EUROSERVIS: Súhrn správ z 1. októbra

BRATISLAVA 2. októbra (SITA)-VERHEUGEN: Sme spokojní s reakciami kandidátovEurópska komisia (EK) a dánske predsedníctvo Európskej únie (EÚ) môžu byť spokojné s reakciami kandidátskych krajín na návrhy ohľadom rozpočtových ustanovení, uviedol v uto

rok v Bruseli po skončení ministerského kola rokovaní o vstupe do EÚ komisár pre rozšírenie Günter Verheugen. Slovensko a ČR však deklarovali, že sú proti zvyšovaniu zálohových platieb pre projekty zo štrukturálnych fondov v prvých rokoch po vstupe, keďže takýto postup by ich pripravil o finančné kompenzácie. Zvyšovať platby pre nových členov nie je podľa nich realistický prístup.
OZNAM: Kadlečíková otvorí konferenciu Rovnosť príležitostí - SR a EÚ
Podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková vo štvrtok 3. októbra 2002 otvorí konferenciu Rovnosť príležitostí - Slovensko a EÚ. Organizátormi podujatia, ktoré sa uskutoční v konferenčnej sále Diamant bratislavského hotela Danube, sú Úrad vlády SR - kancelária podpredsedníčky vlády pre európsku integráciu a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR). Tlačová konferencia je naplánovaná na 11.00 hod. v salóniku Rubis.
TIMES: V Blairovi nie je ani stopa po socializme
Hlavným námetom v stredajšej britskej tlači je zásadný prejav premiéra Tonyho Blaira na výročnej konferencii vládnucej labouristickej strany. Vo vystúpení, ktoré Times hodnotia ako jedno z najvýznamnejších a najpresvedčivejších v Blairovej politickej kariére, vnútorným kritikom svojej irackej politiky povedal, že niekedy je jedinou šancou na mier byť pripravený na vojnu. Prisľúbil, že k riešeniu pôjde cestou OSN, ale upozornil, že autorita svetovej organizácie môže byť zničená, ak stratí kolektívnu vôľu postaviť sa proti hrozbe Saddáma Husajna.
EP: Írski novinári sa nemôžu stretnúť s kritikmi EÚ
Euroskeptický člen Európskeho parlamentu (EP) kritizoval cestu zorganizovanú na utorok pre írskych novinárov do Bruselu, iba niekoľko dní pred referendom o Zmluve EÚ z Nice, ktoré sa v Írsku uskutoční 19. októbra. "Ani jedinému kritikovi Zmluvy z Nice nebolo umožnené stretnúť sa s novinármi, ktorí sú dnes v Bruseli," uviedol dánsky poslanec EP Jens-Peter Bonde, známy kritik Európskej únie. Nemenovaný predstaviteľ EÚ reagoval na vyhlásenie s tým, že cesta je jednou z mnohých mediálnych návštev organizovaných Európskou komisiou (EK) pre všetky členské štáty tento rok. Írsko nepríjemne prekvapilo svojich európskych partnerov, keď minulý rok odmietlo v referende Zmluvu EÚ z Nice, ktorá stanovuje podmienky pre rozšírenie EÚ o dvanásť kandidátskych krajín. Bonde ďalej povedal, že dvojdňový program pre novinárov, ktorý sa týka miesta Írska v budúcnosti únie a reformy poľnohospodárskeho sektora, má poukázať iba na "integračnú stránku" zmluvy. "Program bol pripravený bez poukázania na kritické pohľady vyjadrené mnohými členmi parlamentu ... a 54 percentami írskych voličov minulý rok," uviedol vo vyhlásení Bonde.
EK: Pravdepodobne odporučí 10 krajín na prijatie do EÚ
Európska komisia (EK) na budúci týždeň veľmi pravdepodobne odporučí desať kandidátskych krajín na prijatie do Európskej únie (EÚ). Budú to Česká republika, Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Cyprus a Malta, informujú české Hospodářské noviny. V strategickom dokumente, ktorý pravidelne sprevádza posudky všetkých trinástich kandidátskych štátov, EK zrejme označí vymenovaných kandidátov za pripravených na vstup do únie a členským krajinám navrhne, aby s nimi do konca roka ukončili rokovania o podmienkach pristúpenia.
EUROPEAN VOICE: Dzurinda medzi 50 osobnosťami európskeho života
Medzi päťdesiat osobností európskeho spoločenského života v roku 2002 časopis European Voice zaradil aj predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu. Časopis medzi osobnosti zaradil tých, ktorí svojou prácou výrazne ovplyvnili vývoj integračných procesov na európskom kontinente a podporili ideu spolupráce a zjednocovania európskych národov za ostatných niekoľko rokov. Medzi vybranými sú viaceré osobnosti politického a spoločenského života, ako aj členovia mimovládnych organizácií, občania Európskej únie (EÚ) či šíritelia myšlienok integrácie a spoločnej Európy.
BRUSEL: EK dnes bude rokovať o konečnej fáze rozšírenia EÚ
Európska komisia (EK) bude v stredu rokovať o konečnej fáze procesu rozšírenia, pretože na budúci týždeň zverejní svoje výročné hodnotiace správy o pokroku kandidátskych krajín, v ktorých by mala určiť kandidátov postupujúcich do prvého kola rozšírenia únie. Kandidátske štáty budú počas budúcich dvoch týždňov pod tlakom, aby ešte pred októbrovým summitom EÚ v Bruseli uzatvorili zostávajúce negociačné kapitoly. Uvádza sa na internetovej stránke EUobserver.com.
VERHEUGEN: Turecko nespĺňa všetky politické kritériá na vstup do EÚ
Prijatie Turecka do Európskej únie (EÚ) sa neuskutoční v dohľadnom čase. Vyhlásil pre nemecký denník Berliner Zeitung komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen. V krajine totiž podľa neho ešte stále existujú problémy pri dodržiavaní ľudských práv a princípov demokracie. Ako príklad Verheugen uviedol, že turecká volebná komisia vylúčila z účasti v novembrových voľbách islamského lídra Recepa Erdogana. Podľa Verheugena Turecko urobilo za posledných 18 mesiacov určitý pokrok, no vstupné rokovania môžu začať, len ak Ankara splní všetky vstupné politické kritériá.
RASMUSSEN: Cena za zjednotenie Európy nie je vysoká
Niektoré členské krajiny EÚ si myslia, že rozšírenie únie je príliš drahé, no jedna tisícina z výdavkov EÚ je malá cena za zjednotenie Európy. Spory ohľadne ceny nesmú blokovať toto historické rozhodnutie, uviedol v utorok podľa dánskeho denníka Jyllands Posten premiér Dánska Anders Fogh Rasmussen v prejave pred poslancami parlamentu. Podľa Rasmussena sú najväčšími ohrozeniami procesu rozšírenia Cyprus, vzťahy EÚ s Tureckom a nadchádzajúce referendum o Zmluve z Nice v Írsku.
EÚ: Benešove dekréty nebudú problémom prístupového procesu
- Európska únia (EÚ) nepripúšťa, že by sa z otázky tzv. Benešových dekrétov mohol stať európsky problém, ktorý by sa stal súčasťou prístupového procesu, o čo sa snaží Rakúsko. Ani podľa úradujúceho predsedu Rady ministrov EU Pera Stiga Moellera sa na záver prístupových rokovaní EÚ s kandidátmi neobjavia nové problémy. "Neočakávam, že od 25. októbra do 10. decembra sa objavia v procese nové otázky," povedal Moeller po skončení ministerského kola rokovaní na adresu prístupového procesu.Napriek tomu kauzu Benešových dekrétov sleduje aj Európska komisia (EK), ktorej experti by podľa komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena mali už v najbližších dňoch predložiť právnu analýzu dekrétov.
ČR: Vláda bude mať v budúcom roku problémy s rozpočtom
Veľmi ťažko sa budú súčasnej českej vláde hľadať peniaze na výdavky štátneho rozpočtu v budúcom roku, a to dokonca aj na výdavky mandatorného charakteru, teda dané zákonom. Medzi ne patria predovšetkým dôchodky či dávky v nezamestnanosti. Príčinou tohto stavu je najmä to, že HDP má byť v roku 2003 o takmer 60 miliárd korún nižší, ako vláda predpokladala vo svojich prognózach toto leto. Ďalším problémom bude aj nezamestnanosť, ktorá zrejme už začiatkom budúceho roku prekročí magickú hranicu desiatich percent a pomaly rastúce mzdy. Informuje o tom dnešné vydanie Hospodářských novín.
ŠVAJČIARSKO: Stále odmieta informovať o úsporách občanov EÚ
Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ) na svojom tohtotýždňovom zasadnutí pohrozili Švajčiarsku uvalením sankcií, pretože stále odmieta zverejňovať informácie o účtoch občanov EÚ vo svojich bankách. Švajčiarsko sa zdráha k tomuto kroku pristúpiť, lebo zverejňovanie podobných informácií nie je v súlade s tamojšími zákonmi, najmä so zákonom o bankovom tajomstve. Ako píše český časopis Integrace, predstaviteľ švajčiarskeho ministerstva zahraničia hovorí, že prípadné sankcie by na krajinu nemali žiadny dopad.
BULHARSKO: Do EÚ chce ísť vlastnou cestou
- Bulharsko, ktoré je kandidátskou krajinou na vstup do Európskej únie (EÚ), v stredu uviedlo, že nechce, aby ho Brusel spájal s pomalším ašpirantom Rumunskom, pretože by to mohlo poškodiť jeho šance vstúpiť do bloku do konca roku 2006. Kým teda dvaja balkánski susedia spojili sily, aby sa dostali predo dvere NATO, Sofia tvrdí, že jedna cesta s Bukurešťou v úsilí o členstvo v EÚ by bola nevýhodná. Rumunsko zaostáva za Bulharskom v implementácii úniou predpísaných reforiem. Sofia preto chce byť posudzovaná podľa vlastných zásluh a mať individuálny termín vstupu. Uviedla to pre agentúru Reuters bulharská ministerka pre európsku integráciu Meglena Kuneva.
EMÚ: Nezamestnanosť stagnovala v auguste na 8,3 %
Miera nezamestnanosti v dvanástich krajinách Európskej menovej únie (EMÚ) stagnovala v auguste na úrovni 8,3 %. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat. Rovnaký výsledok očakávali podľa prieskumu agentúry Reuters aj oslovení analytici. Nezamestnanosť v celej pätnásťčlennej Európskej únii (EÚ) stagnovala na úrovni 7,7 %, dodal Eurostat.
EMÚ: Ekonomické nálady v septembri stúpli
Ekonomické nálady v eurozóne sa v septembri zlepšili, ukázali stredajšie výsledky prieskumu Európskej komisie (EK). Index ekonomických nálad, zostavený na základe prieskumu medzi podnikmi a spotrebiteľmi 12 štátov Európskej menovej únie (EMÚ), stúpol v septembri na 98,9 bodu z augustových 98,7 bodu. Oslovení analytici očakávali zvýšenie na 99,0 bodu, ktoré eurozóna naposledy dosiahla v júli.
ŠVÉDSKO: Premiér Persson spája vstup do EMÚ s rozšírením EÚ
Švédsky premiér Göran Persson v stredu spojil plánované referendum o vstupe Švédska do eurozóny s rozšírením EÚ smerom na východ. "Ak rozšírenie prebehne podľa plánu, bude to nový popud pre celú Európu. To uľahčí aj referendum o vstupe do Európskej menovej únie (EMÚ)," povedal Persson. Ak však podľa neho rozšírenie zlyhá, môže to negatívne ovplyvniť aj otázku členstva v EMÚ.
NEMECKO: Rast tržieb možno signalizuje oživenie ekonomiky
Nemecké maloobchodné tržby boli v auguste vyššie, ako sa čakalo. Spotrebiteľské výdavky tak možno začali v najväčšej európskej ekonomike mierne rásť. Reálne maloobchodné tržby v auguste medzimesačne stúpli o 1,0 percenta, ukázali v stredu predbežné údaje spolkového štatistického úradu. Analytici počítali s rastom iba o 0,4 percenta. Ekonómovia na základe čísiel uviedli, že podmienky v maloobchodnom sektore sa možno konečne začínajú zlepšovať. Súčasne však podotkli, že v tomto roku naďalej očakávajú mierny rast nemeckej ekonomiky.
FRANCÚZSKO: Schröder prišiel napraviť zhoršené vzťahy
Nemecký kancelár Gerhard Schröder sa v stredu stretne na pracovnej večeri s francúzskym prezidentom Jacqueom Chiracom v snahe vyriešiť nesúlad so svojím najbližším partnerom, Francúzskom a napraviť škodu vo vzťahoch s ďalším, Spojenými štátmi. Horúcou témou na diskusiu bude aj Irak, nakoľko Schröder postavil sám seba do diplomatického kúta, keď vylúčil akúkoľvek účasť Nemecka na prípadnom útoku proti Iraku, a to aj v prípade, že by ho schválila Bezpečnostná rada OSN. Po víťazstve vo voľbách 22. septembra, ktorým predchádzala protiamerická kampaň, sa nemecký kancelár ponáhľal do Londýna, aby tam hľadal pomoc britského premiéra Tonyho Blaira pri náprave kedysi oceľovo pevných nemecko-amerických vzťahov.
