BRATISLAVA – Tohtoročné príjmy z výberu spotrebnej dane z cigariet neprispejú na liečbu onkologických ani srdcovocievnych chorôb, hoci to pri zvyšovaní daní štátni úradníci sľubovali. Ministerstvo financií včera oznámilo, že s tým nepočíta.
„Peniaze zdravotníkom odvedieme až z budúcoročných zvýšených príjmov,“ vyhlásila hovorkyňa rezortu financií Zuzana Brutenovičová, odvolávajúc sa na správy z ministerského odboru nepriamych daní. Parlament zatiaľ nové zvyšovanie spotrebnej dane z cigariet neprijal.
Spotrebnú daň zvyšoval štát naposledy v januári. Za celý tento rok tak ministerstvo financií získa 850 miliónov korún navyše. Minister financií František Hajnovič ešte v polovici februára ubezpečoval, že tieto peniaze sa „do zdravotníctva určite dostanú“. Reálny termín prítoku časti peňazí do onkologických a kardiovaskulárnych centier vtedy odhadol na „august alebo september“.
Predbežné čísla o zvýšenom výbere spotrebnej dane z cigariet naznačujú, že nedodržaním ministerského sľubu prídu pacienti s rakovinou a so srdcovou chorobou o 800 až 850 miliónov korún.
Polovicu tejto sumy mali dostať onkologické ústavy. Odborník klinickej onkológie Igor Andraši vtedy prezradil, že by peniaze použili hlavne na financovanie preventívnych programov. Časť peňazí malo byť použitých aj v oblasti klinickej onkológie (na nákup cytostatík), rádioterapie a nukleárnej medicíny. Práve s nedostatkom cytostatík dnes bojujú viaceré onkologické strediská. Tieto lieky sú totiž veľmi drahé a liečba jedného pacienta chorého na rakovinu stojí okolo dvestotisíc korún. V zložitých prípadoch to môže byť dokonca dvoj– až trojnásobne viac.
Druhú polovicu sľubovaných príjmov si mali rozdeliť ústavy na liečbu srdcovocievnych chorôb. Aj tu malo najviac peňazí putovať na financovanie preventívnych a diagnostických vyšetrení.
Ministerstvo financií neinformovalo, na čo konkrétne použije peniaze získané z vyšších daní.
TOMÁŠ VELECKÝ