BRATISLAVA - Privatizácia Slovenských elektrární postúpila do ďalšieho kola. Predbežné ponuky včera privatizačnému poradcovi doručilo osem záujemcov. Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Petra Chalmovského ide o strategických investorov, pričom ich mená zatiaľ nebudú oficiálne zverejnené.
V prvom kole si začiatkom septembra prevzalo informačné memorandá spolu desať záujemcov. Z tendra, teda odskočili dve finančné spoločnosti, ktoré pôvodne zvažovali vytvoriť konzorcium, s niektorými z ôsmich strategických investorov.
Štát predáva v Slovenských elektrárňach menšinový podiel. Veľkosť predávaného balíka bude závisieť od toho, či investori prejavia záujem o vytvorenie dvoch dcérskych spoločností - jednej na klasické zdroje a druhej na jadrové zdroje. V takom prípade by súťažili o 49-percentné balíky v týchto dcérach Slovenských elektrární. Druhou možnosťou je vstup investorov do nerozdelených elektrární, kde môžu získať 46,14 percentný podiel. Časť akcií totiž vlastnia aj Slovenský plynárenský priemysel (3,34 percenta) a Reštitučný investičný fond (0,86 percenta). Privatizačný poradca PriceWaterhouseCoopers bude preto v ďalších dňoch ponuky uchádzačov vyhodnocovať. „Na základe ich analýzy potom riadiaca komisia pre privatizáciu elektrární rozhodne o ďalšom postupe,“ povedal Chalmovský.
V rámci privatizácie elektrární dôjde k odštátneniu podielov v jadrových elektrárňach Jaslovské Bohunice a Mochovce, tepelných zdrojoch vo Vojanoch a Novákoch, ako i vodných elektrárňach. Slovenské elektrárne v súčasnosti produkujú 85 percent celkovej spotreby elektrickej energie na Slovensku.
Elektrárne sú v ťažkej finančnej situácii, keď im bez poskytovania úverov so štátnymi garanciami hrozí platobná neschopnosť. Výška ich záväzkov voči veriteľským bankám dosiahla ku koncu minulého roka 58,848 miliardy korún. Ministerstvo hospodárstva prišlo s návrhom, podľa ktorého by sa mohli dlhy elektrární vyrovnať výnosu z ich privatizácie.
Kto by mohol chcieť elektrárne
VEĽMI PRAVDEPODOBNÍ ZÁUJEMCOVIA
- E.ON (Nemecko) - jeden z najvýznamnejších investorov v českej energetike, na Slovensku vstúpil do Západoslovenskej energetiky.
- Electricité de France - najväčší elektrárenský koncern Európy, zatiaľ v štátnom vlastníctve.
- British Energy - je angažovaná vo výrobe a predaji energie, prevádzkuje osem jadrových elektrární vo Veľkej Británii a Škótsku.
MOŽNÍ ZÁUJEMCOVIA
- International Power - britská spoločnosť aktívna vo všetkých fázach výroby elektriny zahŕňajúc vývoj, konštrukciu, prevádzku, obchod a marketing.
- Iberdrola (Španielsko) - pôsobí vo výrobe, prenose, distribúcii a marketingu elektriny pre priemyselné a komerčné použitie a pre použitie domácností.
- Enel (Taliansko) - prevádzkuje vodné, geotermálne a iné výrobné závody. Pôsobí aj v telekomunikáciách.
- RWE (Nemecko) - celosvetovo aktívny a jeden z najvýznamnejších investorov v českej energetike. Na Slovensku vstúpil do Východoslovenskej energetiky.