Londýn 3. októbra (TASR) - "Je to horšie, ako sme predpokladali," cituje dnes britský denník Guardian z druhej správy o britských maturitných skúškach, ktorú vláde predložil bývalý šéf školských inšpektorov Michael Tomlinson.
Záverečné stredoškolské skúšky v Británii, tzv. A-levels, sú už niekoľko týždňov horúcou vnútropolitickou témou. Na verejnosť prenikli informácie, že niektoré komisie, ktoré spracovávali výsledky maturít, dávali študentom nižšie hodnotenie, než aké si skutočne zaslúžili.
Združenie riaditeľov škôl tvrdilo, že komisie podhodnocovali výsledky pod nátlakom vlády, ktorá sa vraj obávala, že keby až "nápadne" veľa študentov úspešne absolvovalo skúšky, na ministerstvo školstva by mohlo padnúť podozrenie, že sa snaží výsledky prikrášľovať. A tak sa vraj vláda pokúsila o opačný postup.
Vláda preto nariadila vyšetrovanie. To zasahovanie kabinetu do tzv. A-levels síce nepotvrdilo, ale manipuláciu s výsledkami áno. Ukázalo sa, že bude treba skontrolovať 300.000 testov a všetky z nich môžu byť teoreticky preznámkované, čo sa môže dotknúť až 100.000 študentov.
Noviny Times k tomu dodávajú, že previerky budú stáť najmenej dvakrát toľko peňazí, než sa očakávalo. Navyše, inšpektori budú musieť stihnúť skontrolovať všetky testy do 15. októbra, aby študenti posledných ročníkov stredných škôl vedeli, či majú natoľko dobré výsledky, aby sa mohli prihlásiť na univerzity.