Románom Děti z Dynmouthu siahlo pražské vydavateľstvo opäť po diele uznávaného írskeho prozaika Williama Trevora, najväčšieho kandidáta na tohtoročnú Bookerovu cenu - najcennejšie britské literárne ocenenie, ktoré sa udeľuje za román napísaný po anglicky. Tento rok sa bude odovzdávať 22. októbra. Čitateľ už môže Trevora poznať ako autora knihy Anjeli v Ritzu, ktorý tiež vyšiel pred pár rokmi v Mladej fronte - mimochodom zväzku reprezentatívnom, lebo predstavuje prierez autorovou poviedkovou tvorbou, a Trevor je najviac oceňovaný práve ako autor krátkych, prenikavých, ale aj znepokojujúcich poviedok. Že jeho majstrovstvo nestráca na hodnote ani v ďalšom útvare, toho dôkazom sú Děti z Dynmouthu.
Celým Trevorovým dielom sa ako niť tiahne jeho veľká téma, totiž otázka o zmysle moderného života, a s ním spojené odveké motívy ako láska, zrada, sklamanie, utrpenie. Autorským pohľadom a zmyslom pre detail je dobrým žiakom svojho krajana Jamesa Joycea, všadeprítomnou melanchóliou a pocitom fatality zasa Thomasa Hardyho.
Dynmouth, kam je dej román situovaný, je typické malomesto. Ľudia si navzájom vidia do taniera a život plynie s určitou dávkou pokrytectva - o škandálnych veciach sa však nehovorí, všetko pohoršujúce je odsúdené do ticha a zabudnutia. Aj súkromný život sa odohráva všetkým na očiach, v oknách bez závesov. Je tu však jedna postava, ktorá vidí bez toho, aby bola videná a nezabúda: dospievajúci Timothy Gedge nikdy nerozhŕňa závesy a baví sa sledovaním svojich spoluobčanov.
A čo sa začalo ako hra, postupne dostáva obrysy vydierania a stáva sa hrozbou pre život mestečka. Krčmárovi príde Timothy na zálety, u vyslúžilého kapitána zasa objaví roky skrývanú homosexualitu, niekedy dokonca vlastnú skutočnosť vyšperkuje a výsledok je dokonalý - mesto začína obchádzať des z toho, čo by sa stalo, keby Timothy prehovoril. A tak postupne všetci pristupujú na vydieranie, ktoré má jediný motív: Timothy zháňa rekvizity pre bizarné a nezmyselné predstavenie.
Sám Timothy uzná, že toto predstavenie je hlúposť. A práve tu vysvitá: Timothyho správanie nie je motivované ani tak konkrétnym cieľom, ale skôr všeobecnou prázdnotou, zúfalou absenciou zmyslu života. Lenže Timothy nie je vtelenie diabla či zla, ako sa v knihe zdá. Nie všetko z toho, čo hovorí, sú výmysly, a on tak vlastne odhaľuje rovnakú prázdnotu vo svojom živote.
Autor: YANN WINTON, Londýn