„Minulý týždeň v sobotu sme spolu s pracovníkmi Správy národného parku obnovovali značenie hraníc rezervácie. Priamo v jej centre sme zaregistrovali skupinu ľudí na terénnom automobile. Zistili sme, že prerúbali starú lesnú cestu, staré stromy použili na premostenie. Ako člen Stráže ochrany prírody som ich vyzval, aby sa legitimovali. Odmietli a z miesta činu odišli. Na území platí piaty, teda najvyšší stupeň ochrany, takže porušili viacero ustanovení Zákona o ochrane prírody a krajiny. Dáme podnet na prešetrenie prípadu, aj keď mám obavy, že podobne ako v minulosti ostane vinník nepotrestaný,“ povedal Rastislav Mičaník z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. V Humennom.
Lesoochranári sa už kontaktovali na políciu, dnes spolu so súdnym znalcom z odboru lesníctvo urobia obhliadku terénu a vyčíslia výšku spôsobenej škody.
Sobotňajší prípad nelegálneho výrubu stromov v Národnom parku Poloniny nie je ojedinelý. Koncom minulého roka padlo za obeť čiernej ťažby 23 bukov vo veku nad 100 rokov. Odborníci vyčíslili škodu na 3 milióny korún. Inšpektorát Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Košiciach udelil maximálnu pokutu 100-tisíc korún. Druhostupňový orgán však na základe odvolania záležitosť vrátil.
Podľa Mičaníka sú sankcie za porušovanie zákona v porovnaní s cenami za meter kubický drevnej hmoty neprimerane nízke: „Aj to je dôvod, prečo sa niektoré firmy odvážia ťažiť drevo trebárs aj v národnej prírodnej rezervácii a pritom sa nám smejú do očí.“ (sen)