Bratislava 2. októbra (TASR) - Počet žien a dievčat, ktoré sú ročne predávané do zahraničia, sa pohybuje v rozpätí od 700-tisíc do dvoch miliónov. Fond OSN pre populáciu (UNFPA) odhaduje, že obchod s nimi ročne vynesie priekupníkom zisk 5 až 7 miliárd amerických dolárov.
Živnou pôdou pre tento biznis sú predovšetkým rozvojové krajiny a štáty, ktoré v súčasnosti prechádzajú transformáciou. Riaditeľka UNFPA Mari Simonenová, ktorá sa zúčastňuje v Bratislave na trojdňovej konferencii venovanej tomuto problému, dnes uviedla, že súvisí predovšetkým s chudobou a postavením žien v spoločnosti. Darí sa mu dokonca tak, že po obchode zo zbraňami a drogami je v poradí ďalším najvýhodnejším nelegálnym biznisom vo svete.
Jeho najväčším zdrojom je juhovýchodná Ázia, ktorá sa na medzinárodnom obchode podieľa viac ako 30 percentami. Dodávateľskými krajinami sú Čína, Vietnam, Južná Kórea, Thajsko, Kambodža, Laos, Mjanmarsko a Filipíny. Ženy z týchto štátov sa predávajú do krajín Západnej Európy, USA, Austrálie a na Stredný východ, kde robia prostitútky, slúžky v domácnostiach a kupujú si ich aj ako nevesty.
Obchodu s "bielym mäsom" sa dobre darí aj v štátoch strednej a východnej Európy, ktorý vo svetovom meradle predstavuje 25 percent. Podľa Variary Mbuguaovej, koordinátorky bratislavského stretnutia, na ktorom sa zúčastňuje okolo 50 expertov, týka sa to štátov, kde v nedávnej minulosti boli alebo ešte trvajú konflikty. Ostatné sú tranzitnými krajinami, medzi ktoré môžeme zaradiť aj Slovensko. Mimoriadne aktívne v obchode so ženami a deťmi sú organizované skupiny z Ruska, Albánska, Estónska, Čečenska, Srbska a Talianska.
Región Južnej Ázie sa na obchode podieľa približne 20 percentami, Latinská Amerika a karibská oblasť asi 14 percentami. Odhaduje sa, že v Latinskej Amerike je pohlavne vykorisťovaných viac ako 2 milióny detí. Medzi krajiny, v ktorých je problém detskej prostitúcie najalarmujúcejší, je Brazília. Na komerčný sex sú výhodným artiklom ženy a deti z Afriky. Z tohto kontinentu je ich ročne predaných do zahraničia asi 50 tisíc, čo predstavuje viac ako 7 percent.
UNFPA pôsobí vo viac ako 120 krajinách. Iniciuje programy na pomoc vládam a mimovládnym organizáciám pri riešení problematiky obchodovania so ženami. Programy UNFPA pomáhajú štátom kreovať politiky prevencie obchodu s ľuďmi a poskytujú pomoc obetiam, vrátane prevencie šírenia HIV/AIDS.