Internet môže byť pre deti veľmi nebezpečný

„Hry, internet, atraktívnosť komunikácie a dostupnosť akýchkoľvek informácií – to všetko znie krásne. Ale sú aj negatívne dôsledky,“ upozorňuje JURAJ ŠÍPOŠ, počítačový publicista. „Z internetu získate informácie, ako vyrobiť drogy, výbušniny, ako otvárať

zámky, dostať sa do systémov iných počítačov, oklamať telekomunikačné spoločnosti. Na internete neplatia zákony, aspoň nie v takej miere ako v skutočnej realite. Informácia v rukách človeka – aj keď len so zlomyseľnými sklonmi – môže byť zneužitá v neprospech ostatných.“

Aké sú podľa vás najväčšie nebezpečenstvá internetu?

„Niektoré hry, ktoré si možno stiahnuť z internetu, môžu okrem nabádania k násiliu, vyvolať aj fotosenzorickú epilepsiu. Získanie istých informácií môže viesť k výrobe a použitiu zákonom zakázaných substancií – výbušnín, drog, zbraní, na zneužitie, prípadne falšovanie čísel platobných kariet. Už dávnejšie som sa dopátral k stránke, kde som našiel všetko – od výroby výbušnín, špeciálnych Molotovových koktailov až po drogy či rôzne typy húb, ktoré spôsobia eufóriu. Miestami mi behal mráz po chrbte, lebo autor uvádzal, akým spôsobom niekoho najlepšie zavraždiť, alebo ako najlepšie vyhodiť auto do povetria. Na Slovensku nie je internet taký rozvinutý, no s jazykovými znalosťami sa človek dopátra ku všetkému.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Môže sa dieťa dostať aj k erotike či pornu?

„Tieto stránky bývajú platené a dieťa sa na ne tak ľahko nedostane. Ale existujú hackerské zoznamy tisícok špičkových platených stránok. Ak je heslo ešte platné, hocikto sa tam dostane hneď. Sú aj bezplatné stránky s erotickým obsahom. Niektoré sa venujú najpestrejšej škále úchyliek, akú si len môže človek predstaviť, a sú voľne dostupné. Deti by nemali také veci vidieť, najmä ak ide o sadomasochistické scény, zoofíliu, nekrofilné chúťky psychopatov. Stránky s homosexuálnym obsahom môžu vyvolať záujem dieťaťa imitovať ich.“

Ako vidíte psychologický vplyv internetu na dieťa?

„Celosvetové trendy v psychológii poukazujú na negatívne vplyvy médií, teda aj počítačov, kde sa v hrách potláča ľútosť, ľudskosť, preferuje sa hrubosť a agresivita. Nielen hry, ale aj dostupnosť kadejakých informácií rôzneho druhu, vrátane obrázkov s neľudským obsahom, môže pôsobiť deštruktívne.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo hovoríte na počítačové hry zobrazujúce násilie?

„Deti si hľadajú identifikačné vzory. Tu počítačové hry hrajú svoje miesto a naše ratolesti si násilných hrdinov berú za príklad. Určite sa aj pri takejto hre dá relaxovať, ale najlepšie je, aby rodič posilňoval záujem dieťaťa najmä o logické či spoločenské hry. Ak už dieťa predsa len miluje hru s násilným dejom, dobre by bolo odsledovať príliš časté blikanie farieb, ktoré môže viesť k fotosenzorickej epilepsii. Takúto hru treba zakázať.“

Dá sa nejako zistiť, či dieťa používa nevhodné internetové stránky?

„Internetové stránky sa ukladajú v tzv. cache adresári. Microsoft Internet Explorer a aj Netscape Navigator ukladajú obsah navštívených stránok do lokálnych adresárov. Každý rodič, ak dieťa používa počítač a surfuje po internete bez prítomnosti mamy či otca, by sa mal do nich raz začas pozrieť. V oboch programoch existuje možnosť pozrieť si posledné navštívené stránky (vyvoláte ju kombináciou kláves Ctrl H). Po nájdení stránok nežiaduceho obsahu by mal rodič vyvodiť dôsledky.“

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa zabrániť dieťaťu, aby na tieto stránky vstupovalo?

„Dieťa by malo mať menšie prístupové práva, do systému by sa malo prihlasovať vlastným heslom. Prístupovými právami docielime, že deti nebudú môcť spúšťať neželané programy či mazať naše nastavenia a nebudú sa môcť bez našej pomoci pripojiť na internet. Používajte tzv. rodinný filter, pomocou ktorého vám počítač nebude vyhľadávať stránky s kľúčovými slovami ako sex, porno atď. Rodinný filter nájdete hneď na stránke www.altavista.com (kliknite na Family Filter is Off a zapnite ho). Tak môžete nebezpečenstvo internetu minimalizovať.“ SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu