
Michal Lakatoš je vajdom ako jeho otec a strýkovia. Chodí rozhodovať rómske spory. FOTO - AUTORKA
„Prídeme tam, kde nás zavolajú. Po občerstvení začneme vypočúvať. Musíme si všetko dôsledne preveriť, aby sme odhalili klamstvo. Po starostlivom zvážení dávame peňažný trest,“ hovorí vajda, ktorý má trinásť detí a 51 vnukov. Väčšina rodiny žije v šurianskej časti Argentína v rodinných domoch.
Zdôrazňuje, že finančná výška trestu sa prispôsobuje sociálnej situácii Rómov. Najmenej dvetisíc, najviac milión. Dvetisíc korún dostali tí, ktorí prezradili na iných krádež rajčín. Takéto vzťahy často vyvolajú spory, ktoré sa môžu skončiť krvou. Najvyššiu pokutu dostala skupina ľudí za obchod s bielym mäsom.
Rozsudzoval aj sestrine deti v obci Čaka v okrese Levice. Chlapi urazili ženu, za čo sa strhla bitka. „Vyfasovali“ desaťtisíc korún. Trest Rómovia znášajú statočne a vraj platia.
Niekedy dostane účastník sporu dvojnásobný trest. Ako pri bitke, pri ktorej dorezal jeden Róm druhého nožom a britvou. „Vedeli sme, že vinníka čaká súd podľa zákonov tohto štátu, tak sme mu na rómskom tribunáli zmiernili pokutu,“ povedal.
Teraz majú rómski sudcovia na „stole“ závažný prípad. Vydatú Cigánku nazval cudzí muž Esmeraldou a dal jej návrh. Jej zákonitý ho za to dobodal, ženu a dieťa odvrhol. Nápadník skončil na vozíku, dieťa v ústave, útočník v kriminále a manželstvo v troskách.
„Chceme počkať, kým sa vinník vráti, aby sa mohol obhajovať,“ skonštatoval vajda s prezývkou Ďulo. Pokutu si desať-dvanásť vajdov na Slovensku rozdelí, pokryje z nej náklady na dopravu a zvyšok má pre sociálne slabších.
Ďulo bedáka nad dnešnými vzťahmi: „Aj voľakedy sa ľudia mali radi, no nie tak okato, ako dnes.“ Najviac tribunálov je totiž o nevere a rozbitých vzťahoch.
„Súdny tribunál zabránil mnohým konfliktom, udržal desiatky manželstiev a zachránil veľa životov. Napĺňa sa naše poslanie,“ konštatuje Lakatoš.
JANA BEŇOVÁ