. Žien je v ňom len o jednu viac ako v minulom. Koľko ich bude vo vláde, zatiaľ nie je jasné, ale ani tam sa pravdepodobne nič nezmení.
Už od roku 1989 sa zastúpenie žien v parlamente pohybuje okolo 15 percent, v predvolebnej Národnej rade ich sedelo 14 percent. Pre porovnanie - v poslednom komunistickom parlamente, v rokoch 1985-1990, bolo 29 percent poslankýň.
Vo vláde je situácia rovnaká. Od roku 1989 v nej bolo najviac žien - "až" štyri - za premiérovania Vladimíra Mečiara (1994 - 1998). Vláda mala vtedy 27 členov. Najmenej ich bolo tiež za Mečiarovej vlády (1990-1991), keď vo vláde nebola žiadna žena. V zatiaľ poslednej vláde boli len tri ženy - Mária Machová, Brigita Schmögnerová a Mária Kadlečíková.
Nie je ich dosť
Podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) takéto zastúpenie žien v politike vníma takmer 70 percent žien ako nedostatočné. Rovnako ho vníma necelá polovica mužov. "Podľa drvivej väčšiny mužov aj žien bránia ženám pri vstupe do politiky rodinné povinnosti, druhou najčastejšou príčinou je podľa žien systematické úsilie mužov udržať si moc a rozhodovanie vo svojich rukách (47 percent), muži vidia túto príčinu diametrálne odlišne - uviedlo ju 29 percent opýtaných, čo je v hodnotení mužov až na štvrtom mieste," píšu v správe k prieskumu autorky Oľga Gyárfášová a Katarína Pafková. Podľa prieskumu by mala byť žena - politička priebojná, razantná, s tvrdou rukou. "Akoby bol žiadaný súboj s mužskými partnermi. Ale môže to byť aj kompenzácia toho, že ženy samy sa cítia ako málo priebojné," hovorí Gyárfášová. Veľmi pozitívne bola ako politička vnímaná pre svoju profesionalitu Brigita Schmögnerová.
Najhoršia je nezamestnanosť
Napriek tomu, že ženy hodnotia ako nedostatočné svoje zastúpenie v parlamente, nevedia presne, čo by mali političky pre ne urobiť. Až 82 percent žien si však myslí, že sú na tom horšie ako muži. (Rovnaký názor má 56 percent mužov.) Ženy najviac trápi nezamestnanosť, sociálne a finančné zabezpečenie a potom nedostatočná právna ochrana. Podľa Kataríny Farkašovej z Aliancie žien Slovenska je v každej legislatívnej oblasti ešte veľa nedostatkov: "Rozvedené ženy, matky, ktoré samy vychovávajú deti, sa stretávajú s množstvom právnych problémov. Pokiaľ ide o domáce násilie, mohli by sme byť spokojné so zákonmi, ktoré schválil minulý parlament. Ale chýba ešte zákon o policajnom zbore. Keď sa muž správa násilnícky na verejnosti, polícia ho odvedie domov k manželke. Zákon by mal dovoliť polícii prísť aj domov a chlapa odtiaľ vytiahnuť. Ďalej sa treba vrátiť k antidiskriminačnému zákonu a veľa treba urobiť aj v pracovnom práve, školstve, zdravotníctve," hovorí.
Zdá sa, že v tomto volebnom období to budú mať politici, pokiaľ ide o ženy, trochu ťažšie. Aliancia žien chce kontrolovať, ako bude parlament pristupovať k ženám, ako plniť predvolebné sľuby. Ďalšia organizácia Asociácia Fórum žien 2000 už začala rokovať s politikmi, aby v parlamente vznikol nový výbor pre práva žien a rovnosť príležitostí mužov a žien, alebo aby sa rozšíril výbor pre ľudské práva aj o rovnosť príležitostí mužov a žien. A mimochodom, situáciu si bude všímať aj IVO, do Súhrnnej správy o stave Slovenska zaradí opäť rodovú problematiku.