Bratislava 2. októbra (TASR) - Počet ľudí trpiacich na diabetes mellitus - ochorenie ľudovo nazývané cukrovka - na svete stúpa. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) v roku 2000 bolo 151 miliónov chorých a existuje predpoklad, že v roku 2010 sa počet trpiacich ľudí na cukrovku zvýši na 210 miliónov.
Rovnaký trend je aj na Slovensku. Počet diabetikov na Slovensku v roku 2000 presiahol 250 000, povedal na dnešnej tlačovej besede primár Juraj Vozár z Neštátneho zdravotníckeho centra v Šamoríne. Kým pred rokom 1998 bolo 6 až 7 diabetikov na 100 000 obyvateľov, v roku 2000 ich počet stúpol na 15 na rovnaký počet obyvateľov.
Cukrovka je ochorenie spôsobené poruchou vylučovania alebo účinnosti inzulínu, vysvetlil Vozár. Vplyvom tejto poruchy nie je hladina cukru v krvi vyvážená tak ako u zdravého človeka. Dlhodobo vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje komplikácie ako očné choroby až slepotu, choroby obličiek, kardiovaskulárne ochorenia. Nevyvážená hladina cukru môže mať aj smrteľné následky.
Prvý typ cukrovky je daný génom človeka, s ktorým sa rodí. Druhý typ cukrovky možno získať formou nevhodnej životosprávy, po oslabení organizmu vplyvom infekcií či stresu, ale aj zhoršením životného prostredia a podobne.
Diabetes mellitus možno liečiť dvoma spôsobmi, a to konvenčnou inzulínovou liečbou (KIL) a intenzifikovanou inzulínovou liečbou (IIL). Pri KIL sa aplikuje dvakrát denne inzulín so strednodobým účinkom, treba si aplikovať pol hodiny pred jedlom. Pri IIL sa aplikuje inzulín 3 a ž 5-krát denne. Výhodou druhého je, že ho stačí aplikovať 10 minút pred konzumáciou jedla. Zároveň umožňuje napodobniť fyziologické spracovanie cukrov, ktoré priamo súvisí s frekvenciou prijímania potravy, to znamená stav porovnateľný so zdravým jedincom. Na rozdiel od IIL KIL nekopíruje fyziologické spracovanie cukrov v organizme pomocou inzulínu.