Bratislava 2. októbra (TASR) - Do konca septembra museli štátnu správu opustiť všetci zamestnanci, ktorí nepožiadali o prijatie do dočasnej štátnej služby, nezložili sľub štátneho zamestnanca alebo nesplnili podmienky zákona. Zakotvuje to zákon o štátnej službe, ktorý takýmto pracovníkom garantuje päťmesačné odstupné.
Podľa informácií týždenníka TREND ukončilo pracovný pomer z tohto titulu vyše 1600 z celkovo 34 000 štátnych zamestnancov, pričom náklady na odstupné dosahujú takmer 113,5 milióna Sk. Najviac ľudí opustilo pracovné miesta na ministerstvách a v orgánoch v ich pôsobnosti a na okresných úradoch. Náklady na odstupné hradia jednotlivé úrady zo svojich rozpočtov, pričom zamestnancov mohli prepustiť už od apríla, najneskôr však do konca septembra.
"Všetky služobné úrady s tým počítali a sú na to pripravené," povedal pre TASR predseda Úradu pre štátnu službu (ÚŠS) SR Ľubomír Plai, podľa ktorého žiaden úrad neavizoval, že nemá na odstupné peniaze. Päť mesačných platov pri odchode zo zamestnania predstavuje pritom podľa neho určitú satisfakciu za to, že štát zmenil pravidlá služby počas pracovného procesu, pričom zamestnanci boli vystavení tejto zmene bez toho, aby sa o ňu sami pričinili. "Boli sprísnené požiadavky na prijatie do štátnej služby, napríklad ohľadom vzdelania, ktoré nie všetci splnili. Štát inicioval zákon o štátnej službe preto, aby sa naštartoval proces novej kvality štátnej služby a zlacňovania štátnej správy, a táto jeho vstupná investícia v podobe odstupného je nevyhnutná k tomu, aby sme tento cieľ postupne dosiahli," zdôraznil Ľ. Plai.
Otáznik však podľa neho visí nad tými, ktorí splnili všetky predpoklady na vstup do štátnej služby, napriek tomu však oň po účinnosti zákona nepožiadali. Vyskytujú sa medzi nimi nižší štátni úradníci, ale aj zamestnanci vo vysokých pozíciách, napríklad generálni riaditelia sekcií na ministerstvách. Úrad pritom zaregistroval už aj prípady, že pracovníci, ktorí si vzali odstupné, sa následne prihlásili na uvoľnené miesto v štátnej správe v rámci konkurzu. Zdá sa však, že zatiaľ je proti takýmto ľuďom bezmocný. "Zákon je postavený tak, že na odstupné majú všetci nárok a nemáme zákonné prostriedky na to, aby sme takémuto človeku v zmysle etického kódexu zabránili prihlásiť sa do výberového konania a v prípade, že uspeje, ho nevymenovali do štátnej služby. Hľadáme mechanizmy, ako prípadne upraviť vrátenie vyplatených štátnych peňazí. Keby sa takéto prípady, ktoré nemajú nič spoločné s morálkou, veľmi rozšírili, museli by sme iniciovať ďalšiu novelu zákona o štátnej službe, ktorá by takýmto špekuláciám zabránila," komentoval situáciu Ľ. Plai.
Uvoľnené posty štátnych zamestnancov sa na jednotlivých rezortoch často týkajú dôležitých odborov. Z Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR napríklad podľa vyjadrení jeho hovorkyne Anna Majkútovej odišli hneď dvaja generálni riaditelia kľúčových sekcií vodohospodárstva a poľnohospodárstva, potravinárstva a obchodu. "Zatiaľ sme uvoľnené posty obsadili dočasnými zástupcami. Noví ľudia vzídu až z výberových konaní, ktoré má zorganizovať ÚŠS," dodala Majkútová s tým, že celkový počet odchádzajúcich zamestnancov ako i výšku odstupného bude môcť médiám poskytnúť neskôr.