Snaha českej vlády sprivatizovať České energetické závody (ČEZ) nevyšla. Predaj 67,6 percentného podielu v ČEZ bol spojený s predajom väčšinových balíkov v šiestich rozvodných spoločnostiach a predajom úplnej kontroly nad prenosovou sústavou. V januári tohto roka však bolo výberové konanie zrušené. Vláda totiž neakceptovala výšku ponúknutých cien zo strany Electricite de France a konzorcia spoločností Enel a Iberdrola. Vláda tiež neprijala požiadavky záujemcov o úľavy zo záväzku nakupovať hnedé uhlie a žiadosti o štátnu záruku na jadrovú elektráreň Temelín. Otázna bola aj schopnosť českej vlády zvládnuť relatívne vysoký prílev devíz, keďže v tom čase mal už predaj plynárenskej spoločnosti Transgas priniesť 3,6 miliardy dolárov.
MAĎARSKO
Prvý pokus privatizovať štátneho výrobcu energie MVM nevyšiel v roku 1994. Dôvodom bola nezhoda s ohľadom na ochranu práv menšinových akcionárov, pretože štát vlastnil v MVM len 24 percent. O rok neskôr bola ponúknutá aj opcia, ktorá by víťazovi tendra zaručovala zvýšenie balíka na 50 percent plus jeden hlas. Ponuku nakoniec predložilo konzorcium Bayernwerk a Electricité de France. Vláda ju však neprijala, pretože trvala na vyššej cene. Uchádzači videli problém v tom, že MVM bola väčšinovým vlastníkom jadrovej elektrárne. Neexistovala však úprava zodpovednosti za jadrový odpad ani záväzky štátu pri budúcej likvidácii. Investori tak ponúkli o 30 percent menej ako účtovná hodnota vlastného imania. Úspešne sa však sprivatizovalo osem výrobcov elektriny, ktoré sa pred rokom 1994 odčlenili od MVM.
POĽSKO
V septembri 1996 bol prijatý zákon, ktorý položil základy privatizácie energetiky. Počet výrobcov energie sa mal znížiť z 35 na sedem a výroba následne sprivatizovať do konca roku 2001. Privatizácia však mešká a podľa odhadov bude trvať ešte dva až štyri roky. Odborníci kritizujú slabú úpravu postavenia prevádzkovateľa národnej siete PSE voči výrobcom elektriny. PSE sa naďalej reguluje sama a otváranie siete je tým obmedzené. Jedným z najväčších investorov v poľskej energetike je Electricité de France (EdF), ktorá doteraz získala 57,9 percentný podiel v PPC Krakow a 11,5 percenta v PPC ZEW Kogeneracja. EdF tiež plánuje vstúpiť do rozvodu energie.
Zdroj: Návrh spôsobu privatizácie Slovenských elektrární, a. s. - nové znenie