t, „ hovorí riaditeľ školy Ľudovít Sopčák. Nevítaný hosť ich však po nejakom čase vykradol, a tak si pred tromi rokmi podali žiadosť na Infovek.
Počítačovú výbavu využívajú aktívne. „Školy na vidieku nespia, aj tu sa zaujímame o moderné technológie,“ tvrdí Sopčák.
Škola má na internete vlastnú slovensko anglickú stránku, tá je srdcovou záležitosťou riaditeľa Sopčáka, pomáhajú mu však aj žiaci. Na divina.homepages.sk sú základné údaje o škole, jej žiakoch i pedagógoch, fotografie zo života školy, prepojenia na partnerské stránky či školy v zahraničí.
Takmer žiadne z detí nemá počítač doma, zato v škole má skoro každý svoju vlastnú meilovú adresu. S počítačmi však pracujú len žiaci 2. stupňa. Z prozaických dôvodov 1. stupeň sídli o tri kilometre vyššie.
Prostredníctvom Sokrata sú zapojení do dvoch medzinárodných projektov Zodpovedný Euroobčan a Životné prostredie a zdravie. V rámci nich spolupracujú s viacerými školami v Nemecku, Rakúsku či Francúzsku, čo im samozrejme pomáha aj pri zdokonaľovaní sa v jazykoch.
Škola v Divine sa môže pochváliť aj web – kamerou, a tak deti komunikujú so svojimi rovesníkmi v zahraničí aj prostredníctvom video chatu, alebo aj spoločne pozorujú napríklad fyzikálne pokusy na druhej strane. Práve minulý týždeň zažili aj svoju prvú videokonferenciu. „Možno, že to bola prvá videokonferencia na Slovensku,“ smeje sa riaditeľ. Poukazuje však na problémy, ktoré vznikajú kvôli nekompatibilite našich systémov so zahraničnými. „Tých 50 rokov predsa len urobilo svoje.“
„Nechceme, aby sa internet stal len akýmsi cieľom pri vyučovacom procese, ale je jednou z jeho súčastí. Najmä na fyzike, zemepise alebo aj na hudobnej výchove,“ hovorí riaditeľ Sopčák. S internetom sa tak žiaci učia o súhvezdiach, či obľúbených spevákoch …
ANDREA HARMANOVÁ