CHORVÁTSKO: Odmietanie spolupráce s ICTY oddiali vstup do EÚ
Dištancovanie sa Chorvátska od Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu môže spomaliť integráciu krajiny do Európskej únie (EÚ), uviedol v stredu minister pre európsku integráciu Neven Mimica. Minulý mesiac Chorvátsko, ktorého reformistická vláda sľúbila spoluprácu s týmto tribunálom OSN, dostalo žalobu proti bývalému šéfovi armády generálovi Jankovi Bobetkovi, no odmietlo ho vydať tvrdiac, že je príliš chorý na cestu do Haagu. Bobetko je v Chorvátsku považovaný za vojnového hrdinu a jeho vydanie by súčasnej vláde doma uškodilo. Bobetko je obvinený z toho, že nezabránil, nevyšetril a nepotrestal zabíjanie civilistov a ničenie majetku po tom, čo sa chorvátske jednotky v septembri 1993 stiahli zo srbského územia.
MAĎARSKO: Konzultuje s USA o nevydávaní Američanov ICC
Konzultácie medzi Maďarskom a Spojenými štátmi o nevydávaní amerických občanov pred Medzinárodný trestný súd (ICC), ktorý má v Haagu začať svoju činnosť na budúci rok, budú čoskoro ukončené. Informoval o tom v stredu hovorca maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Tóth. Ako dodal, čoskoro by sa mal dosiahnuť kompromis akceptovateľný členmi Európskej únie (EÚ), kandidátskymi krajinami ako aj USA.
PREZIDENT: S veľvyslancami krajín EÚ o povolebnom vývoji
Povolebný vývoj na Slovensku, vytvorenie pravicovej vlády a jej stabilita boli hlavnými témami dnešného stretnutia hlavy štátu s veľvyslancami európskej pätnástky. Rudolf Schuster ubezpečil diplomatov krajín Európskej únie, že je jeho snahou v danej situácii vládu podporovať. Najmä teraz, keď bude mať vládna koalícia len tesnú väčšinu v parlamente, je dôležité, aby vydržal kabinet celé štyri roky.
EÚ: Komisia zrušila blokovanie časti prostriedkov pre Národný fond
Európska komisia (EK), ktorá na základe svojho rozhodnutia z 3. júla minulého roka z každej zálohovej platby požadovanej splnomocnencom pre Národný fond (NF) SR zadržiavala 10 % z tejto sumy, rozhodla o uvoľnení blokovaných prostriedkov. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor Ministerstva financií SR (MF), štátnemu tajomníkovi MF a splnomocnencovi NF to v stredu oznámil generálny riaditeľ Generálneho riaditeľstva EK pre rozšírenie Eneko Landaburu.
ŠPANIELSKO: Divízia Volkswagenu SEAT nezníži produkciu
Divízia spoločnosti Volkswagenu SEAT nezmení svoju produkciu a úroveň zamestnanosti v Španielsku, napriek minulotýždňovému rozhodnutiu o rozšírení svojej výrobnej prevádzky na Slovensko. Uviedol to v utorok španielsky minister pre vedu a technológiu Josep Pique. SEAT šokoval Španielsko oznámením, že začne vyrábať model Ibiza v továrni pri Bratislave, avšak výroba bude pokračovať aj v Martorell pri Barcelone. Predseda predstavenstva SEATu Andreas Schleef uistil ministra, že nedôjde k znižovaniu počtu pracovných miest v rámci Španielska.
TALIANSKO: V marci možno až tisíc vojakov do Afganistanu
Možno až tisíc vojakov vyšle v marci budúceho roku do Afganistanu Taliansko, oznámil v stredu taliansky minister obrany Antonio Martino. "Požiadavka je na 800 až 1000 mužov. Mali by vystriedať niektoré jednotky protiteroristickej koalície, pôsobiace v operácii (Trvalá sloboda) už od jej začiatku," vyhlásil Martino pred parlamentom a dodal, že talianski vojaci by v Afganistane mali zotrvať zhruba šesť mesiacov.
FRANCÚZSKO: Najnavštevovanejšia krajina
Francúzsko ostalo so 76,5 mil. zahraničných návštevníkov v letnej sezóne roku 2002 najnavštevovanejšou krajinou na svete. Uviedol to v stredu hovorca vlády Jean-Francois Cope po zasadnutí kabinetu v Paríži. V lete vydali zahraniční turisti vo Francúzsku 34 mld. eur. Bretagne a oblasť zámkov na rieke Loire dokonca zaznamenali v porovnaní s rokom 2001 nárast turistov zo zahraničia.
