* Výstavu diel Viktora Hulíka, Róberta Jančoviča, Jozefa Jankoviča, Vojtecha Kolenčíka, Svätopluka Mikytu a Stanislava Stankociho pod názvom 6G alebo Počítačová grafika šiestich výtvarníkov otvorili v Galérii Z v Bratislave. Výstava je sprievodným podujatím krstu prvého albumu limitovanej edície Slovenskej virtuálnej galérie [ag] s názvom Album [ag] Nř 1. Galéria, ktorá sa sústreďuje na internetovú prezentáciu, pristúpila k experimentálnemu vydávaniu limitovaných edícií, aby priblížila diela domácich výtvarníkov čo najširšej verejnosti. V rámci limitovaných edícií bude v nízkych nákladoch vydávať umelecké diela najmä z oblasti grafiky a komornej sochy. Každý kus bude originál, číslovaný a signovaný autorom, a série bude sprevádzať aj niekoľko kusov v exkluzívnom prevedení, určených najmä pre zberateľské a reprezentatívne účely. Prvý album šiestich grafických listov, vytvorených pomocou počítačovej a digitálne upravenej grafiky, vyjde v náklade 50 kusov. Listy budú spracované vysoko kvalitnou digitálnou fotografickou tlačou so špeciálnym pigmentovým atramentom, ktorá zaručuje farebnú stálosť na viac ako 100 rokov. Výstava potrvá v priestoroch Galérie Z v Zichyho paláci do 25. októbra.
* Počas najbližších troch víkendov bude v Lesnej škole Horárne Horský park v Bratislave sprístupnená výstava …8 rokov pre verejnosť… Výstava prezentuje dokumenty, fotografie a reálie „o podivuhodnom príbehu skupiny bratislavských občanov pracujúcich pre verejnosť bez verejných peňazí“. Výstava, otvorená vždy od 11.00 do 19.00 h, bude mať sčasti interaktívny charakter. Prítomní budú aj hlavní aktéri príbehu.
* Výstavou maliara Rudolfa Krivoša a jeho dcéry Vandy Krivošovej včera otvorili na bratislavskom Námestí SNP novú galériu Slofa. Expozícia predstaví približne 50 veľkých olejov známeho slovenského maliara. Návštevníci uvidia aj 20 reliéfnych plakiet z tvorby V. Krivošovej. Rudolf Krivoš (1933) je jedným zo zakladateľov slovenskej maliarskej moderny v 60. rokoch. Patril do silnej skupiny galandovcov, venuje sa prevažne olejomaľbe. Dcéra Vanda sa venuje keramike, z jej tvorby sú významné hlavne sošky, portréty, reliéfy, vytvára však aj objekty úžitkového umenia. Galériu Slofa nájdu záujemcovia o výtvarné umenie na hornej časti námestia za súsoším partizánov. Je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 14.00 h, súčasná prezentácia potrvá do 11. novembra.
* Fulla a svet ľudového umenia je názov výstavy, ktorá od 28. septembra predstaví dielo známeho slovenského modernistu, inšpirované folklórom, v pobočke Slovenskej národnej galérie vo Zvolenskom zámku. Zvolenčanom ponúknu zámocké expozície až do 26. januára 2003 reinštaláciu sprievodnej výstavy Fulla 2002 z Galérie insitného umenia v Pezinku. Vystavené budú maľby, grafiky a ilustrácie umelca. Výstava je dokladom Fullovej celoživotnej umeleckej inšpirácie v ľudovom umení. Ľudovít Fulla patril k slovenským výtvarníkom, ktorí po prvej svetovej vojne prijali koncepciu európskej avantgardy. Inšpirovali sa dielom Pabla Picassa, Marca Chagalla, Paula Kleea a Vasilija Kandinského, ich pohľadom na svet a zmyslom pre harmóniu človeka s prírodou. Symboly svojich diel našli často v neprofesionálnom umení a v ľudovej tvorbe. Práve Fulla, jeden zo zakladateľov slovenskej výtvarnej moderny, najvýraznejšie spojil spomínané princípy európskej avantgardy s tradičným umením. Fascinovala ho pôvodná filozofia ľudového umenia a jeho jednoduché, no zároveň výstižné videnie sveta. Výstava je súčasťou bohatého programu, ktorý pripravila SNG k 100. výročiu narodenia Ľudovíta Fullu (27. februára 1902, Ružomberok – 21. apríla 1980, Bratislava). Ústredným podujatím bola retrospektívna výstava umelcovej tvorby s názvom Fulla 2002, ktorú bratislavská SNG pripravila od marca do júla. Výstava priniesla milovníkom umenia doteraz najväčší reprezentatívny výber Fullových diel z českých a zo slovenských galérií, múzeí aj zo súkromných zbierok. SNG k nej vydala katalóg a viacero darčekových predmetov a sprievodné podujatia.
KOŠICE
* Stotridsaťročnú tradíciu košického Východoslovenského múzea približuje Jubilejná výstava, ktorú v jeho priestoroch dnes slávnostne otvoria. Výstava nebude monotematická, ale predstaví druhú najstaršiu muzeálnu inštitúciu na Slovensku v jej komplexnosti. Z vyše 440 000 všetkých exponátov VSM, usporiadaných do 28 múzejných fondov, vystavia približne pol percenta, pričom nepôjde o predmety zo „živých“ expozícií, ale najmä z depozitárov. Aby výstavu mohlo vidieť čo najviac ľudí, predĺžia vo štvrtok návštevné hodiny a každú nedeľu bude vstup zdarma. Na výstave bude inštalovaný aj takzvaný jubilejný exponát – Kniha darov, ktorú múzeum viedlo do roku 1990. Jej najobsiahlejšou položkou je pozostalosť košického rodáka Imricha Henszlmanna, často sa v nej vyskytuje aj meno košického biskupa Žigmunda Bubiča a bratov Klimkovičovcov. Pred 130 rokmi – 27. októbra 1872 – založili najvýznamnejšie osobnosti Košíc a krajiny so širokou podporou verejnosti Hornouhorskú muzeálnu spoločnosť, ktorá o štyri toky sprístupnila Hornouhorské múzeum. Zbierky jeho umeleckého, umeleckohistorického a prírodovedného odboru vystavujú v deviatich expozíciách na území mesta.
(tasr, sita)