
Ľubomír Holeček
rmácie sme sa rozprávali s viceprezidentom DMD Holding Ľubomírom Holečkom.
Ako viete vysvetliť vyše stomiliónovú stratu?
„O stratu sa v prevažnej miere pričinili predaje cenných papierov a tvorba opravných položiek k finančným investíciám. Strata z predaja bola 56 miliónov a opravné položky predstavovali 17,5 milióna. Cenné papiere boli predané s takou vysokou stratou, pretože rozdiel medzi ich reálnou hodnotou a hodnotou, za ktorú ich holding pôvodne nakúpil, bol značný. Vo finančnej oblasti sa vždy dostávame do straty, ale nepokladám to za negatívum. Je to otázka zreálnenia majetkových pomerov.“
O aké obchody s cennými papiermi išlo?
„Za celý rok 2000 išlo len o tri prípady predajov našich podielov, a to Wusame Zvolen, Konštrukte Industry a GPA.“
Čo je to GPA?
„Táto firma vznikla pred štyrmi rokmi a jej cieľom bolo napomáhať pri etablovaní japonskej automobilky ISUZU na východnom Slovensku. DMD Holding do projektu vstúpil ako jeden z akcionárov, ktorí sa mali pripraviť na dodávky komponentov. K realizácii projektu však nikdy nedošlo.“
Strata z cenných papierov aj s opravnými položkami predstavuje spolu asi 75 miliónov - a zvyšok?
„Zvyšok straty bol spôsobený zablokovaním jedného obchodného prípadu. Ešte v decembri 1999 sme kúpili v dražbe budovu v hodnote 28,8 milióna. Bohužiaľ, celá záležitosť sa ťahala a súd nám priklepol budovu do nášho majetku až v apríli tohto roka. Tým sa aj značne skomplikovala situácia zahraničného investora, ktorý chcel v priestoroch podnikať. Príjem z tejto investície bol zároveň plánovaný na vykrytie našej prevádzkovej straty. To, že sa obchod oddialil, znamenalo pre nás prevádzkovú stratu v jeho objeme.“
Podľa údajov vo vašom účtovníctve sú náklady na prevádzku spoločnosti dvojnásobné ako prevádzkové výnosy. Čo vlastne tvorí vaše náklady a výnosy?
„Výnosy sú hlavne z obchodných prípadov, ktoré realizuje naša obchodná spoločnosť DMD Trade alebo priamo my. Ide najmä o preúverovanie kontraktov podnikov v našej skupine. Okrem toho robíme rôzne odpredaje nepotrebného majetku a zbavujeme sa podielov v podnikoch, kde nemôžeme ako akcionár nič ovplyvniť. Na nákladoch majú najväčší podiel - asi 27 miliónov - externé služby, teda telefóny, energie, cestovné, preprava a podobne. Ostatné sú prakticky iba mzdy a odvody našich 50 zamestnancov, len právnici nás ročne stoja asi 6 miliónov.“
Vy ste v predstavenstve nominovaný za SDĽ. Tá bola kritizovaná za vedomé oddiaľovanie transformácie DMD Holdingu.
„Netajím sa svojím kladným vzťahom k SDĽ, som však toho názoru, že sa pri mojej nominácii vychádzalo skôr z 27-ročného pôsobenia v ZTS Dubnica. Nevnímam, že by akákoľvek politická strana mala nejaké možnosti blokovať procesy v holdingu. To môžu iba akcionári alebo orgány, teda predstavenstvo alebo dozorná rada. Pre mňa je v prvom rade záväzné uznesenie valného zhromaždenia o transformácii holdingu, ktoré sa snažím napĺňať. Ako manažér som tu na to, aby som realizoval kroky, ktoré odsúhlasia akcionári. Snažím sa veci robiť tak, aby reštrukturalizácia prebehla čo najskôr.“
Na druhej strane prácu určite komplikuje to, že sú v orgánoch ľudia, ktorým procesy v holdingu nie sú po vôli.
„Dovoľujem si povedať, že nikto v orgánoch otvorene nedeklaroval, že mu nie je po vôli to, o čom rozhodli akcionári alebo čo odsúhlasila vláda. Nemôžem povedať, že by sa reštrukturalizácia nerobila. Beží ale nie takým tempom, aké bolo schválené vládou.“
Aká je výška príjmov členov v predstavenstve?
„Platy členov predstavenstva určujú vždy akcionári cez svojich zástupcov v dozornej rade. My sme po nástupe dostali platy predchádzajúceho vedenia. Tie boli stanovené 26. októbra 1996 a odvtedy sa neupravovali.“
A konkrétne?
„Pokiaľ sú nejaké platy stanovené, akciová spoločnosť si na ne musí zarobiť. Preto si myslím, že v takejto situácii nie je podstatná ich výška.“
Okrem toho, že ste členom predstavenstva DMD Holding, figurujete podľa obchodného registra aj v dozorných radách ďalších deviatich podnikov patriacich pod holding, ako i v dozornej rade Kerametalu. Ako to ovplyvňuje vaše príjmy?
„Deväť nie je celkom presný údaj, je to sedem a dve z týchto firiem sú pripravené v rámci reštrukturalizácie na zlúčenie s DMD Holding. V rámci holdingu je členstvo v dozorných radách skôr čestná funkcia a otázka kontroly. Každý akcionár má záujem, aby vedel o tom, čo sa deje v podnikoch, kde má podiel. My ako DMD Holding takto dozeráme na vyše 30 dcérskych spoločností. Z niektorých podnikov dostávam symbolické peniaze. Z Kerametalu som ešte nevidel ani desať halierov.“
Nepokladáte členstvo v dozornej rade súkromnej firmy Kerametal, ktorá práve realizuje grécky kontrakt na delostrelecký systém Zuzana, za konflikt záujmov?
„Členstvom v dozornej rade Kerametalu sa netajím. Nemám z toho žiadne finančné výhody a nepokladám to za konflikt záujmov. Kerametal investoval do vývoja húfnice Zuzana a je predajcom systému.“
Do jeho dozornej rady vás nominoval DMD Holding?
„Áno.“
Z akého dôvodu?
„Keď sme nastúpili do funkcií v holdingu, rokovali sme so všetkými významnými obchodníkmi s výrobkami podnikov DMD. Vtedy sa zrodila myšlienka, že by sme v týchto spoločnostiach mali mať určitú kontrolu nad tým, ako sa s produktmi holdingu obchoduje. Tento návrh obchodných spoločností Kerametal a Martimex sme akceptovali. Preto je aj prezident DMD Holding pán Gažák v orgánoch Martimexu.“
A ďalší člen predstavenstva Ivan Šubrt v Unimpexe?
„Mám za to, že v jeho prípade to bolo naopak, na základe pôsobenia v Unimpexe prišiel do holdingu.“