RAKÚSKO: Vo Viedni múzeum topánok
V utorok slávnostne otvorili vo Viedni prvé rakúske múzeum topánok. Nachádza sa v ňom 66 exponátov pochádzajúcich z viacerých storočí, niektoré veľmi vzácne ako, napríklad, čižmy cisára Františka Jozefa. Múzeum otvoril viedenský primátor Michael Häupl.
BSE: Francúzsko ruší zákaz importu hovädzieho mäsa z Británie
Francúzsko uviedlo v stredu, že zruší šesťročný zákaz dovozu hovädzieho mäsa z Veľkej Británie, ktorý zaviedlo kvôli obavám zo smrteľného ochorenia šialených kráv (BSE). Tento krok uzavrie dlhú kapitolu narušených vzťahov medzi Parížom a Londýnom. Vláda sa tak urobila na základe rozhodnutia Francúzskej agentúry na ochranu bezpečnosti potravín AFSSA, že britské hovädzie mäso teraz predstavuje zanedbateľné riziko vyvolania ľudského variantu BSE, Creutzfeldtovej-Jakobovej chorobe (vCJD), ktorý usmrtil len v Británii viac ako 1000 osôb.
EÚ: Komisia diskutovala o pripravenosti kandidátov
Členovia Európskej komisie (EK) sa v stredu v Bruseli zhodli na tom, že scenár ukončenia rokovaní o vstupe do Európskej únie (EÚ) až s desiatimi kandidátskymi krajinami vrátane Slovenska je realistický. Oficiálne odporúčanie na uzavretie rokovaní dostane však týchto desať krajín od Európskej komisie až na budúcu stredu.
Podľa hovorcu EK Jeana-Christopha Filoriho dnešná diskusia v kolégiu komisie nepriniesla nijaké závery a každý z komisárov hodnotil pokrok kandidátov z hľadiska svojho rezortu. Hovorca však nechcel špecifikovať, či komisári považovali pripravenosť kandidátov za dostatočnú. Zdá sa však, že tohtoročné správy Európskej komisie o pokroku v príprave na vstup do únie nebudú nijakým prekvapením, a preto verejnosť ich neočakáva s takou netrpezlivosťou ako pred rokom. Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Cyprus a Malta dostanú od komisie odporúčanie na prijatie do EÚ.
ŠPANIELSKO: Po Baskoch chcú aj Katalánci viac autonómie
Po Baskoch žiadajú aj Katalánci viac právomocí od centrálnej vlády. Šéf katalánskej vlády Jordi Pujol žiadal od Madridu radikálnu zmenu v politike voči autonómnej oblasti na severovýchode Španielska. Ak sa tak nestane, nebude viac jeho strana podporovať španielsku centrálnu vládu v Madride, uviedol v utorok v Barcelone Pujol. Nešiel však tak ďaleko ako jeho baskický kolega Juan José Ibarretxe, ktorý chce Baskicko zmeniť na nezávislú krajinu, ktorá by bola so Španielskom spojená len asociačnou zmluvou. Uviedol rakúsky denník Der Standard. Pujol obvinil španielskeho premiéra Josého Mariu Aznara, že prepásol historickú šancu na vytvorenie nového poriadku, následkom čoho sa "Katalánsko už necíti byť časťou Španielska." BRUSEL 2. októbra (SITA, Reuters)
EÚ: Návrh zákona o akvizíciách schválený
Európska komisia (EK) v stredu schválila návrh zákona o akvizíciách, ktorý by mal v Európskej únii (EÚ) odstrániť väčšinu prekážok brániacich medzinárodným fúziám a túto aktivitu tak v regióne oživiť. Podnikateľské kruhy sa nemohli tohto návrhu dočkať. Predchádzajúce snahy o reformu, trvajúcu 12 rokov, totiž Európsky parlament vlani pochoval. Proti zmenám boli vtedy najmä Nemci. Komisár EÚ pre vnútorný trh Frits Bolkestein uviedol, že "cieľom návrhu je zaistiť, aby všetky zainteresované subjekty mali v únii pre ponuky prevzatia spoločností čo najlepšie možné podmienky". EÚ prišla s novým zákonom až po všeobecných voľbách v Nemecku, aby tak nedošlo k novému názorovému stretu s Berlínom. Zákon by v prípade schválenia zakazoval taktiky brániace fúziám, ako napríklad obmedzovanie hlasovacích práv a prevodu akcií. Sprehľadnila by sa aj štruktúra spoločností.

hd
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu