CHRONOLÓGIA: Udalosti v EÚ - júl 2002

BRATISLAVA (SITA) - 8. júl - pondelokPodľa záverov summitu EÚ v Seville by sa malo ukončenie rokovaní o vstupe a rozšírenie únie prelínať s Medzivládnou konferenciou (MVK) EÚ v roku 2004, ktorá by mala rozhodnúť o budúcom fungovaní únie. Uvied

ol na zasadnutí Národného konventu o európskej budúcnosti SR šéf diplomacie SR Eduard Kukan.
EÚ apelovala na USA, aby "vyložili karty na stôl" v rámci sporu o tarifách v oblasti obchodu s oceľou pred konečným termínom 19. júla, dokedy má EÚ rozhodnúť o odvetných opatreniach.
Hajtmani štyroch rakúskych spolkových krajín a štátny minister Bavorska spoločne vyzvali na zrušenie povojnových Benešových dekrétov a očakávajú, že štáty uchádzajúce sa o vstup do EÚ odstránia zo svojho právneho poriadku tie časti dekrétov, ktoré sú v rozpore s európskymi zásadami.

9. júl - utorok
Africkí lídri v juhoafrickom Durbane formálne spustia činnosť novej organizácie pre tento kontinent Africká únia. Nové zoskupenie, ktoré bude tvoriť 53 národov, je vytvorené podľa vzoru EÚ. Africká únia nahradí Organizáciu africkej jednoty.
Prezident Talianskej republiky Carlo Azeglio Ciampi pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska.
Ďalší minister opustil v utorok tureckú vládu po tom, ako zvyšoval tlak na chorľavého premiéra Bülenta Ecevita, aby rezignoval ešte pred konaním najbližších volieb.
Výkonnosť ekonomík členských krajín eurozóny sa v prvom štvrťroku tohto roku zvýšila medzikvartálne o 0,3 percenta, uviedol štatistický úrad Eurostat.
Medzinárodní donori na konferencii darcov, ktorej predsedala EÚ a Rusko, odsúhlasili program v hodnote 1,8 miliardy eur na vyčistenie životného prostredia v severnom Rusku, ktoré ohrozuje jadrový odpad.
Za účasti 210 mladých ľudí vo veku od 18 do 25 rokov z celej Európy sa v Bruseli v utorok začal Konvent mladých o budúcnosti Európskej únie.

10. júl - streda
Slovensko ako kandidátska krajina pre vstup do EÚ má od 1. júla tohto roku podobný štatút, aký majú členské štáty únie pri účasti na akciách programu Spoločenstva Customs 2002.
Bilaterálna spolupráca SR a Veľkej Británie, integrácia SR do EÚ a NATO, ako aj boj proti medzinárodnému terorizmu je hlavnou náplňou návštevy britského ministra zahraničných vecí Jacka Strawa na Slovensku.
Napriek ostrej opozícii zo strany Francúzska EK odsúhlasila radikálne návrhy reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), ktoré si vyžadujú súhlas členských krajín EÚ.
Prezidentovi Talianskej republiky C. A. Ciampimu udelil na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady Univerzity Komenského (UK), rozšírenej o vedecké rady fakúlt, rektor Ferdinand Devínsky Veľkú zlatú medailu UK.
Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) s platnosťou od 8. júla tohto roku pozastavila dovoz ošípaných a bravčového mäsa z Holandska, Belgicka a Írska.
Slovensko má pre predvstupový fond PHARE v rámci finančných memoránd na obdobie rokov 1998 až 2001 vyčlenenú čiastku 275,406 mil. eur.
Kandidáti na vstup do EÚ uvítali návrhy komisára EÚ pre poľnohospodárstvo Franza Fischlera o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) celkovo pozitívne.

11. júl - štvrtok
Podpredseda vlády SR pre ekonomiku a minister dopravy, pôšt a telekomunikácii Ivan Mikloš odcestuje na návštevu Bruselu, počas ktorej sa stretne s komisármi EÚ Pedrom Solbesom a Mariom Montim.
Slovenský rezort poľnohospodárstva označila podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Mária Kadlečíková za pripravený vstúpiť do Európskej únie, keďže v súčasnosti spĺňa aproximáciu na 94,5 %.
EK čelí obvineniu Medzinárodnej humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF), že neprejavuje dostatok "ozajstnej angažovanosti" v boji proti AIDS v najchudobnejších krajinách sveta.

12. júl - piatok
Británia do konca tohto roku navrhne ústavu Európskej únie ako alternatívu k federalistickým názorom v Konvente o budúcnosti EÚ, ktorý zasadá v Bruseli.
Po 12 mesiacoch rozhovorov o Gibraltári sa Španielsko a Veľká Británia dospeli k dohode o spoločnej účasti na suverenite britskej kolónie Gibraltár.
Prezident ČR Václav Havel vymenoval šéfa Sociálno-demokratickej strany Vladimíra Špidlu za nového premiéra.
Maďarská vláda schválila kľúčovú strednodobú ekonomickú stratégiu, ktorej cieľom je vytvoriť podmienky pre vstup krajiny do eurozóny v roku 2007.

13. júl - sobota
K čo najväčšej účasti na septembrových parlamentných voľbách povzbudil na tlačovej konferencii po prejave na pôde NR SR predseda EP Pat Cox.
V súvislosti s blížiacim sa írskym referendom o Zmluve z Nice, ktoré bude po minuloročnom neúspešnom hlasovaní druhým v poradí, Cox vyjadril svoj optimizmus.

15. júl - pondelok
Francúzska polícia v nedeľu, v deň, keď výročia Veľkej francúzskej revolúcie, zadržala muža, ktorý chcel zavraždiť prezidenta Jacqua Chiraca.
Podpredseda vlády Belgického kráľovstva a minister zahraničných vecí Louis Michel počas oficiálnej návštevy SR vyzval slovenských občanov, aby sa zúčastnili na septembrových parlamentných voľbách.
V Sarajeve sa stretli prezidenti Juhoslávie, Bosny a Chorvátska. Uskutočnilo sa tak prvé vysoké povojnové stretnutie krajín, ktoré zohrávali hlavnú úlohu v bosnianskych a chorvátskych konfliktoch.
Širokú legalizáciu potratov, abortívnej antikoncepcie pre mladé dievčatá, propagáciu sexuálneho vzdelávania, ktoré v podstate redukuje partnerstvo iba na sex, pričom sa vytráca kontext manželstva, rodičovstva a zodpovednosti, sa pokúša podľa KDH vnútiť rezolúcia o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach, ktorú 3. júla schválil EP.
Väčšina z desiatich kandidátskych krajín, usilujúcich sa o vstup do (EÚ) v roku 2004, sa stanú členmi eurozóny pravdepodobne do roku 2010. Uviedol to viceguvernér maďarskej centrálnej banky György Szápáry.
Aféra okolo možného výskytu pohlavného hormónu MPA v potravinovom reťazci sa v EÚ koncom minulého týždňa rozšírila na osem štátov. U ľudí by tento hormón mohol vyvolať neplodnosť.

16. júl - utorok
EK odporúča členským štátom EÚ, aby neustúpili nátlaku Moskvy a trvali na zavedení vízovej povinnosti pre ruských občanov cestujúcich z Kaliningradskej oblasti do Ruska cez územie Litvy alebo Poľska.
Maďarsko robí dobrý pokrok v prípravách na vstup do EÚ, uviedol počas návštevy Budapešti komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen. Potvrdil, že krajina sa po vstupe do únie stane čistým užívateľom rozpočtu EÚ.
Rokovania cyperských Grékov a cyperských Turkov o znovuzjednotení rozdeleného ostrova v utorok pokračovali, avšak bez pokroku.
Návštevou Francúzska odštartoval komisár EÚ pre poľnohospodárstvo, rybolov a rozvoj vidieka Franz Fischler turné po hlavných mestách členských štátov EÚ, ktorého cieľom je vysvetliť princípy navrhovanej reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ.

17. júl -streda
EÚ vyzvala kandidátske krajiny, aby boli v záverečných rokovaniach o finančnej pomoci pre poľnohospodárov a ďalších podmienkach ich prijatia do únie flexibilnejšie, nakoľko priestor na manévrovanie bude obmedzený.
Madridský kvartet po utorňajšom stretnutí v New Yorku vyjadril ostrý nesúhlas so zabíjaním civilistov v rámci palestínsko - izraelského konfliktu a dúfa, že teroristi nezmaria nádeje na jeho konečné urovnanie.
Britský premiér Tony Blair má len malé šance, že dovedie svoju krajinu k členstvu v EMÚ počas nasledujúcich štyroch rokov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorú uskutočnila agentúra Reuters.
Prilákať vynikajúcich študentov z celého sveta a zvýšiť tak úroveň európskeho vysokého školstva je hlavným cieľom programu Erasmus svet, ktorý v Bruseli predstavila EK.

18. júl - štvrtok
Írska rocková hviezda Bono Vox vyzval skeptických írskych voličov, aby v referende koncom roka podporili ratifikáciu Zmluvy Európskej únie (EÚ) z Nice.
EÚ odsudzuje teroristické útoky, vrátane posledných dvoch, ktoré sa stali v stredu v Tel Avive a vyzýva Palestínsku samosprávu, aby urobila všetko na ich zastavenie a odovzdala páchateľov súdu.
Španielske jednotky obsadili ostrov Perejil na severoafrickom pobreží po tom, ako Madrid Maroku oznámil, že svoje jednotky stiahne iba vtedy, ak kráľ Mohamed zaručí neutralitu ostrova, ktorý v Maroku nazývajú Leila.
MVO Priatelia Zeme, Centrum pre podporu miestneho aktivizmu a Bankwatch Network zaslali otvorený list generálnemu riaditeľovi direktoriátu EK pre rozširovanie Enekovi Landaburuovi, v ktorom ho upozorňujú na neudržateľnosť doterajšieho spôsobu poskytovania daňových prázdnin zahraničným investorom a kritizujú postoj vlády.

19. júl - piatok
V poslednom Monitore rozširovania EÚ nemecká Deutsche Bank predpokladá, že k rozšíreniu únie dôjde v roku 2005, pričom do EÚ vtedy vstúpi veľká skupina kandidátskych krajín - SR , ČR, MR, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Cyprus a Malta.
V súvislosti s projektmi Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP), zameranými na rozvoj tzv. podnikateľských inkubátorov v regiónoch, navštívila podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková niektoré mestá na východnom Slovensku.
Ministri členských štátov EÚ zodpovední za rozpočet vyjadrili v Bruseli nesúhlas s požiadavkou EK, aby sa z tzv. pružnej rezervy budúcoročného rozpočtu EÚ uvoľnilo 53 miliónov eur na administratívne výdavky spojené s prijatím prvých 500 úradníkov z desiatich kandidátskych krajín, vrátane SR.
EK odporučila v Bruseli členským štátom EÚ, aby do 30. septembra odložili rozhodnutie o uvalení dočasných odvetných sankcií voči USA za ich ochranárske opatrenia v dovoze ocele.
Britský "Doktor Smrť" Harold Shipman sa zaradil medzi najhorších masových vrahov na svete, keď podľa oficiálneho vyšetrovanie zavraždil najmenej 215 pacientov heroínovými injekciami.

22. júla - pondelok
EK súhlasí s českou požiadavkou, aby otázka odkladu práva českých cestných dopravcov poskytovať služby vo vnútri členských štátov EÚ bola vyňatá z kapitoly Doprava, ktorá by tak mohla byť rýchlo uzavretá.
V Holandsku vymenujú novú vládu. Súčasťou vládnej koalície je aj strana pravicového politika Pima Fortuyna, ktorého zavraždili v máji krátko pred voľbami.
Ministri zahraničných vecí EÚ schválili odklad sankcií proti Spojeným štátom kvôli vysokým clám na oceliarske výrobky, k záležitosti sa však vrátia na konci septembra.
EÚ určila skupinu medzinárodne uznávaných ekonómov, aby navrhli reformy, potrebné na udržanie efektívnosti ekonomického systému EÚ aj po jej rozšírení na východ.
Ministri zahraničných vecí EÚ potvrdili scenár rokovaní o vstupe a celého procesu rozšírenia. Dánske predsedníctvo EÚ si želá, aby mohla EÚ na októbrovom summite v Bruseli vymenovať kandidátske krajiny, ktoré by mali ukončiť rokovania o vstupe do konca tohto roka.

23. júla - utorok
Ministerka pre emancipáciu a rodinné záležitosti novej holandskej vlády Philomena Bijlhoutová rezignovala v pondelok kvôli spojeniu s militantnou skupinou Surinam v dobe politických vrážd v krajine v decembri 1982.
EÚ ostro odsudzuje izraelský letecký útok na dom militantného lídra Hamasu v pásme Gazy, ktorý pokladá za prekážku mierového procesu práve v čase, keď sa zdalo, že ukončenie samovražedných palestínskych útokov je možné.
Končí sa platnosť jednej zo štyroch Zakladajúcich zmlúv Európskej únie, ktoré tvoria právny základ únie - Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele.

24. júla - streda
Belgický premiér Guy Verhofstad navrhuje, aby EÚ vo svojom budúcom ústavnom dokumente zakotvila vzájomné bezpečnostné garancie svojich členov, ktoré by sa podobali existujúcim medzi členmi NATO.
Nemecko a Rakúsko sa postavili proti návrhu EK vyňať otázku kabotáže z kapitoly Doprava pri vstupných rokovaniach s Českou republikou.
Predstavitelia poľskej Centrálnej banky a ministerstva financií začali prípravu dlhodobej stratégie vstupu Poľska do EMÚ. Po vstupe do EÚ v roku 2004 by sa o členstvo v EMÚ malo uchádzať o pár rokov neskôr.
Izraelský premiér Ariel Šaron sa vyjadril za obnovenie diplomatických vzťahov s Rakúskom, prerušených po vstupe ultrapravicovej strany slobodných do rakúskej vlády v roku 2000.
Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu súhlasil s mimosúdnym vyrovnaním, v rámci ktorého Slovensko zaplatí vdove po občanovi J. K. sumu 110 tisíc korún.
Výmena skúseností a názorov pred záverečnou fázou rokovaní o vstupe do EÚ v oblasti rozpočtu, poľnohospodárstva, regionálnej politiky a hospodárskej súťaže bola cieľom stretnutia hlavných vyjednávačov s EÚ Slovenska a Česka Jána Figeľa a Pavla Teličku v Brne.

25. júla - štvrtok
Slovensko podľa slov štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a hlavného vyjednávača SR s EÚ Jána Figeľa nevylučuje vrátiť sa k téme kabotáže v kapitole Doprava.
Do programu prefinancovania projektov v poľnohospodárstve prostredníctvom agentúry SAPARD sa už môžu zapojiť podnikatelia z celej SR. Vyplýva to z rozhodnutia Výboru EK pre poľnohospodárske štruktúry a rozvoj vidieka.
Turecký premiér Bülent Ecevit vyhlásil, že očakáva spomalenie pokroku Turecka v plnení kritérií budúceho členstva krajiny v EÚ v dôsledku predčasných volieb v novembri.
Britský premiér Tony Blair poprel správy americkej tlače, podľa ktorých už Američania majú detailne prepracovaný plán na zosadenie irackého prezidenta Saddáma Husajna a útok by sa mal začať už onedlho.

26. júla - piatok
EK má v úmysle až do dátumu rozšírenia sledovať, ako si kandidátske krajiny plnia svoje záväzky a ako sa im darí uplatňovať prijatú legislatívu a budovať administratívne kapacity. Nebude ich však môcť pokutovať alebo trestať. Oznámil to v Bruseli hovorca EK Gunnar Wiegand.
Európska centrálna banka (ECB) varovala, že odchýlenie sa od pravidiel upravujúcich rozpočtové deficity eurozóny poškodí dôveryhodnosť Európskej menovej únie (EMÚ) a dôveru v politiku ECB.

29. júla - pondelok
Vstup Slovenska do EÚ podporuje 77,5 percenta občanov a do NATO 60,9 percenta občanov. Vyplýva to z telefonického prieskumu, ktorý v dňoch 21. až 23. júla uskutočnila agentúra Polis Slovakia.
EK vyjadrila znepokojenie nad ekonomickou situáciou v Poľsku, aj keď najväčšia kandidátska krajina na vstup do EÚ zrejme nečelí ekonomickej kríze. Informoval generálny riaditeľ EK pre rozširovanie Eneko Landaburu.
Na poslednom kole rokovaní o vstupe do EÚ pred augustovými prázdninami SR uzavrela kapitolu Regionálna politika, čo je dôležitým krokom z hľadiska prípravy na získavanie peňazí pre rozvoj zaostalých regiónov.
EÚ odmietla kritiku britskej ministerky, ktorá označila jej zahraničné humanitárne programy za neefektívne a "zahanbujúce".
EK vyčlenila ďalších 30 miliónov eur na 14 programov cezhraničnej spolupráce pre regióny susediace s kandidátskymi krajinami. Program INTERREG bude na rozvoj cezhraničnej spolupráce v oblastiach ako doprava, vzdelávanie, malé a stredné podnikanie alebo kultúrne výmeny.

30. júla - utorok
EÚ pred rokovaniami o uvoľnení svetového obchodu s poľnohospodárskymi produktmi upozornila, že návrh USA o znížení taríf by väčšmi zasiahol chudobné krajiny ako bohaté.
SR získa v rámci kapitoly Regionálna politika a koordinácia štrukturálnych nástrojov, ktorá bola uzavretá v pondelok v Bruseli, zhruba 1,75 mld. eur na roky 2004 až 2006.
Agropotravinársky komplex musí pokračovať v preberaní pravidiel Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Vyplynulo to z rokovania predstavenstva Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK)
EK si želá, aby v parlamentných voľbách v SR zvíťazili demokratické a proeurópske sily, ktoré si dali za cieľ úspešne ukončiť rokovania o vstupe do EÚ do konca roku. Uviedol v Bruseli generálny riaditeľ EK pre rozšírenie Eneko Landaburu.

31. júla - streda
Po ďalšom kole rokovaní o vstupe do EÚ sú EK a dánske predsedníctvo presvedčené, že 10 z 12 kandidátskych krajín vrátane SR môže ukončiť rokovania o vstupe do konca tohto roka tak, ako si to únia predsavzala na summite v Seville. Uviedol generálny riaditeľ EK pre rozšírenie Eneko Landaburu.
Francúzsky prezident Jacques Chirac a nemecký kancelár Gerhard Schröder vyhlásili, že bez mandátu OSN nepodporia útok Spojených štátov na Irak.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan sa v septembri stretne so súperiacim lídrami rozdeleného ostrova Cyprus, aby spoločne zhodnotili stagnujúce mierové rozhovory.
Schválenie Zmluvy EÚ z Nice je podľa veľvyslanca a vedúceho Delegácie EK na Slovensku Erica van der Lindena základnou podmienkou pre rozšírenie.

ll
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 656
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 032
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 059
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 734
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu