Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Obrázky z rozvojovej krajiny? Nie, takto vyzerá skládka pri Bratislave

Pár kilometrov od Bratislavy poskytuje smetisko pohľady ako z rozvojového sveta. V Zlatých Klasoch sa zo smetí žije.

Hromadu smetí pri obci Zlaté Klasy vidno už z diaľky a pri prejazde okolo nej sa podrobnejšej prehliadke ťažko vyhnúť. (SME/Tomáš Benedikovič)
Typickú dedinskú skládku, akých boli pred rokmi na Slovensku stovky, úrady zatvorili už v roku 2000. (SME/Tomáš Benedikovič)
Hoci vlastný komunálny odpad obec vyvážala do neďalekého Senca, v katastri dediny sa kopil odpad z okolitých okresov i krajín. (SME/Tomáš Benedikovič)
Pri miestnom cintoríne, v tesnej blízkosti úrodných polí Žitného ostrova sa týči najvyšší kopec v okolí. (SME/Tomáš Benedikovič)
Tí najchudobnejší sa snažia v haldách objaviť aspoň niečo, čo by vedeli speňažiť. (SME/Tomáš Benedikovič)
Odpad privážali najmä miestni Rómovia, ktorí sa tak pokúšali vyrovnať s chudobou a vysokou nezamestnanosťou. (SME/Tomáš Benedikovič)
Pred dvoma mesiacmi okolo smetiska zrejme prechádzal aj anonymný pozorovateľ, ktorý skládku z auta odfotil a nahlásil cez mobilnú aplikáciu TrashOut. (SME/Tomáš Benedikovič)
„Upozorňujeme, dávame pokuty, ale za nich to vyriešiť nevieme,“ vraví Katarína Holényiová z Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede. (SME/Tomáš Benedikovič)
Dedinu už pokutovala aj inšpekcia životného prostredia. (SME/Tomáš Benedikovič)
Typickú dedinskú skládku, akých boli pred rokmi na Slovensku stovky, úrady zatvorili už v roku 2000. (SME/Tomáš Benedikovič)
„Keď som v roku 2004 nastúpil, museli sme požiadať o jej dočasné znovuotvorenie, lebo v okolí dediny vznikalo množstvo smetísk a množili sa potkany,“ vraví starosta Zlatých Klasov Ladislav Matiaško. (SME/Tomáš Benedikovič)
Na ceste popri skládke panuje čulý ruch, hoci už roky má byť zatvorená. Časť dedinčanov priváža odpad na autách i kárach. (SME/Tomáš Benedikovič)
Pneumatiky, kostry chladničiek či plastové dielce elektrotechniky plnia skládku v Zlatých Klasoch dodnes. (SME/Tomáš Benedikovič)
„Potrebovali by sme 250-tisíc eur na jej uzatvorenie. Už minimálne štyri roky žiadame o podporu Environmentálny fond, ale dosiaľ sme nezískali nič,“ vraví starosta. (SME/Tomáš Benedikovič)
Ministerstvo hádže problémy skládok najmä na samosprávy. (SME/Tomáš Benedikovič)
Táto skládka nie je jediná problémová. Viac ako tisíc oznámení o čiernych skládkach, ktoré ľudia poslali štátu cez mobil, v skutočnosti nikto neriešil. (SME/Tomáš Benedikovič)
Čo so starou skládkou, ktorá sa hemží potkanmi a deťmi, starosta zatiaľ nevie. (SME/Tomáš Benedikovič)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Píše Ivan Mikloš

Slovensko stráca talenty aj investície. Je načase to zvrátiť (píše Ivan Mikloš)

Globálna konkurencia je v podstate súťažou o dve komodity.

Koronavírus na Slovensku: Vakcína od Moderny zaznamenala ďalšie pozoruhodné výsledky (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili celkovo viac ako 105-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 839 obetí.

Cynická obluda

Vyhodnotenie Matovičovej tvrdohlavosti

Už tam prosím niekto konečne prehltnite stavovskú česť a osobnú hrdosť a uznanlivo ho potľapkajte po pleci.