Piatok, 15. november, 2019 | Meniny má Leopold

Obrázky z rozvojovej krajiny? Nie, takto vyzerá skládka pri Bratislave

Pár kilometrov od Bratislavy poskytuje smetisko pohľady ako z rozvojového sveta. V Zlatých Klasoch sa zo smetí žije.

Hromadu smetí pri obci Zlaté Klasy vidno už z diaľky a pri prejazde okolo nej sa podrobnejšej prehliadke ťažko vyhnúť. (SME/Tomáš Benedikovič)
Typickú dedinskú skládku, akých boli pred rokmi na Slovensku stovky, úrady zatvorili už v roku 2000. (SME/Tomáš Benedikovič)
Hoci vlastný komunálny odpad obec vyvážala do neďalekého Senca, v katastri dediny sa kopil odpad z okolitých okresov i krajín. (SME/Tomáš Benedikovič)
Pri miestnom cintoríne, v tesnej blízkosti úrodných polí Žitného ostrova sa týči najvyšší kopec v okolí. (SME/Tomáš Benedikovič)
Tí najchudobnejší sa snažia v haldách objaviť aspoň niečo, čo by vedeli speňažiť. (SME/Tomáš Benedikovič)
Odpad privážali najmä miestni Rómovia, ktorí sa tak pokúšali vyrovnať s chudobou a vysokou nezamestnanosťou. (SME/Tomáš Benedikovič)
Pred dvoma mesiacmi okolo smetiska zrejme prechádzal aj anonymný pozorovateľ, ktorý skládku z auta odfotil a nahlásil cez mobilnú aplikáciu TrashOut. (SME/Tomáš Benedikovič)
„Upozorňujeme, dávame pokuty, ale za nich to vyriešiť nevieme,“ vraví Katarína Holényiová z Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede. (SME/Tomáš Benedikovič)
Dedinu už pokutovala aj inšpekcia životného prostredia. (SME/Tomáš Benedikovič)
Typickú dedinskú skládku, akých boli pred rokmi na Slovensku stovky, úrady zatvorili už v roku 2000. (SME/Tomáš Benedikovič)
„Keď som v roku 2004 nastúpil, museli sme požiadať o jej dočasné znovuotvorenie, lebo v okolí dediny vznikalo množstvo smetísk a množili sa potkany,“ vraví starosta Zlatých Klasov Ladislav Matiaško. (SME/Tomáš Benedikovič)
Na ceste popri skládke panuje čulý ruch, hoci už roky má byť zatvorená. Časť dedinčanov priváža odpad na autách i kárach. (SME/Tomáš Benedikovič)
Pneumatiky, kostry chladničiek či plastové dielce elektrotechniky plnia skládku v Zlatých Klasoch dodnes. (SME/Tomáš Benedikovič)
„Potrebovali by sme 250-tisíc eur na jej uzatvorenie. Už minimálne štyri roky žiadame o podporu Environmentálny fond, ale dosiaľ sme nezískali nič,“ vraví starosta. (SME/Tomáš Benedikovič)
Ministerstvo hádže problémy skládok najmä na samosprávy. (SME/Tomáš Benedikovič)
Táto skládka nie je jediná problémová. Viac ako tisíc oznámení o čiernych skládkach, ktoré ľudia poslali štátu cez mobil, v skutočnosti nikto neriešil. (SME/Tomáš Benedikovič)
Čo so starou skládkou, ktorá sa hemží potkanmi a deťmi, starosta zatiaľ nevie. (SME/Tomáš Benedikovič)

Neprehliadnite tiež

Marián Kuffa.
Nežná revolúcia

Ako sa za tridsať rokov zmenilo Slovensko (November 89 v grafoch)

Viac Slovákov ako Čechov považuje za dobrý vtedajší politický aj ekonomický systém.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Nekliať a nenadávať

Málokde bola transformácia úspešnejšia ako u nás.

Peter Schutz.