendiá poskytujú napríklad aj rôzne nadácie. Takéto pobyty sú však veľkým prínosom nielen pre študentov, ale aj pre ostrieľaných ľudí z praxe.
Na rôznych kurzoch v zahraničí totiž nezískajú len vedomosti so zvoleného odboru, ale aj cenné kontakty – ich spolužiakmi totiž budú študenti doslova z celého sveta a podľa mnohých, ktorí touto skúsenosťou prešli: “človek vie svoju prácu zasadiť do širšieho kontextu.”.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štipendium na prestížne britské univerzity
Britské Ministerstvo zahraničných veci každoročne udeľuje zahraničným študentom na celom svete niekoľko štipendií, aby mohli študovať na britských univerzitách.  Medzi najprestížnejšie štipendiá patrí aj Chevening Scholarship, ktoré sa od roku 1992 udeľuje aj na Slovensku. Počas posledných desiatich rokov absolvovalo prostredníctvom Chevening Scholarship niekoľkomesačné štúdium na niektorej britskej univerzite 65 mladých ľudí zo Slovenska. Sú medzi nimi mnohí významní odborníci aj takí, čo sa veľmi dobre uplatnili v politickom a spoločenskom živote. Štipendiá sa udeľujú na obdobie 3-9 mesiacov, prevažne v spoločenských študijných odboroch ako napríklad politológia, medzinárodné vzťahy, právo, žurnalistika, životné prostredie, európske štúdie,  ľudské práva ale aj ekonomika a podobne.  Uchádzači musia mať ukončené univerzitné štúdium v  danom odbore, dobrú znalosť hovorovej a písanej angličtiny, jeden alebo dva roky praxe v danom odbore, súhlas zamestnávateľa a vek do 35 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdium je intenzívnejšie ako u nás
Za najpozitívnejšie považujú bývalí študenti britských škôl aj fakt, že štúdium je  oveľa intenzívnejšie ako u nás. Je tam oveľa bližší kontakt študenta aj pedagóga, aj preto, že  dvom-trom študentom sa venuje jeden učiteľ. Hlavný dôraz sa pritom kladie na písomnú prezentáciu (v písomnej forme sa dajú totiž najľahšie  odhaliť slabé miesta v argumentácii), pretože nestačí mať len vedomosti v odbornej problematike, treba ich aj vedieť podať.
Skutočne sústredene pracovať pritom umožňujú študentom také samozrejmosti ako prístup na internet priamo v izbe, skutočnosť, že na renomovaných školách v zahraničí nemajú problém dostať sa k študijným materiálom, že sa nestáva, aby dvadsaťpäť študentov čakalo na jednu knihu aj pol roka.

SkryťVypnúť reklamu

Musím sa vedieť pohybovať v rôznych sférach
Pre niektorých je ďalšie štúdium iba vecou ich osobných ambícií, mnohé inštitúcie však už priamo vyžadujú od svojich pracovníkov, aby na sebe intenzívne pracovali. “U nás určite platí, že ľudia sa musia ďalej vzdelávať. Nestačia im len vedomosti,  s ktorými prišli,” hovorí mladý zamestnanec ministerstva zahraničných vecí Vít Koziak, ktorý absolvoval kurz pre diplomatov na univerzite v Oxforde. “Okrem celosvetovo uznávaného certifikátu o absolvovaní študijného programu v Oxforde sú pre mňa prínosom vedomosti a nové kontakty. Diplomacia má veľký záber, preto musí mať diplomat prehľad v politike, ekonómii aj v medzinárodnom práve. Zo mňa nebude ani právnik, ani ekonóm, ani politik, ale musím sa dokázať pohybovať vo všetkých týchto sférach, preto je dôležité aby som im rozumel, aby som videl súvislosti.”

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 313
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu